Hangisini almalısınız?
Bu soruyu bilgisayarı almaya giderken kendinize soramazsınız yanılgıya düşersiniz. Önce hangisini almalıyım değil "bana lazım olanlar nedir? sorusunu kendinize sormalısınız. Çünkü iki sistem de konularına göre çok iyi durumdalar. Bir takım eski muhalefet +/- yönleri iki sistemde de kısmen giderilmiş durumdadır. Neyse gelelim asıl konuya!...

Nasıl karar vermelisiniz?
Kolay, önce bu gibi yerlerde düzgün yazılmış tarafsız yazıları okuyarak az bir ön bilgi toplamanız muhtemeldir. Ancak, bir webmastersanız MacOS X'de size sunulan PHP / Apache'ye güvenipte Mac alırsanız müşterilerinizle direk papaz olursunuz. Yada yetenekleriniz ileri seviye webmasterliğa geldiğinizde kısıtlı kalmak durumundadır. Neden mi?

Bir webmaster php - apache ile sınırlı kalmayabilir. Bir iş gelir asp gerekir yada sql taban gereklidir. MacOs'da 3. parti yazılımlarla kısmen başarsanızda stabilize sonuçlar alamazsınız. Uzun lafın kısası direk şişersiniz.

Yada bir müşteriniz geldi yada bir web sitesi yapmak istiyorsunuz. Bu sitenin içerisinde DHTML'menüler, js'ler vb. bileşenler yer almak durumundadır. Hangi mac olursa olsun %100 doğru sonuçlar alamayacak belkide PC^'den baktığınızda Mac'te baktığınız siteyi çok beğenmenize rağmen hiçbir halta benzetemeyeceksiniz.

Hadi web'i geçelim. Bir webmaster zaten windows kullanmak durumunda. (Genel bir webmaster için konuşuyorum , benim işimde çok sık rstladığım bir durum) Neyse webmasterliği geçtik.

Oyun için mi mac alacaksınız?
Peki lisansına 60$ ödeyip bir oyun alacaksınız ki oda öyle sizi kesecek türden oyunlar olmayacağı kesin. Bir need for speed falan oynayabilmeyi asla düşünmeyin. Macdeki hiçbir oyun sizi kesinlikle kesmez artı pahalı fiyatlar!

Mac kullandığınızda kayıplarınız bunlar ve bir çok multimedia içerikli programı kullanamıyor olmanız olacaktır. Sizi sıkar mı bilmem ama bende hem pc hem mac olduğu için sıkılmıyorum. Fakat tek bilgisayarı olanlar zor anlar yaşar eminim bundan.

Peki Mac'i ne için almalıyım?
Eğer webmasterlik gibi konularla aranız pek iyi değilse yada işiniz gereği uğraşmıyorsanız. Daha çok basılı görsel ve 3D tasarım vb. gibi yada sound editing işiyle uğraşıyorsanız EN İYİ DONANIMLA KURULMUŞ 10 PC - 1 MACINTOSH'UN PERFORMANSINA UZUN VADEDE YİNE YETİŞEMEZ!!" (ÖR: G5)

Anlayacağınız aklınız iş için, çalışmaya doymak bilmeyen bir canavar arıyorsa PC'lerin olduğu yerden hemen uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Kesinlikle hata edersiniz.

Bir Macintosh'un hiç kapanmadan stabil şekilde çalışma süresi ortalama 2 yıldır. 2 sene boyunca bilgisayarı asla kapatmadan iyi bir performansla çalışabilirsiniz. Ancak PC'lerde bu ömür sadece maximum 15 gündür. (Açık bırakıp gitmek değil, hiç kapatmadan ertesi günde işe devam edin bakalım 15 gün sonra PC'nizi temiz bi bakımdan geçirmeniz gerekecektir yada restart)

Neyse dediğim gibi Performans'ı sonuna kadar tadıp işe doymayan bir canavar isterseniz paraya kıyıp Mac alacaksınız en az 5 sene hiç sorunsuz kullanacaksınız.

Yada 1000$ civarı verip bir oyun / internet kurdu yani PC alıp, grafik vb. işler yapmaya kalkıştığınızda icad edenin akrabalarının ev adreslerine ihtiyaç duyacaksınız. Yada bildiğiniz tüm darbeleri ekranınız yada klavyenizde denemeye kalkışacaksınız.

Fiyatları çok mu pahalı?
Macintoshların fiyatları kısa vadede sabit bir açıdan bakıldığında çok pahalı gelebilir. Ancak Bir Mac ile kısa zamanda hızlı iş çıkartabilir ve 1 sene içerisinde fiyatını amorti edebilir. Anlayacağınız karlısınız!

