Kartın takılması:

Diğer DVB-S kartlardan farklı olarak burada ilk göze çarpan, kartın LNB giriş soketinin altta yada ortada olmayıp en üstte ve diğerlerine oranla daha uzun olması.
Bu da doğal olarak, daha baştan sıkıntı yaratabilir.
Kasanızın arka braket bağlantı sacı üstten slotluysa yani üst bölümü açıksa, karttaki bu uzun çıkıntı sorun yaratmayacak demektir. Şekilde görüldüğü gibi kart PCI yuvasına rahatça takılmaktadır:Kasanın arka braket bağlantı sacı üstten kapalıysa iş biraz zorlaşıyor. Bu durumda manevra yeteneğiniz azalıyor ve benim gibi ana kartın vidalarını söküp biraz geriye doğru çekmek zorunda kalıyorsunuz. Kartı taktıktan sonra anakartı tekrar yerine ittirip vidalıyoruz.
Resimde ana kartın geriye çekildiği sanırım belli oluyordur:
Sürücü tanıtımı:

Kartla birlikte Technisat TV Center adlı bir CD geliyor. Cd’de DVB yazılımı, Cyberlink PowerDVD 7.0 ve MainConcept’in basit bir editörü var: Eve2.
Önce sürücüleri tanıtalım:
Bilgisayarı açıyoruz. Daha henüz uydu kablosunu takmayın.
Donanım sihirbazı açılır.
Hayır seçip devam ediyoruz:CD’yi takıyor ve listeden yada belirli bi konumdan yükle işaretiyor ve ileri diyoruz:Sürücünün yerini gösteriyoruz: Bende CD’nin olduğu yer E:Sürücü yükleniyor:Yükleme tamam:
Bundan sonra donanım sihirbazı ikinci bir kez daha açılır ve aynı yöntem uygulanarak ikinci sürücü de yüklenmiş olur:

Şimdi sürücüler doğru yüklenmiş mi kontrol edelim. Ses, video ve oyun kumandası başlığı altında görünüyorlar:Şimdi bilgisayarı kapatıp uydu kablosunu takalım. Bukez yeniden açıp software kurulumunu başlatıyoruz.

Program kurulumu:

Kurulum oldukça basit. Complete installation seçiyoruz ve Technisat TV Center kurulumu tamamlanıyor.
Şimdi ilk yapacağımız iş Program Files altıdaki Technisat programını bulmak. Bunun altındaki Technisat TV Center klasörünü açıyoruz.. Bunun altındaki SatFiles klasörünün içini komple siliyoruz. Geriye sadece boş bir klasör kalıyor:Şimdi diyelimki iki uydumuz var: Turksat ve Hotbird. Bunlarla ilgili güncel ini dosyalarını bu klasöre indireceğiz.
[COLOR=#5454ff]http://en.kingofsat.net/satellites.php
adresine girip 13 E’nin yanındaki disket ikonunu tıkladığımızda:şu pencere açılır:Burada kaydedeceğimiz yeri sözkonusu SatFiles klasörü olarak gösteririz.
0130.ini Hotbird kanallarının güncel frekans bilgileridir.
Şimdi 42E için de kullanacağımız yöntem aynısı olacaktır. Bu kez indirilen dosya 0420.ini
Tuksat güncel frekans bilgilerini içermektedir.
(Not: Ben bu yöntemi bütün programlar için kullanmaktayım. Değişen sadece hedef klasör isimleri oluyor. Örneğin Transponders gibi.)
Şimdi sırada diseq ayarları var.
Programı açıyoruz. Program aynı aileden iki DVB kartını kabul edebiliyor. Örneğin bir ss2 ve bir ssHD kartınız aynı makinada olabilir.
İlk açılışta birini seçmek durumundayız. Seçimimiz burada :Şimdi sol taraftaki ayarları (çatal bıçak ikonu) tıklayıp diseq ayarlarını yapıyoruz:Şimdi sol taraftaki ara(büyüteç ikonu) tıklayıp DVB-S kanal taramasına başlıyoruz:Örneğimizde taramayı hotbird ve Turksat için yapıyoruz.
Tarama sonrası program seyir olanağını sunuyor.
Açık söyleyeyim ki programın directshow filtrelerini seçme hakkını kullanıcıya bırakmayıp, onu Ciberlink filtrelerine mahkum etmesi beni hiç mi hiç hoşnut etmedi. Özellikle h264 filtresi; üzgünüm ki beni hiçbir zaman tatmin etmemiştir.

Peki, bizi asıl bu kartı almaya güdüleyen DVB-S2’ler nerede?
Taramayı yaparken sağ taraftaki modülation, DVB-S’e set edilmiş ve değiştirilemez konumdaydı. (gri)
Peki nasıl bunu değiştireceğiz?
Ben şöyle bir yöntem buldum:
Önce güncel DVB-S2 HDTV frekanslarına bakıyorum:
[URL]http://en.kingofsat.net/hdtv.php
Sonra ara ikonunu tıklayıp açılan pencerede all frequencies’in yanındaki işareti kaldırarak tek kanal taranabilir konuma getiriyorum. Bu durumda modulation da ulaşılabilir hale geliyor. Bunu DVB-S’ten DVB-S2’ye dönüştürüp aldığım güncel frekansı girip taramaya başlıyorum:Örnekte Turksat üzerindeki D-HDTV bulunmuştur.
Zaten başka bir şey bulmayı, yada şimdilik şifre kırmayı unutun. Henüz HDTV’lerin şifresi kırılamamıştır. Ancak kartta CI modül soketi var.

Peki D-HDTV’yi en azından şimdilik bulduk, kesintisiz canlı seyredebilir miyiz?
Bence bu filtreyle zor! Mümkünse en az Nvidia 7950GT gerekli. (yada muadili bir Ati)
Denemeleri E 6700 Core2Duo, 2*1GB 800MHz RAM, 2*75GB 10000 rpm SATA2, RAID0 temelli bir makinayla yaptım.
İki ayrı grafik kartı denedim: NVidia Quadro 560 (Video kurgu workstation için uygun bir kart) ve NVidia 7600 GS Silent.
Her ikisinide de canlı izleme hayal oldu. (Ancak itiraf etmeliyim ki 7600 GS daha başarılı oldu)
Bu arada işlemci ve RAM maximum %25 kullanımda. (Dikkat zorlanma hiç yok demektir.)
Sonuçta anlaşılıyor ki en az 7950 GT gerekli. Çünkü yayın 1920*1088 i ve üstelik maalesef decoder filtresi Cyberlink h264.

Kendimce şöyle bir yöntem geliştirdim:
Seyretmeden kayıt edemez miydim?
Programda bir seyretmeyi durdur butonu var ama işlevsiz.
Önce Cyberlink power DVD altındaki VideoFilter klasörü altındaki CL264dec.ax filter’i sildim. (yada unregister ederek etkisiz hale getirdim)
Sonra program D-HDTV’ye ayarlıyken programı açtım.
H264 filtresini bulamadığını söyler ve siyah bir ekran gelir, sadece ses duyarsınız. Sakın exit’e basmayın, program kapanır.Şimdi kayıt tuşuna basalım ve kayıtta bir sorun olmayacak. Kayıt bittikten sonra bu dosyayı istediğimiz h264 filtresiyle seyretmek yada VC1 gibi başka bir formata dönüştürmek bizim elimizde.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2609
favori
like
share
omerreiter Tarih: 21.03.2009 23:36
tesekkuler....
rifatrifki Tarih: 10.12.2008 18:57
tesekkurler
Altazar Tarih: 28.11.2008 00:04
@ KaRaKıZ

Lütfen uyarıları bize bırakın. Gördüğünüz hataları ihbar butonuna basarak mod arkadaşlara bildiriniz.
KaRaKıZ Tarih: 21.11.2008 14:28
berksan :9:
berksannn Tarih: 21.11.2008 13:28
.......
umutcan33 Tarih: 16.11.2008 12:47
tsk.ler
umarim yararlanabilirim bu konudan