Kısaca mac

Mac işletim sistemi windows ve linuxten farklı bir biçimde yazılmıstır.Ve bir mac os programını diger işletim sistemlerine adapte etmek cok zordur.Apple firması ilk olarak bu işletim sistemini kendi yaptıkları illusator.photoshop gibi uygulumaların kopyalanmadan calısması için yapmıstı.Ve ilk olarak mac pcler sadece grafik tasarım amaclı olarak buyuk firmalarda bulunuyorlardı.87 yılında bir g1in(64mhz işlemci 8mb ram) 10.000$oldugu varsayarsak ilk zamanlar cok ustundu macler piyasada ancak fiyatlarıda bir hayli yuksekti ve nerdeyse hiçbir firmanın kendilerine yazılım yazmasını istemiyorlardı.
Zamanla windows etkisini gostermeye basladı buyuk anlasmalar yaptı.Ve piyasa payını calmaya basladı macin bir ara 92in ilk altı ayında mac buyuk bir mali kriz gecirdi ve apple kapınıyordu.Ancak microsoft duruma el koyarak illusator ve photoshopun ana kaynak kodlarını appledan aldılar.Ve uretici firmalarlada anlastılar.
O gun bugundur mac bir dusus içersinde ulkemizdede mac kullanımı ve dolayısla mac os kullanımı yaygın degil cunku avrupada 1452$ bir makina ulkemizde 1452£ olarak satılıyor.Ayrıca 2.el piyasası yok denecek kadar azdır.Ole cıkma parca veya tekil parca bulmak imkansızdır neredeyse ayrıca işlemcisini motorola yapıyor.Ayrıca yapılan testlerde mac os makinaların windows makinalardan 2-3 kat daha hızlı calıstıgını okumustum.Bulabilirsem yazıyı buraya koyarım
Ayrıca bunu biliyorsundur,mac makinalarda aldıgın dergilerin verdigi cdler calısmaz sadece macworld dergisinin cdleri calısır.Onuda turkiyede bulmak bir işkence.Ayrıca MACler PC baslıgı altına alınamaz
Ancak ben kullanıyorum ve gayette memnunum baska bir sorun varsa cekinmeden sorabilirsin
İlk Mac Bilgisayar:
Lisa kod adlı ilk amc bilgisayar


Neden Mac
İşletim sistemi ve teknoloji olarak rakiplerinden cok onde

İşletim sistemi Ozellikleri:
Mac OS X UNIX'in güç ve sağlamlığını, Macintosh'un efsanevi zarafeti ile birleştiren ultra modern bir işletim sistemidir.
Dünyanın en gelişmiş işletim sisteminin en yeni büyük sürümü olan Mac OS X v10.4 Tiger, 200'den fazla yeni özelliğiyle Apple'ın inanılmaz yenilik hızını devam ettiriyor.


Tiger ile Neler Geliyor
Kutunun İçinde

* Yükleyici DVD'si
* Xcode 2 developer tools
* Yükleme ve kurulum rehberi
* Mac OS X Tiger'a Hoşgeldiniz kullanıcı kılavuzu

Uygulamalar

* Address Book 4
* Automator
* Calculator 4
* Chess
* Dashboard
* Dictionary
* DVD Player 4.5
* Font Book 2
* iCal 2
* iChat AV 3
* Image Capture 3
* Internet Connect
* iSync 2
* iTunes 4.7.1
* Mail 2
* Preview 3
* QuickTime 7 Player
* Safari 2
* Sherlock
* Stickies
* System Preferences
* TextEdit

İzlenceler

* Activity Monitor
* AirPort Admin Utility
* AirPort Setup Assistant
* Audio MIDI Setup
* Bluetooth File Exchange
* ColorSync Utility
* Console
* Digital Colour Meter
* Directory Access
* Disk Utility
* Faxing
* FileVault
* Grab
* Grapher
* Installer
* Keychain Access
* Migration Assistant
* NetInfo Manager
* Network Utility
* ODBC Administrator
* Printer Setup Utility
* Setup Assistant
* System Profiler
* Terminal
* VoiceOver Utility
* X11

Anahtar Teknolojiler

* AppleScript
* Aqua
* Bonjour
* CDSA güvenlik mimarisi
* Cocoa, Carbon ve Java
* ColorSync
* Core Audio
* Core Image
* H.264
* Inkwell
* OpenGL
* PDF
* Quartz Extreme
* QuickTime 7
* 64-bit bilgi işlem
* Spotlight
* Sync
* Unicode 4
* Universal Access
* UNIX based
* USB ve FireWire çevre birim desteği
* Xcode
* Xgrid

Diller:

* İngilizce, Japonca, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Felemenkçe, İsveççe, Danimarkaca, Norveççe, Fince, Geleneksel Çince, Basitleştirilmiş Çince, Korece, Brezilya Portekizcesi

Gereksinimler

* PowerPC G3, G4 ya G5 işlemcili bir Macintosh bilgisayar
* Yerleşik FireWire
* 256MB RAM
* 3GB sabit disk alanı (Eğer developer tools yüklenirse 4GB)

