Biz fındıkçıyız.Şu ana kadar fındık ta böyle rezalet yaşanmadı.Bizler fındıkçılar olarak canseverin duman olduk şarkısını söyleyip teselli buluyoruz.Alimlerin değerli bir sözü var "men dakka dukka"çalma kapıyı çalarlar kapıyı.Neden dert yanıyorumki sebebi bizler değilmiyiz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2144
favori
like
share
TMOLOS Tarih: 13.12.2008 23:05
Amerika yetiştirdiğimiz her ürüne karıştığı gibi ,fındığada karışıyor.yalnızca bu hükümetin meselesi değil bu fındık olayı,devletin hiç bir konuda dik duruşu olmadığı gibi fındık konusunda da duruşu yok.hep soruyorum niye ABD seçimlerinde bizde oy kullanmadık diye? bu sorumu ve vereceğim yanıtı bilmeyenlerin de bence fındık kadar beyni yok...
M.Kutsi Çil Tarih: 13.12.2008 18:49
Deli Balta,nerelisin?
M.Kutsi Çil Tarih: 12.12.2008 12:46
Türkiyede plansız proğramsız fındık yetiştiriliyor.Bol olduğu seneler,fındık elde kalıyor.Fındık üreticisi çok tembel.Öylelerini tanırım ki,fındık bahçelerinin sınırını bilmezler.Adam tutat gübreletirler,toplama zamanı toplatırlar,çoğu hiç bir şeye elini sürmez,sırf arazisi var diye para kazanır,ama yine de memnun değildir.Fındık yetiştirme alanı olarak,Ordu,Giresun ve Trabzon elverişli olmasına rağmen,Çarşamba Ovasına bile fındık dikilmiştir,hatta Batı Karadenizde bile fındık yetiştirilir.Rahmetli Adnan Kahveci,bu konularla hayli uğraştı,hatta bu yörelerde kivi yetiştirilmesinde öncülük yaptı.Bugün Orduda bol miktarda kivi yetiştiriliyor,fındıktan karlı olduğu söyleniyor.Dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını biz yapıyoruz,ama dünya piyasalarında söz sahibi değiliz.Velhasıl fındıktan yeteri kadar yararlanamıyoruz,hatta Orduda Sağra adı altında fındığı işleyen bir fabrika vardı,beceremediler,o bile kapandı veya satıldı.Bu bölgelerde fındık mahsulünün az olması bir dert,çok olması ayrı bir dert.Bu yüzden bu yöre halkı hep dertli.
gamLı Tarih: 12.12.2008 12:05
bu sabah tv de izledim. fındık ağaçları sökülüyordu. ekonomik ömrünü tamamladığı ve bir kısmının düz alanlarda(diğer tarım ürünlerine daha elverişli) olması sebebiyle. bu işten anlayan biri değilim ama elimizde dünyaya pazarlayabildiğimiz nâdîde ürünlerin başında fındık geliyor halbuki.
ADALI Tarih: 12.12.2008 10:06
Sevgili TMOLOS çok güzel düşünüyorsun.Cadı kız diyorki TR de fındık 15 YTL.Yok kardeşim yok.söylediğiniz fiyat bizim elimizden çıktıktan sonra sanayicinin elindeki fiyat.Canlı örneği benim. bu yıl 1,85 krş.yani bir milyon sekizyüz ellibin liraya sattım fındığımı.bu fındığı tüketiciye 4 YTL den satsınlar hak verelim yetkililere.Ama madalyonun arka yüzü öyle değil.Yoksa bu fındıkçı hainmiki olmayacak rakamı istesin devletten.Ağaçtan düşenin çektiği acıyı ağaçtan düşen bilir.Biz fındığı 5 YTL den satmaya razıyız.
TMOLOS Tarih: 11.12.2008 15:08
bir bardak fındık mı, bir bardak mısır mı pahalı dersek; bir bardak mısırın daha pahalı olduğunu görürüz. fındığa hakkettiği ücreti vermeyenler kaynamış malezya mısırına niye yüksek ücret veriyorlar.....niye kine???
ADALI Tarih: 11.12.2008 13:23
Açık adresini özelden gönder fındığın seni bulur kardeşim.
eskitoprak Tarih: 11.12.2008 13:01
findigi bulamiyoruz yemeye
FreddyKrueger Tarih: 15.09.2008 13:07
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=MeMoLi;2914551]Cenk aßi Fiyatı 5 YtL DediLeR Tüm Üretici ÇooK Az Dedi

Dü$ün Artık ?

Iyi Ho$ DiyorSun da TüketiCiyi de Dü$ünmek Lazım DeqiL Mi ?