Let’s Rock etkinliğinin ana duyurusu yeni iPod Touch oldu. iPhone 3G’nin çıkışından sonra fiyat/kapasite oranında bir ayarlama beklenen iPod’ların en gözde modeli, aynı kapasitede fakat yuvarlatılmış bir kasayla kullanıcılara tekrar merhaba diyor.Yeni modellerin özellikleri arasında şunlar var:

- 2.1 Firmware (2.0 sahipleri için ücretsiz)
- Yerleşik hoparlör, ses kontrolleri
- Genius çalma listeleri
- Nike+iPod desteği
- Müzik için 36 saat, video için 6 saat pil ömrü
- 8GB, 16GB ve 32GB modeller için sırasıyla 229, 299 ve 399 dolarlık fiyat etiketleri
Etkinlikte iPod Touch (ve dolayısıyla iPhone) üzerinde çalışan oyunların öne çıkarılması da, Apple’ın bu ürünü bir oyun cihazı olarak konumlandırdığı şeklinde yorumlandı. Mac’te çıkmasını beklemediğimiz bazı oyunların iPod sürümlerinin çıkmış olmasına sevinelim mi ağlayalım mı emin olamıyoruz. Umarız ki oyun geliştiriciler bu temaşa arasında Mac platformuna daha fazla ilgi gösterirler. Bu arada parmak izinden rezil olmuş iPod Touch fotoğrafları görmek isteyenler bu bağlantıya tıklayabilir.
Apple’ın iPod Touch 2.1 firmware’i iTunes mağazasından şu anda indirilebilir durumda. Pekçok kullanıcının başlarda yüklemekte zorlandığı firmware’in içerdiği değişikliklerden bazıları şöyle:
- Genius şarkı listesi (bu özellik de ayağa düştü!)
- iTunes yedeklemelerinde hız artışı
- POP ve Exchange hesaplarından e-posta alımında iyileştirmeler
- 3. parti uygulamaların yüklenmesinde hız artışı
- Çok fazla 3. parti uygulama olması durumunda oluşan çökmelerde azalma
- Kişi listesi yükleme ve aramada hız artışı
- çeşitli hata düzeltmeleri
Çeşitli internet sitelerinde uygulamayı yükleyen kullanıcılar ise uygulamaları yüklerken ve güncellerken bir hızlanmanın görüldüğünü, Podcast’lerin daha açıklayıcı bilgilere sahip olduğunu ve çeşitli ses efektlerinin sessizleştirilebildiğini söylüyorlar. Resmi olmayan bu açıklamaları kullanıcıların çok kısa bir sürede keşfetmesi takdire şayan bir durum.
iPod Touch 2.1 firmware’i varolan 2.0 kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme. Hala 1.0 yazılımını kullananlar ise 10 dolar karşılığında güncellemeyi satın alabilirler.
Diğer yandan, Cuma günü yayımlanacağı belirtilen iPhone 2.1 Firmware’inin ise çeşitli sorunları gidereceği ve pil ömründe iyileştirmeler yapacağı açıklandı. Buna göre artık aramalar daha az kesilecek, iTunes’a yedekleme daha hızlı yapılacak ve uygulamalar çökmeyecek. Ben hala iPhone alamadım sahip olanlar düşünsün!

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1059
favori
like
share
E-MaSTeR Tarih: 13.09.2008 15:34
BiLgiLer iCin TeşekkürLer...