AĞRI'LI ÜNLÜLER

SALİH COŞKUN1950 Ağrı doğumludur. Kendi çabasıyla sanat alanına yöneldi. Bursa Oda Tiyatrosu’nda hem oyuncu, hem dekor uygulamaları yapımcısı olarak çalıştı. 1970’de İsatnbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Çeşitli tiyatrolarda oynadı, dekor uygulamaları yaptı. 1979’da İstanbul Darphanesi’nin madeni paralar ve madalyalar bölümünde ressam ve gravür sanatçısı olarak çalıştı. 1980’de Paris darphanesinin madalya ve heykel bölümünde staj gördü. Paris darpane müzesine bir yapıtı kabül edildi . 1987-19892da heykellerinin birkaçı Boulogne Belediye Müzesi2ne alındı. Aynı yörenin sanat ve kültür merkezinde, bir süre öğretmen olarak çalıştı.Çok renkli ağaç ve bronz malzemeden oluşan heykellerinde, ilkel kültürlere, zenci masklarına ve fetişlerine göndermeler yeralır. Kendi deyimiyle yaşam bir “serüvendir” sanat da bu serüvene göre oluşan ve gelişen deneyimler ve birikimler bütünlüğüdürYUSUF ÇETİN (d. 1946 - Ağrı) Sinema sanatçısı.

1971 yılında Lale Oraloğlu Tiyatrosu’nda sanat hayatına atıldı; kısa bir süre sonra da sinemaya geçti. Yardımcı oyuncu olarak karakter rollerinde 400 civarında filmde oynamış olan sanatçı, 1977 yılında, DİSK’e bağlı, Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE–SEN)'in kurucuları arasında yer aldı. Halen sendikanın genel başkanıdır. Ayrıca Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) denetim kurulu başkanlığını uzun süredir yürütmektedir. Sosyal etkinliklerine ek olarak; Mezopotamya Basın ve Yayın A.Ş. (MKM) yöneticiliği, İnsan Hakları Derneği (İ.H.D.) yöneticiliği de yapmıştır. Son dönemde ARARAT Film Production adlı bir şirket kurarak yapımcılığa girişmiştir

MURAT ERASLANHalter 52 kg.da 1980 Türkiye Gençler ŞampiyonuCAHİT KÜLEBİ (1917- ?)Şair. Ailesinin Ağrı’nın bir köyünden 1916 yılında başladıkları göç sırasında, İlçeye 12 km.uzaklıktaki Çeltek köyünde 9 Ocak 1917’de dünyaya geldi. Yaşamı Zile, Çamlıbel ve Niksar ilçelerinde geçti. Niksar Gazi Ahmet Danişment İlkokulunda, Sivas Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yüksek Öğretmen Okulunda parasız yatılı okudu.Kısa süre liselerde öğretmenlik, uzun süre de bakanlık müfettişliği görevlerinde bulundu.1973’de emekliye ayrıldı. Türk Dil Kurumu Yayın ve Tanıtma Kolu Başkanlığına getirildi.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10721
favori
like
share