Çocuğunuzun çevreye duyarlı bir vatandaş olmasını istiyorsanız, bunu sağlamanın en iyi yolu ona yaptıklarının doğaya yansımasını göstermektir. Gezegenimizin geleceği çocuklarımızın elinde. Çünkü ilerde doğayı korumak onların görevi olacak.

Çocuğunuzu eğitmeye başlamanın en kolay yolu atık sorununuzu nasıl hallettiğinizi göstermektir. Çöplerden kurtulma işlemi genellikle çocuklara verilir çünkü yapılması gereken çok basittir: Çöpü al ve dışarıya bırak. Neden atıkların geri dönüşümü konusunda çocuğunuzu bilgilendirmiyorsunuz? Böylece atıklarını seçerken bir kere daha düşünür ve onları atmak yerine daha fazla değerlendirmek için çabalar.

Örneğin, atıkların insanlara zarar verebileceğini çocuklarınıza anlatabilirsiniz. Birtakım kimyasallar eğer yanlış bir şekilde çöpe atıldıysa, çevreye yayılabilir ve havamızı, suyumuzu hatta yediklerimizi bile kirletebilir. Örneğin, civa içeren termostatlar, yağlı boyalar, tarım ilaçları. Doğru atık tekniğinden yoksun hayvan kesimlerinin yoğun olduğu kesimevlerinden çıkan zararlı atıklar suyumuza ve toprağımıza karışabilir, o bölgedeki besinlere zarar verebilir.

Çocuğunuzla birlikte evinizin etrafındaki maddeleri gözlemleyin ve doğru sınıflandırılmadan bilinçsizce atılan çevreye zararlı olabilecek atıkları belirleyin.

Çocuğunuzu geri dönüşüm metotları konusunda bilgilendirin ve harcadığı kağıtları, geri dönüştürülebilecek tüm atıkları doğaya tekrar kazandırması konusunda teşvik edin.
Çocuğunuzla ülkenin çöpleri imha etmek için daha fazla yere ihtiyaç olduğunu ve bilim adamlarının çöp imhası konusunda fikir araştırması içinde olduklarını tartışın. En iyi çözümün çöplerimizi azaltmak, onları tekrar kullanmak veya geri dönüştürebildiğimiz kadarını geri dönüştürmek olduğunu açıklayın.

Daha sonra, garip mevsim değişiklerinin sebebi olan küresel ısınma sorununu ve televizyonlarda da açıkça belirtilen sonuçlarını çocuğunuzla paylaşın. Gelecekte hangi sıkıntıların beklediğini ona anlatın. Böylece çocuğunuz şimdiki davranışlarımızın, fabrikaların atıklarının doğaya zararını açıkça kavrayabilecektir.

Bir başka önemli konu ise, çevreye zararı olan ürünlerin örneğin arabaların az kullanımı hakkında onu bilgilendirin. Örneğin, onu küçük yaştan itibaren araba kullanımı yerine yürüyerek veya bisiklete binerek ulaşım sağlamasına teşvik edin, bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Araba alacağınız zaman ise elektrikle çalışan çevre dostu arabaları tercih edin.

Çocuğunuzla dışarı çıktığınızda doğanın güzelliklerini konuşmak için fırsat yaratın. Ona açık bir havada oluşan gökyüzünün kusursuz maviliğini anlatın. Ilkbaharda leylakların, bahar çiçeklerinin en güzel koularını yaydığı yerleri keşfedin ve çocuğunuzun da bu kokuları hissetmesini sağlayın.

Bu tavsiyelerle, çocuğunuz doğaya düşkün bir evlat olmanın yanı sıra çevreye saygılı ve duyarlı biri olarak da büyüyecektir. Çünkü siz ona doğaya zarar vermemesini gerektiğini öğrettiniz ve o da gelecek nesillere bu bilgileri aktaracaktır.
Çevreye karşı saygılı ve sorumlulukları olan biri olarak gezegenimizi ve doğanın dengesini korumayı başaracaktır!


Kaynak : Ntv

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10468
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.11.2008 15:26
paylaşımın için teşekkürler.
jakomi7878 Tarih: 04.11.2008 12:25
emiğini,ze sağlık çokfaydalı bi site
MiSS-FENER Tarih: 16.09.2008 01:38
Faydalı Bilgiler İçin Teşekkürler..
CA-CHALLENGE Tarih: 15.09.2008 21:27
Emeğine sağlık