RAM iyileştirmeleri, bilgisayarın performansını arttırmanın en iyi yoludur. Özellikle Mac OS X elinizde olan tüm RAM i yemekten büyük haz duyar. Eğer daha çok RAMiniz varsa, performansınız da daha çoktur. Bu makalede Mac ve RAMler hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bulacaksınız.

Ne kadar RAM ihtiyacım var?
Basitçe açıklarsak:

* Web’de sörf ve e-mail işlemler için 1 GB.
* iPhone/iMovie/iDVD gibi özellikler için 2 GB.
* Profesyonel yazılımlar(Final Cut, Aperture , Logic vs.) için 4 GB.

Genel anlamda bakarsak, ne kadar alış gücünüz olduğuyla da alakalı. Eğer 8GB alabiliyorsanız, mutlaka alın. Memnun kalacaksınız. Fakat eğer paranız sadece 1 GB’a yetiyorsa, hayallerinizdeki performans bir süre daha hayal olarak kalacak demektir.
Ne tür bir RAM’e ihtiyacım var? “MAC Rami” diye bir şey var mı?

Öncelikle, Apple RAM diye bir şey yok. Apple bilgisayarlar da standart sanayi tipi standart hafızayı kullanırlar. Hangi RAM’i edinmeniz gerektiği tamamen hangi tür bilgisayarınız olduğuyla alakalı. Üst sol köşedeki Apple logosu üzerinden “About This Mac” i kullanarak bunu öğrenmek zor değil. Gelecek ekranda size ne kadar RAM’iniz olduğu bildirilecektir. “More Info” ya tıklayarak geniş bilgilere ulaşabilirsiniz. Pencerenin sağ tarafında “Serial Number” bölümü olmalı. Bu seri numarasına ihtiyacımız olacak, unutmayın.

Apple kendi web sitesinde tüm bilgisayar özelliklerini içeren listelere sahip. [url]http://support.apple.com/specs/[/url] adresine girin, sağ taraftaki boşluğa Seri numaranızı yazıp içeriği alabilirsiniz.

İçerikte hafıza bilgisi bulunmalı. Mesela 1GB (single SO-DIMM) 667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300).

Bu bölüm biraz karışık diyebiliriz. Kısaca, ilk bölüm olan 1 GB, basitçe RAM boyutunuzu veriyor. Varsayılan olarak bu bilgisayar 1 GB RAM ile gelmiş. (single SO-DIMM) ‘e gelirsek ; bu fiziksel boyut kategorisini gösteriyor.(yani hangi slotun size uyacağını belirtiyor) Genellikle dizüstü bilgisayarlarda (SO-DIMM) , masaüstü bilgisayarlarda (DIMM). 667Mhz kısaca belleğinizin hızını gösteriyor. Yavaş RAM’i hızlandırmaya çalışırsak aşırı ısınma durumu oluşur. DDR2 SDRAM , bu belleğin DDR2 standardında bir SDRAM olduğunu gösterir. Tüm bellekler hemen hemen bu standartta olduğundan çok önemsemeniz gerekmiyor(Eğer Mac Pro veya XServe kullanıyorsanız DDR2 FB-DIMM olmalı). Son bölüm olan PC2-5300 sizin bellek ihtiyacınızı kavramanın iyi bir yolu. PC2-5300 demek, DDR2 SD-RAM olduğunu ve 667Mhz olduğunu gösteriyor.

Daha fazla bilgi almak için, Apple’ın Developer Notes adında bir dökümanı var. Bu konuda daha fazla detayı şu linkten edinebilirsiniz: [url]http://developer.apple.com/documentation/Hardware/hardware2.html[/url]

RAM satın alabileceğim en iyi yer neresi?

RAM ihtiyacımızı öğrendik, ama nereden alacağız? Yerel mağaza? Apple bayileri? Çevrimiçi mağazalar? Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza kalmış.

Eski bellekler genelde kolay kolay stoklarda bulunmaz. Bunun için en iyi yer Apple bayileri. Burada kolayca spesifik bellekler bulabilirsiniz. Yeni bilgisayarlar bu tür spesifikasyonları kullanmadığından yerel mağazalar ve çevrimiçi mağazalar artık stoklamıyor.
Eğer modern bir makineniz varsa, şanslısınız. Yerel mağazanızda sizin için doğru bellek vardır. Fakat en ucuz yer bu olmayabilir. Bunun için çevrimiçi mağazalar daha iyidir.

Bazen ucuz mallar sizin onu gördüğünüz kadar ucuz olmayabilir. Ulaşım ve Kredi Kartı farklarıyla satın almak pahalıya mal olabilir. Apple bayileri genelde bu tür fiyat farkları yaratmaz. Fakat yerel mağazanız kadar ürün ucuzluğu da olmaz.

