Polikistik Over Sendromu Sebepleri - Polikistik Over Sendromu Belirtileri - Polikistik Over Sendromu Tedavisi

POLİKİSTİK OVER SENDROMU
Polikistik Over Sendromu,oldukça sık rastlanılan bir durumdur.
Bu sendromda,düzenli yumurtlamanın olmaması ve beraberinde ortaya çıkan adet gecikmeleri,tüylenmede artış,kilo alma,ciltte yağlanma,şişmanlık,sivilcelerde artma ve gebe kalamama gibi özelliklerle karakterize bir belirtiler topluluğudur.
Stein-Leventhal Sendromu olarak da bilinen Polikistik Over Sendromu (PCOS ) ilk defa 1935 yılında tanımlanmıştır.Günümüzde,nedeni hala tam olarak bilinmemekte ve dolayısıyla tedavisi konusunda da fikir birliği sağlanamamıştır.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NASIL OLUŞUYOR ?

Kronik anovülasyon yani yumurtlama olmaması ve yumurtalıklarda,over dokusu içinde bir çok kist ile karakterize bir hastalıktır.Polikistik Over Sendromunda ;Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının anormal şekillerde üretilmesi ortaya çıkmaktadır.Bu dengesizlik sonucu her ay overlerden düzenli olarak yumurtlama olmaz.Bunun neticesinde de yumurtalıklardan erkeklik hormonu üretimi artmaktadır.Günümüzde nedeni tam olarak bilinmemekle beraber kabul edilen PCOS (Polikistik Over Sendromu) mekanizması şu şekildedir :
LH'daki artış overlerde erkeklik hormonu yapımını artırmakta,salgılanan bu erkeklik hormonları,yağ dokusunda östrojene dönüşmekte,bu östrojen artışıda LH yapımını artırarak bir kısır döngü meydana gelmektedir.Bu kısır döngü; kilo kaybı veya yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir.Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insülüne karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve neticede hormonal denge bozularak yine bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır.
POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA TANI ?
PCOS ,tanısı klinik bulgular,Labaratuar tetkikleri ve ultrasonografik incelemenin birlikte değerlendirilmesi ile konur.
Ultrasonografide yumurtalıkların kenarında çok sayıda küçük kistler görülür.Bu kistler birkaç milimetre çapındadırlar.Bu kistlerin kaynağı;Bir çok yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır,Fakat bunu başaramazlar,bu durumda bir çok yumurta vardır ancak bunların hiçbiri gelişip döllenme yeteneği kazanamazlar.Yumurtalıklar,içerisinde gelişmemiş bir çok yumurta bulunan ve atılmayan folliküller bir çok kist şeklinde görülür.Zaman içinde bunların sayıları artabilir.
Polikistik Over (PCO),ultrasonografide yumurtalıkların görünüşünü ifade eden bir tanımdır.(PCOS) Polikistik Over Sendromu ile karıştırılmamalıdır.Bir çok kadında,overler(yumurtalıklar) ultrasonografi de polikistik görüntüsü verebilir,fakat klinik bulgular ve hormonal değerler normal olabilir.Genelde kadınların % 20'sinde yumurtalıklar,Polikistik görünüşte karşımıza çıkmaktadır.(PCOS) Polikistik Over Sendromu ise bir belirtiler grubudur ve hastalığı yani patolojiyi ifade eder.PCO VE PCOS iki farklı tanımdır.
PCOS 'da Kan hormon değerleri önemlidir.Kanda Androjen düzeylerinin,LH ve FSH oranlarının önemi vardır.LH/ FSH oranının 3'ün üzerinde olması PCOS lehinedir.
Yine son yıllarda yapılan çalışmalarda,PCOS ile insülin hormonu arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA (PCOS)BELİRTİLER NELERDİR ?
Genelde Belirtiler ;
* Adet düzensizliği,
*Tüylenmede artış,
*Sivilce oluşumu,
*Yağlı cilt,
*Kısırlık,
*Kilo artışı olarak karşımıza çıkmaktadır.
*Polikistik Over Sendromu,ilk olarak ergenlik döneminde adet kanamalarının başlaması ile ortaya çıkar.Adet kanamalarının düzensiz olması önemli bir uyarıdır ve hastaların %75'inde görülmektedir.En sık rastlanan düzensizlik seyrek adet görme şeklidir.Bu tablo; zaman zaman amenore yani hiç adet görmeme şeklinde karşımıza çıkabilir.
PCOS(Polikistik Over Sendromu)'nda yumurtlama bozukluklarının olması ve adet düzensizliğinin görülmesi nedeni ile kısırlık; bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.Kısırlık bu vakalarda %100 bir bulgu değildir.Hatta bazan PCOS 'lu hastalar düzenli yumurtlayabilir ve kolaylıkla da gebe kalabilirler.Ancak PCOS'lu hastalar genelde gebe kalmak için tedaviye gereksinim duymaktadırlar.Polikistik Over Sendromlu hastaların yaklaşık %40'ında şişmanlık(obezite) sorunu vardır.Şişmanlık,bazı hastalarda tek başına diğer belirtileri başlatabilmektedir.Bu vakalarda şişmanlık tedavi edilip kilo kaybı sağlandığında sorunlar tamamen ortadan kalkabilir.
POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA GÖRÜLME ORANI ?
Genellikle 30 yaş altı kadınlarda sık görülür.Üreme çağındaki kadınların %3 ile %5'ini etkileyen yaygın bir tablodur.
Son yıllarda yapılan çalışmalarda,PCOS'lu hastaların %60'ında bir gen bozukluğu olduğu ortaya çıkarılmıştır.Bu hastalarda sitokrom P450/C17 enziminin yapımı için gerekli genin bozukluğu söz konusudur ve dominant olarak nesilden nesile geçer.
Bu demektir ki,Polikistik Over Sendromu genetik olabilmektedir.
POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA TEDAVİ ?
Detayları ile anlatmaya çalıştığımız PCOS'da ovülasyon problemlerine bağlı olarak düzensiz ve yoğun adet kanamaları görülmektedir.
Bu nedenle tedavide asıl amaç;
Yumurtlamayı yeniden sağlamak olacaktır.
Eğer çocuk isteği varsa yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar kullanılabilir.Ancak yan etkileri nedeni ile bu tür ilaçlar çok uzun süreli kullanılamazlar.Aşırı kilolar(obezite),bu hastalarda adet problemlerine yol açan en önemli nedenlerden biridir.Yağ dokusunda fazla östrojen üretilmesi nedeni ile yumurtlama bozuklukları meydana gelmektedir.Aşırı kiloların verilmesi,çoğu kez yumurtlamanın yeniden başlamasını sağlamakta ve bir tedavi oluşturmaktadır.
Genç yaşlarda ve çocuk istemeyen hastalarda,adetleri düzenli hale getirmek için genellikle doğum kontrol hapları en çok kullanılan bir tedavi yöntemidir.
İkinci sırada ise;adetin 15. gününden itibaren kullanılan Progesteron preparatları ile yapılan tedavidir.
Her iki ilaç grubu ve tedavi yöntemi de adetleri düzene sokmak için başarı ile uygulanmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.09.2008 16:24
polikistik over sendromu'nun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bir bozukluktur. polikistik over sendromu doktor tedavisi ile yeniden yumurtlama uyarılabiliyor.
CA-CHALLENGE Tarih: 15.09.2008 21:25
Emeğine sağlık