Ancak bir PC'ye zaten 1000$ verdiğinizde oda kendi parasını çıkartacaktır. Ancak zaten PC alanlar genelde internet/multimedia yada oyundan kopmak istemeyen kişilerdir. Ancak PC ile web tasarımı dışında basılı görsel bir işe girdiğinizde asla Macintoshların yaptığı stabilizasyon ve sorunsuz ortamda iş çıkartamayacak sürekli application error yada sebepsiz kitlenen boardlarla karşılaşacak, 6 ay içerisinde PC'niz aldığınız günden %25 daha yavaş çalışmaya başlayacaktır.

Kısacası ben, bilen, kullanan ve yapşayan biri olarak size;

Webmastersanız ve Oyun meraklısıysanız Macintosh almanızı kesinlikle önermiyorum. Kim ne derse desin, içten içe Macci PC'ci olayınıda bir kenara aldığımızda bu saydıklarım sizin için önemliyse KESİNLİKLE MACINTOSH ALMAYIN!!! Hiçbir faydasını göremezsiniz.

İşiniz web/multi/game dışında bir konumda yani basılı görsel işler (grafikerlik)/ 3D tasarım / yada Sound (ses) ile profesyonel anlamda uğraşmaksa KESİNLİKLE BİR MACİNTOSH ALIN!

Bu gibi sizlere yüzlerce neden, sebep sonuç ilişki sayarım. Fakat genel olarak vurduğumuzda evinde internete giren, oyununu oynamak isteyen, chatini yapmak isteyen adama kesinlikle PC almasını, ciddi bir iş yapanlarınsa Mac'e para yatırıp fazlasıyla paralarını geri kazanmalarını tavsiye ederim.

Alintidir...

pc & mac
99 pc
apple computer
apple computers
apple laptops
apple pc
benchmark pc
between pc and mac
compare pc and mac
compare pc and mac systems
creative pc
desktop pc
dj 4.3 pc & mac
emulator pc
g4 mac
g5 mac
g5 pc
ibm pc
intel pc
ipod pc
laptop pc
linux pc
mac 2004
mac 7
mac adresinden pc
mac adresinden pc ye
mac apple
mac computer
mac computers
mac convert
mac desktop
mac emulation
mac emulator
mac file
mac files
mac fontlarını pc
mac fonts to pc
mac fontunu pc
mac for windows
mac ibook
mac ile pc
mac install
mac intel
mac ipod
mac lan
mac laptop
mac laptops
mac linux
mac mall
mac microsoft
mac notebook
mac os
mac os x
mac os x tiger for pc
mac os x tiger pc
mac osx
mac osx for pc
mac osx on pc
mac photoshop
mac powerbook
mac to pc font converter
mac users
mac ve pc
mac windows
macintosh computer
macintosh computers
macos pc
macosx pc
microsoft pc
microsoft virtual pc for mac version
normal pc ye mac
notebook pc
on pc
osx pc
pc & mac
pc 7 for mac
pc and mac systems
pc de mac
pc de mac os
pc de mac os x
pc de mac osx
pc den mac
pc den mac e
pc for mac 7.0
pc for mac download
pc for mac version
pc for mac version 7
pc g4
pc için mac
pc için mac os
pc için mac os x
pc mac address
pc mac adresi
pc mac net
pc mac net fileshare
pc maclan
pc maç
pc mi mac
pc mi mac mi
pc nin mac
pc quark
pc ye mac
pc ye mac kurma
pc ye mac kurmak
pc ye mac kurulumu
pc ye mac os
pc ye mac os x
pc ye mac osx
pc ye mac yükleme
pc ye mac yüklemek
pc yi getir mac
pc yi getir mac i
pc yi mac
performance pc
photoshop pc
power mac
power pc
songs pc mac
speed pc
virtual dj 4.3 pc & mac
virtual pc
virtual pc for mac 7.0
virtual pc for mac version
virtual pc for mac version 7
windows pc

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1961
favori
like
share
kity_cat Tarih: 21.06.2010 10:51
aklınızda mac'e geçiş yapmak varsa ben Lydia'dan aldım ve bana verdikleri eğitimler sayesinde sorunsuz bir geçiş yaptım ve gayet memnun bir şekilde kullanıyorum şimdi.
kullandığım macbook pro da şu: [url]http://www.lydia.com.tr/index.php?p=mac&id=149[/url]