Apple’den RAM almamak daha iyi bir seçim sayılabilir. Örneğin, çevrimiçi mağazadan bir Mac aldınız, 2 GB standart belleğiniz var. Bu belleği 4 yapmak isteyince Apple üstüne bir $1,090 gibi bir ücret koyacaktır ki, bu her cebe uymasa gerek. Bunun yerine, 2 tane 2 GB bellek aldığınızda sadece $400 ödersiniz. Ayrıca bu sayede diğer iki 1 GB lık RAMi de satabiilirsiniz.( $50 falan eder) RAMi kendiniz almak = $ , Apple’dan almak = $1090. Kim $700 fazla ödemek ister ki?
Çevrimiçi mağazalar hakkında, şu yabancı mağazalar ihtiyaçlarınızı karşılayabilir:

* RAM City
* Frequency
* Streetwise
* Clockworkoren
* Mac Rabbit

Özel resmi RAM veya sertifikalı RAM gibi bir şey var mı?

Böyle bir şey yok. “Apple bayileri zaten sadece Apple sertifikalı bellekleri satacaktır.” düşüncesi doğru değil. Apple hiç bir belleği sertifikalamaz veya test etmez.

Genel RAM iyi güzel. Peki daha pahalı bir ürün alamaz mıyım? Neden aynı marka RAM daha fazla para etsin ki?

Bu biraz zor bir soru. Bazı insanlar RAM’lerinin hayat boyu garantili olmasını iyi buluyor. Kimi insanlar içinse, RAM, RAM dir. Takarsın, çalışıyorsa çalışıyordur. Bu insanlar için marka bir zorunluluk değil.
Bellekler sadece Çin, Kore ve Tayvan şirketleri tarafından üretilir. RAMlerin kalitesi de buna göre değişir. Basit bir hesapla 2 milyon kadar çip var. Bu çiplerin 500,000 i standartlara uyuyor. 1,000,000 luk bir ucuz çip furyası var ki, bunlar pek uygun sayılmaz.
Şimdi, şans oranlarına bakarsak, eğer 1-3 yıl garantili fakar markasız bir belleğiniz varsa, az da olsa sorun yaşayabilirsiniz demektir. Endişelenmeyin, eğer bir şey olursa nasıl olursa yenisiyle değişecektir (Hayat boyu olması çok daha iyi) . Garantisi ve markası için para vermek çok daha iyi bir seçim.
RAMleri kendim takabilir miyim, yoksa bir Apple çalışanı mı yapmalı?
Bellekleri kendiniz takabilirsiniz! Mac’da, bellekler “kullanıcı erişimli”dir. Yani kendiniz takabilirsiniz, üstelik bu genelde garantinizi iptal etmez.

Kendiniz yapacaksanız, daha önce bilgisayarı açıp baktıysanız işiniz kolay demektir. Kolayca RAMinizi takarsınız. Daha önce böyle bir şey yapmadıysanız, RAM bunu ilk kez yapmak için en iyi seçim. Yanında gelen rehberi okuyarak kolayca nereye ve nasıl takacağınızı öğrenirsiniz.

Eğer bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız - bir Apple bayisi ufak bir ücretle RAMleri sizin için takabilir. Hatta iyi bir müşteriyseniz belki bedavaya getirirsiniz.


Kaynak: [url]http://mactalk.com.au/forums/showthread.php?p=315339[/url]

apple mini,quicktime apple,ipod nano,apple mac g5,apple mac pro,apple cider,apple mac g4,mac rumors,mac powerbook,apple mac book,apple mac mini,ipod apple,apple mac notebook,ipod,appel mac,macintosh,imac apple,mac password,mac mail,discount mac,mac computers,refurbished mac,notebook apple,mac applications,mac mini,software mac,mac virtual pc,macbook,powerbook g3,mac monitor,memory apple,mac classic,apple mac book pro,mac os tiger,powerpc g3,used mac,macintosh g3,apple i mac,mac ibook,mac,apple mac os x tiger,apple mac pc,apple laptop mac,mac drive,motorola razr,macs,mac bluetooth,apple ibook g3,apple mac os,cx300,sennheiser cx300,mac apple,g3 g4,mac keyboard,apple center,apple tiger,apple powerbook,macally ipod,apple mac laptops,mac networking,mac desktop,safari apple,apple computers,apple power mac,macrumors,pro mac,power mac,mac os x,apple g4,apple g3,mac osx,mac panther,apple mac os x,apple refurbished,imac,apple desktop,ibook apple,safari mac,mac laptop,mac logo,mac g3,mac g5,mac g4,apple,mac finder,mac tiger,g3 ibook,apple mac osx,apple power book,imac g3,imac g4,apple macintosh,apple mac computers,imac g5,mac os,mac store,apple monitor,mac os 9,ibook,mac memory,sennheiser kulaklık,mac power book,mac os9,apple computer,mac notebook,powerbook,mac files,machintosh apple,mac computer,mac laptops,used apple laptops,parts mac,g5 apple,macintosh computers,mac 10.4,apple osx,used apple computers,emac,mac support,tiger mac os x,mac upgrade,apple store,ipod mac,mac pc,apple power,apple laptop

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 845
favori
like
share
medid_10 Tarih: 11.03.2010 20:12
bilgiler güzel eline sağlık
graphic_art Tarih: 29.04.2009 21:31
Bilgi için teşekkür ederim