AppleJack 1.5

Mac OS X ile birlikte sistem bakım araçlarına biraz daha önem göstermeye başladık. Her ne kadar stabil bir sisteme sahip olsak da Onyx, Maintenance veya Cocktail gibi yazılımlar ile sistemin genel bakımını yapıyoruz.
Ancak bazen sistemi kurcalamaktan veya Türkiye’nin muhteşem elektrik şebekesinden dolayı olmadık sonuçlara ulaşıp bilgisayarı açılmaz hale getirebiliyoruz. Sadece tek kullanıcılı modda (single user mod) ile bilgisayarı başlatabildiğimiz durumlarda da tek yapabildiğimiz fsck -fy komutu.
İşte AppleJack burada yardıma koşuyor ve Onyx’in yaptığı sistem bakımını bu single user modda başarıyor.

Yazılımın herhangi bir arayüzü yok. Yükledikten sonra bilgisayarı başlattığınızda Komut - S tuşlarına basılı tutarsanız bildiğiniz üzere tek kullanıcılı açılış gerçekleşiyor. Doğrudan UNIX arayüzünü gördüğünüz ekranda applejack yazıp enter’a bastığınız anda yazılım devreye giriyor ve size ne yapmak istediğinizi soruyor. En mantıklısı a tuşuna basıp tüm bakımı arka arkaya yaptırmak. Hatta ‘applejack auto restart’ yazıp enter’a basarsanız yazılım tüm komutları otomatik uyguluyor ve ardından bilgisayarı yeniden başlatıyor.
Sürüm 1.5 ile Leopard uyumluluğu getirilmiş ve bazı eksiklikler giderilmiş. Yazılım açık kaynaklı ve ücretsiz. Eğer Jaguar veya Panther (10.2 veya 10.3) kullanıyorsanız 1.4.3 sürümünü indirmelisiniz. Yazılımı indirmek için Sourceforge sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share
E-MaSTeR Tarih: 13.09.2008 15:32
BiLgiLer iCin TeşekkürLer...