* İşlemci yükseltme kartları desteklenmemektedir. Uyumlu donanımların listesini inceleyin.
* Bazı özellikler uyumlu İnternet servis sağlayıcısı gerektirir, ayrıca ücret uygulanabilir.
* iChat ile video konferans uyumlu bir DV kamera ya da Web kamera ve geniş bant İnternet erişimi gerektirir. Tek yönlü video konferans G5, G4 ya da 600MHz ya da daha hızlı G3 işlemci ve 100-Kbps ya da daha hızlı geniş bant erişimi gerektirir. Çok yönlü video konferans için bir G5 ya da çift 1GHz ya da daha hızlı G4 işlemci ve 384-Kbps ya da daha hızlı geniş bant İnternet erişimi gerekir. Bir çok yönlü video konferansa katılmak ve altı kişilik çok yönlü sesli sohbet başlatmak işlemlerinin ikisi de G5, 1GHz G4 ya da çift 800MHz ya da daha hızlı G4 işlemci ve 100Kbps ve daha hızlı geniş bant İnternet erişimi gerektirir.

Windowsa mac yuklemek cok buyuk SANS İster.Ya mac'e windows yukleme sadece 30 dakika.Bu proje 2-3 yıl once microsoft tarafından denendi ancak bir turlu yapamadılar.

Boot Camp Projesi


Her gün daha fazla insan Mac’lere aşık olup satın alıyor. Bu seçimi karşı koyulmaz yapmak için Apple, Windows XP işletim sistemini Mac’inize kurup çalıştırmanıza olanak sunan bir teknolojiyi kısa gelecekte piyasaya sunacağı işletim sistemi Mac OS X Leopard’a dahil edecek. İsmi Boot Camp olan bu teknolojinin betasını ise şimdi İnternetten indirebilirsiniz.
Windows’u kurmak çok kolay

Boot Camp, Mac’inizdeki bilgilere dokunmadan Windows XP kurmanıza olanak sağlıyor. Tabii kendi Windows’unuzu edinmeniz gerekmekte, çünkü Apple firması Microsoft Windows işletim sistemini satmıyor ve bu işletim sistemini desteklemiyor(1). Ancak Boot Camp ile İnternet’te saatlerinizi sürücü bulmak ve indirmekle harcamayasınız diye Windows için gerekli tüm sürücüler gelmekte. Tüm sürücüleri bir CD’ye yazabilirsiniz.
System Manager

Seçim sizin. Mac OS X ve Windows arasında seçim yapmak için
başlangıçta option (alt) tuşuna basılı tutun.
Windows Xp’yi emülatörsüz çalıştırın

Boot Camp ile kurulum bittiğinde Mac OS X ve Windows arasında seçim yapmak için, açılışta option tuşuna basmanız yeterli (eski Windows kullanıcıları tarafından “alt” olarak da bilinir). Mac’iniz Windows’u tamamen emülatörsüz çalıştırır. Mac OS X’e geri dönmek için sadece bilgisayarı yeniden başlatın.
İhtiyacınız olacaklar

* Mac OS X Tiger v10.4.6 veya daha sonrası (Yazılım Güncelleme’ye bakın)
* En yeni bellenim güncellemeleri (Destek sayfalarına bakın)
* 10GB boş sabit sürücü alanı
* Intel temelli bir Mac
* Kayıt edilebilir boş bir CD
* Kurulum ve Düzenleme Kılavuzunu basmanız için bir yazıcı (Windows’u kurmadan basmanız gerekir)
* Windows XP, Service Pack 2, Home veya Professional yükleme CD’si (Çoklu disk, güncelleme veya Media Center versiyonu olmamalıdır)

Boot Camp parkuru

Boot Camp Beta, Mac’inizde Windows çalıştırmanıza imkan sağlıyor. Aşağıdaki adımları takip ederek çalıştırabilirsiniz:
Intuitive partitioning. Intuitive partitioning.

Bölüm oluşturun. En mükemmel sabit sürücü bölümleme aracı ile tanışın.

* İlk olarak, Intel tabanlı Mac’inizi en son Mac OS X ve bellenim sürümüne güncellediğinizden emin olun. Bu güncelleme Boot Camp’i kullanmanızı mümkün kılan teknolojiler barındırıyor. Kurulum ve Düzenleme Kılavuzunu basmanız da akıllıca olur.
* Boot Camp ile , Windows’un Mac’e özel donanımları tanıyabilmesi için gerekli olan sürücüleri bir CD’ye yazabilirsiniz. Bunu Windows kurulumuna başlamadan önce yapmanız çok önemlidir.
* Yazılım, Windows kurulumu için gerekli olan sabit sürücü alanını da Mac dosyalarınızın yerini değiştirmeden ayırmanızı sağlar. Sadece kaydırma çubuğunu çekerek Windows için gerekli gördüğünüz yeri ayırın. Boot Camp, sabit sürücünüzdeki Windows bölümlerini kaldırmanıza da olanak sunuyor.
* Windows kurulum diskini takın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows kurulumunu takip edin. Dikkat etmeniz gereken kısım C: sürücüsünü elle seçmeniz gerektiğidir. Bunu doğru yaptığınızdan emin olun. Eğer bunu doğru yapmazsanız, yanlışlıkla Mac dosyalarınızı silebilirsiniz. Unutmayın ki Apple firması, Microsoft Windows işletim sistemini satmıyor ve desteklemiyor.
* Kurulum işlemini başarıyla tamamlandıktan ve Mac’inizde Windows’u başlattıktan sonra daha önceden yazdığınız sürücü CD’sine ihtiyaç duyacaksınız. CD’yi takınca otomatik olarak sürücüleri kuracaktır. Yardımcı olacak püf noktalar için Kurulum ve Düzenleme Kılavuzuna bakabilirisiniz.
* Windows sisteminizi korumanız ve güncellemeniz gerektiğini unutmayın

