Soracağım soru biraz basit ama ben bir türlü

resimleri tam üst üste alamıyorum kenarlardan alttakı resımden

bir kısım görünüyor .

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2515
favori
like
share
ıssızada Tarih: 03.05.2009 07:10
1- evet haklıyım... insanlar özel sorunlarından dolayı nete giremeyebiliyor.

2- evet haklıyım kavram kargaşası var.

3- sevgili arkadaşım. bizim boardın flaş yapma kurallarına göre ta flaşa başlamadan sen sahne ebadını 600x450 olarak ayarla... resimlerini de daha flaşa başlamadan bu ebada ayarlayarak getirmeyi alışkanlık haline getirmen her zaman lehinedir. eğer kare şeklinde resim kullanırsan bu sahneyi doldurmaz. ya en boy oranı sahneyle aynı orantıda olan resim kullan, ya kendin dışarda iken bir zemin ver, ya resim ile sahne arasına istediğin renkte bir shape yap koy.

bu yazdıklarımızdan da sana yabancı gelen terim ya da kavramalr olabilir. ama benim de tüm yazdıklarım sayın hocamızın titizlikle hazırladığı ders notlarında detaylı olarak var. ders notlarını çok dikkatlice oku. hem daha az yorulursun, hem daha çabuk öğrenirsin.

garip07 arkadaşımızın verdiği linke mutlaka tıkla. ben burda özetledim sadece. işin özü,aslı,tamamı orda, ders notlarında... hadi başarılar, sakın pes etme...
Garip07 Tarih: 03.05.2009 03:54
konu basliginliga trasparan sorunu alakali degil o zaman
yükledigin resimeri sahneye iyi ayarlamiyorsun sahne ne olursa
izlerken programda onun icin sahne rengini görüyorsun buda normal

[url]http://www.main-board.com/flash-dersleri/73935-resim-yukleme-ve-ayarlari.html#post1737099[/url]

snptk Tarih: 02.05.2009 22:37
simdi arkadasım konuma sahip cıkmamazlık etmiyorum pcde sorun oldugu için giremedim nete yoksa ne size nede bilginize saygısızlık etmem hiç bir zaman bunu birdafa kendime yakıstırmam bilginiz için cok tsk ederim ben anlatırken yanlıs anlatmısım kusura bakmayın herkesten tekrar tekrar özürdilerim asıl söylemek istedigim konu su ben flash hazırlarken resimle arkaplanı esitliyorum ama flashı izlerken arka planı ne renk yaptıysam tamamı öyle oluyor upload ediyorum bakıyorum arka plan resimin dısına tasmıs resim kare seklindeyse etrafında sectigim renktende bir kare daha olusmus ben onu dmeek istedim size
ıssızada Tarih: 26.04.2009 21:41
[COLOR="wheat"] derdimi sözlü tam analatamadım. bu örnek resmi flaş geyik için yapmışken burdaki soruyu dikkate alarak gif olarak kaydettim. gif olarak kaydedilmiş resimler fonu gösterir.


bu resmin bir özelliği var. bilinçli yaptım. sorulan transparanla ilgili soruya örnektir. gif olarak kaydedilen resimlerin boş alanları alttaki fonu gösterir. aynı resmi jpeg formatına çevirirsek alttaki rengi göstermez. soruyu sorup kaybolan arkadaşımız gif ve jpeg formatlarının farkını bilmediği için derdini tam anlatamamıştır.kavram kargaşası derken kastım buydu. saygılar.
Garip07 Tarih: 25.04.2009 15:47
ıssızada burada kavram anlasmasi yok arkadasim
konu acip ne istedigini bilmeyen bir arkadasimiz var sadece
gerekli aciklamalar yapildigi halde actigi konuya sahip cikmiyan
arkadasimiza biz elimizden gelen aciklmalari ve daha iyi anlatmasi
icin cevaplar yazdigimizi düsünüyoruz..

atesilter hocam ve sari menekse yeterli cevabi vermisken neden
böylesi bir mesaj biraktiniz anlamis degilim..

konu kapanmistir..
ıssızada Tarih: 24.04.2009 19:12
sanırım bir kavram kargaşası var.
resimler grafik ve animasyon programlarının içinde iken transparency ya da transparent uygulanır. alfa değerleri programın içinde iken bir şeffaflık sağlar. ama dışarıya export edilmiş bir resim transparent olmaz. ancak kenarları temizlenmiş ve gif olarak kaydedilmiş ise temizlenmiş ve resimdeki ana obje haricindeki yerler transparenttir. yoksa hangi formatta kaydedilirse kaydedilsin resim bir programın içinde verilmiş bir transparency ya da alfa değerine sahip değilse kendi başına transparent olmaz. [COLOR="lemonchiffon"]ancak giflerde özellikle temizlenmiş alan transparent olur.

eğer siz gif olan bir resmi programa insert etti iseniz [COLOR="lemonchiffon"]kenar boşluklarından alttaki resmin görünmesini istemiyorsanız resminizi dışarda jpeg formatına çevirin. çevirmek istemiyorsanız zaten sahneye aldığınız resimle beraber ondan önce uyguladığınız resimlere çıkış efekti vermiş olmalısınız. bu durumda sadece boş yerlerde sahnenin rengi görünür.

ateş hocamın dediği gibi boş yerlerde sahne renginin görünmesini istemiyorsanız ya sahne rengini değiştirmelisiniz ya da önceki rersimle transparent resim arasında istediğiniz renkte bir fon oluşturması için o renkte bir shape eklemeniz lazım.
Garip07 Tarih: 24.04.2009 17:18
snptk arkadasim acaba actiginiz konuyu takip ettinizmi merak ettim dogrusu ?
atesilter Tarih: 20.04.2009 01:38
[atex]
Sevgili arkadaşımız Sari Menekse'nin açıklamalarına ilâveten;
eğer transparent olan resmin arkasındaki rengi
istediğiniz renkte görmek istiyorsanız,

1. Ya sahne ayarlarını yaptığınız yerde sahne rengini değiştiriniz.

2. Ya da resimin arkasına yerleştirmek üzere
bir adet Shape yaparak o shape'e istediğiniz rengi veriniz.


Bu konular ile ilgili bilgiler
Flash Dersleri bölümünde bulunmaktadır.
:3:[/atex]
Sari Menekse Tarih: 19.04.2009 13:12
Arka plan 600*450 ebatinda olmasi gerekiyor. Kullanilan resim bu ebattan büyük ise dogal olarak disa tasar. Resimi maus yardimi ile kanarlarindan istenilen büyüklüge/ kücüklüge getirilir. Arka plan ne renk olursa olsun, secilen resim transparent ise zaten o sekil kalacak, yani özelliginden birsey kaybetmez.

Bilmemki dogru anlayip gerekli cevabi verebildikmi acaba :20: