Evlerinizi 15 dakika havalandırın

TAEK Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanı Dr. İsmail Arıkan radon gazına karşı uyardı. Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanı Dr. İsmail Arıkan, TBMM Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlenmelerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonuna, radyoaktivite konusunda bilgi verdi. Özellikle evi bodrum katında veya alt katlarda olanların günde en az 15 dakika evlerini havalandırmaları gerektiğini söyleyen Arıkan

, eğer havalandırma yapılmazsa içeride oluşan radon gazını solumuş oluruz ve bu da akciğer kanserine neden olur. Bunun için beton yerine ahşap evler tercih edilmeli. En sağlıklısı ağaç... O da kozmik radyasyon yayıyor." dedi. Binaların ısı ve ses yalıtımı için dış cephe kaplaması ile pencere ve kapıların PVC'den yaptırıldığına dikkati çeken Arıkan, "PVC kaplama veya çerçeve, radon gazının dışarı sızmasını önler. İçeride biriken gazın solunması da sağlık yönünden iyi olmaz. Bunun için pencere ve kapı çerçevelerinde ahşap tercih edilmelidir" dedi.

Dr. Arıkan, elektrikli tıraş makinesi, saç kurutma makinesinin kullanımının, beyne yakınlığından riskli olduğunu sık kullanımları halinde vücudun elektrik dengesini bozabileceğini söyledi.

Arıkan, tüm gıdalarda olduğunu gibi kuruyemişlerde de doğal radyoaktivite bulunduğunu bildirerek, "Özellikle kabak çekirdeğinde yüksek olmak üzere tüm kuru yemişlerde radyoaktivite vardır. Bunlar, doğal radyoaktivitelerdir. Dünya radyoaktivite sınırlarının altındadır" diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
nesnes Tarih: 27.11.2008 20:14
teşekkürler
kuber Tarih: 17.09.2008 14:54
sabah kalkar kalkmaz ilk işim camları açmak olur
paylaşım için teşekkürler
mihmandar Tarih: 17.09.2008 10:29
Yaz kış yatak odalarının olduğu taraftaki balkon camı sürekli açık olur

kapalı alanda duramadığım için bizde böyle ister istemez...
Sindy Tarih: 17.09.2008 09:47
Sabah uyaninca ilk is camlari acmaktir, kisin bile olsa mutlaka her zaman yaparim
paylasim icin tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 13.09.2008 22:42
Sık sık ev havalandırılmalı temiz havanın girmesi saglanmalı.