Hız Farkı
Assagıdaki resim yeterli olcaktır sanırımGoruntu Senligi

Standart bir mac desktop makine ile oynadıgız oyun

Oynalılan mac pcnin ozellikler 1.6ghz işlemci 512mb ram 128mb ekran kartı hiç bir parca degişimi olmadan oynanmıstırAynı oyunu windows tabanlı bir işletim sisteminde oynamak için gerekli olan işletim sistemi:
2.8 Ghz ve ustu işlemci en az 1024 ram 128mb geforce 6600gt serisi bir ekran kartı

Mac Cokmez
Tost makineniz çökmez. Mutfak lavabonuz çökmez. Neden bilgisayarınız çöksün? Endüstriyel güçte bir sistem olan Mac OS X ile çökme sıklığı bir kitabınkine eş olan işletim sistemine alışacaksınız. Bu da neredeyse asla demek.


Mac'ini severek kullanan milyonlarca kullanıcıya neden onun hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olduğunu sorduğunuzda alacağınız cevap "sorunsuz çalıştığı için" olacaktır. Mac onların istediklerini, kendi istedikleri biçimde yapmalarına olanak verir. Sezgisel bir biçimde.


iPucu: Sadece Prize Takmayı Deneyin

Pekçok kişi önceden sadece Windows uyumlu olarak gösterilen çevre birim cihazlarının yeni Mac'lerinde sorunsuz çalıştığını görünce şaşırıyor. Çünkü Mac halihazırda dijital fotoğraf makineleri, klavyeler, fareler, yazıcılar, sabit diskler ve benzeri cihazlar için sürücülere sahiptir. Eğer bir cihaz ilk denemenizde Mac'te çalışmadıysa, ya da üretici firma kutuya Mac sürücülerini eklememişse, genelde yazılımı indirme şansınız bulunur. Google arkadaşınızdır — “Mac OS X” ve cihazınızın ismi ile arama yapın. Şu cihazlar için sürücülere ihtiyacınız bulunabilir:

* Tarayıcılar
* Barometre gibi bilimsel gereçler
* Yazıcıların ileri düzey fonksiyonlarına erişmek

Ayrıca klavye gibi basit cihazları her bağladığınızda Mac OS X “donanım bulundu” diyerek sizi rahatsız etmez. Hemen yazmaya başlarsınız.

Bunun iyi bir sebebi var: sadece bir Mac ile tamamen kusursuz bir donanım ve yazılım entegrasyonuna sahip olursunuz. Sadece bir Mac ile hem işletim sistemini, hem uygulamaları hem de bilgisayarın kendisini aynı kişilerin yaptığı bir sistem elde edebilirsiniz.

Mac'i kutusundan çıkarır çıkarmaz çalışma rahatlığını yaşayabilirsiniz. Prize takın. Açın. Şimdi her şey için hazırsınız. Çünkü bir Mac ile bütün olmazsa olmaz bileşenler yerleşik gelir. USB. FireWire (IEEE 1394). Ethernet. Hatta pekçok Mac kablosuz ağ için yerleşik anten barındırır. Her bir Mac çoğu yazıcı, gamepad, DV kamera, klavye, yedekleme cihazı, dijital fotoğraf makinesi, giriş cihazı ve MP3 çalarlar için sürücülerle geldiğinden bu kapılara bağlantı kurabilirsiniz. Böylece cihazınızı ilk kez taktığınızda dahi sorunsuzca çalışacaktır.
Bilgisayar kullanma deneyiminizin çökmelerden ve performans kayıplarından arınmış olması için Mac OS X'in görüşünün altında endüstriyel güçte bir UNIX temeli bulunur. Ayrıca Mac OS X'deki sürekli test edilen güvenlik protokolleri Mac'inizin dış etkenlerden zarar görmesini engeller. Çoğu Fortune 500 şirketi, devlet kuruluşu ve üniversiteler kritik uygulamalar için UNIX'e güvenmektedirler. Ve şimdi siz de güvenebilirsiniz.
Windows Ne dedi??
Ama spyware'in sadece Windows'u yıkmak için en yeni hamle olduğu bir dünyada, acaba alternatifler de anlamlı mı diye düşünmeye başlıyorum.

Alintidir...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10012
favori
like
share
armi11 Tarih: 18.03.2010 15:02
Çok etkileyici...
E-MaSTeR Tarih: 13.09.2008 15:46
PayLaşım iCin TeşekkürLer...