Proteinler

Canlı yapısında en çok bulunan organik moleküllerdir.
Proteinler canlı vücudundaki en önemli ve en çok bulunan organik moleküllerdir. Proteinler amino asit (A.a) denilen yapıtaşlarından oluşmuşlardır. Canlı yapısında 20 çeşit A.a bulunur. Bu A.a lerin değişik şekilde sıralanmasıyla değişik proteinler oluşur. A.a ler ortada bir C atomuna –NH2, -COOH, -H ve R gruplarının bağlanmasıyla oluşur. R grubu radikal grubudur ve tüm A.a lerde değişiktir. İki A.a in birbirine bağlanmasıyla dipeptitler oluşur. Üç A.a in birbirine bağlanmasıyla da tripeptitler oluşur. Aynı şekilde daha fazla A .a in birbirine bağlanmasıyla da polipeptitler oluşur. Proteinler DNA daki şifreye göre sentezlenirler.

H

NH2-C-COOH

R değişken grupPROTEİNLERİN FONKSİYONLARI :
a.Yapısal fonksiyonları : Hücre iskeletini oluştururlar. Ayrıca saç, tırnak ve boynuz gibi yapıların tamamı proteinden oluşmuştur. Aktin ve miyozin proteinleri kasların yapısına katılır ve kasılmayı sağlar.
b.Enzim fonksiyonu : Canlılık olaylarının gerçekleşmesi için enzim denilen aktivatör maddelere ihtiyaç vardır. Enzimlerin büyük bir kısmı proteinlerden oluşmuştur.
c.Tanıma ve taşıma fonksiyonu : Hücre zarında bulunan proteinler glikoz ve amino asit gibi moleküllerin tanınmasını ve içeri alınmasını sağlar. Yine kanda bulunan hemoglobin proteini O2 ve CO2 in taşınmasında görev yapar.
d.Hormonal fonksiyonu : Hormonların büyük bir kısmı proteinlerden yapılmıştır.
e.Savunma fonksiyonu : Vücudumuzu mikroplara karşı antikor adı verilen maddeler korur ve bunlar protein yapısındadır. Trombin ve fibrinojen proteinleri ise kanın pıhtılaşmasını sağlar.
Ayrıca tohum ve yumurta embriyo gelişimi için bol miktarda protein depo ederler.


proteinler,bitkisel proteinler,vitaminler proteinler,proteinler nedir,proteinler hakkında,proteinler nelerdir,doğal proteinler,yağlar proteinler,karbonhidratlar proteinler,biyoloji proteinler,proteinler ppt,proteinler ile,proteinler ne,içindeki proteinler,proteinler neler,bulunan proteinler,jelatine donen lifli proteinle,rdonen lifli proteinler,kaynatildiginda jelatine donen lifli proteinler,hangi proteinler,proteinler ve,jelatine dönen lifli proteinler,yağlar ve proteinler,dönen lifli proteinler,kaynatıldığında jelatine dönen lifli proteinler,sütteki proteinler,proteinler listesi,karbonhidrat ve proteinler,karbonhidratlar ve proteinler,proteinler ile ilgili,vitamin ve proteinler,proteinler nelerde bulunur,lifli proteinler


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1573
favori
like
share