Sözlük: A Harfi[COLOR="deepskyblue"]A: [COLOR="deepskyblue"]A sembolü: PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle ifade edilir. Birinci sürücü ( A: ) Floppy disketler için ayrılmıştır. Onu sabit disk ( C: ) takip eder. CD ve DVD gibi diğer sürücüler daha sonraki harflerle belirtilir (D:, E:, F: vb.). Eğer bilgisayar bir ağ ortamındaysa, bu harfler bağlı olunan ağın sürücülerini ve bölümlerini de gösterebilir.

@: Klavyede Q ve ALT GR tuşlarına birlikte basıldığında ortaya çıkan karakterdir. E-posta adreslerinde yaygın olarak kullanılır. Görevi ise kullanıcı ismi ve sunucu ismini birbirinden ayırmaktır. (webmaster@chip.com.tr gibi)

[COLOR="deepskyblue"]ACCOUNT: Telematik bir sistemin kullanılmasına yetki veren kayıtın İngilizce ifadesidir. Türkçe'ye "hesap" şeklinde çevrilebilir. Bir hesap genellikle "kullanıcı adı" ve "şifre"den oluşur. Önceleri iş ortamlarındaki yerel bir ağın kullanıcılarıyla sınırlıyken internet ile beraber bu ağı kullanan herkesi kapsamıştır. Artık ağa bağlanmak için mutlaka bir hesap sahibi olman.z gerekmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]ACPI: "Advanced Configuration and Power Interface"i temsil eder. Bilgisayarlarda ve modern donanımlarda bulunan enerji tasarrufuna ilişkin verileri ve özellikleri temsil eden standarttır.

[COLOR="deepskyblue"]ACTIVE DESKTOP: Windows işletim sistemi tarafından sunulan bir özellik. Masaüstünün web sayfasına benzer bir görünüm ve davranış sergilemesidir.
[COLOR="deepskyblue"]ADSL: "Asymmetric Digital Subscriber Line"ı temsil eder. Telefon hattından dijital haberleşme sistemidir. ADSL temelli telefon hattı kurularak İnternet bağlantısının çok daha hızlı ve her zaman için aktif olması sağlanabilir.

[COLOR="deepskyblue"]AGP: Hemen hemen tüm anakartlar üzerinde yer alan ve özellikle grafik kartlarının sisteme bağlanması için kullanılan bağlantı yuvası. AGP, diğer bağlantı tiplerine göre çok daha yüksek bir hıza sahip.

[COLOR="deepskyblue"]AĞ: Bir grup bilgisayar ve yazıcı gibi aygıtın birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan yapı. Ağlar, küçük veya büyük, kablolarla kalıcı olarak bağlı veya telefon hatlarıyla yada kablosuz iletişimlerle geçici olarak bağlı olabilir. En büyük ağ, dünya çapında ağlardan oluşan internettir.

[COLOR="deepskyblue"]AĞ BAĞDAŞTIRICI: Bir bilgisayarın yerel ağa bağlanmasını sağlayan aygıta verilen isim.

[COLOR="deepskyblue"]AKTİF PENCERE: Masaüstünüzde aynı anda birden fazla pencere açık olabilir. Ancak o an hangi pencere ile çalışıyorsanız, ona aktif pencere ismi verilir. Aktif pencere diğer tüm pencerelerin üzerinde görülür ve çerçevesi diğer pencerelerin çerçevelerine oranla çok daha canlı bir renge sahiptir.
[COLOR="deepskyblue"]ALTAVISTA: İlk arama motorlarından birisidir. Günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

[COLOR="deepskyblue"]AMD: Intel'le birlikte dünyanın en büyük iki işlemci üreticisinden birisi. AMD işlemciler, Intel'in işlemcilerine oranla daha uygun fiyatlara sahip. Özellikle son dönemde piyasaya sürülen Athlon XP ve yeni teknolojiyi temsil eden Athlon 64 işlemcilerin, AMD'nin yakaladığı başarıda önemli bir rolü vardır.

[COLOR="deepskyblue"]ANA BİLGİSAYAR: Ağa bağlı tüm sistemler tarafından kullanılan herhangi bir uygulamayı veya hizmeti çalıştıran bilgisayar.

[COLOR="deepskyblue"]ANAKART: Anakart, bir bilgisayar sisteminin en temel bileşenidir. Üzerinde çeşitli elektronik devreler, birçok farklı yonga ve bağlantı noktaları bulunur. Bilgisayara eklenecek her türlü donanım, bu bağlantı noktalarının yardımıyla anakart üzerine takılır. Piyasada sayısız marka ve modelde anakart bulunabilir. Ancak anakartın bilgisayarın performansını en çok etkileyen donanımlardan birisi olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden anakart seçiminde ucuz ürünlere değil, kaliteli ve yüksek performans sunan ürünlere yönelmelisiniz.

[COLOR="deepskyblue"]ANALOG (VERİ): Frekansında ve boyutunda farklılık olabilen elektik sinyallerine veya yazı, ses, görüntü biçimindeki bilgilere analog veriler denir. Bu veriler standart bir telefon hattı üzerinden iletilirler.
[COLOR="deepskyblue"]ANİMASYON: Tek karelerin çok hızlı bir biçimde art arda gösterilmesiyle ortaya çıkan görüntü. Eğer bu görüntülerin arasında çok az fark varsa ve yeterli hızla gösterilirlerse (saniyede yaklaşık 20 görüntü) insan gözü sürekli bir hareketin olduğu fikrine kapılır.

[COLOR="deepskyblue"]ANTİ-VİRUS: Görevi bilgisayarları virüslere karşı korumak olan programlar. Anti-virüs programları sistemdeki virüs kapmış dosyaları bularak silerler yada temizlerler. Bazı anti-virüs yazılımları PC açık olduğu sürece aktif kalarak çalışır ve virüslerin bilgisayara saldırmasına karşı önleyici tedbirler alırlar.

[COLOR="deepskyblue"]APPLE MACINTOSH: Apple şirketi tarafından geliştirilmiş bir bilgisayar tipi. Bu bilgisayarlar PC'lerle çok uyumlu değildirler ve MAC OS isimli özel bir işletim sistemine gereksinim duyarlar. Macintosh bilgisayarlar, daha çok kitap ve dergi sayfalarının düzenlenmesi gibi grafik uygulamaları için kullanılırlar.

[COLOR="deepskyblue"]ARAÇ ÇUBUĞU: Bir programın başlıca fonksiyonlarına karşılık gelen grafik sembollerin oluşturduğu bölüm. Bunlar arasında karakter (alfabenin harflerini temsil eden şekiller) secimi, stil secimi (koyu, italik, altı çizili), boyut seçimi, renk seçimi, metnin yerleştirilmesi vb. işlevler yer alır.

[COLOR="deepskyblue"]ARKA PLAN: Grafik arayüzüne sahip işletim sistemlerinde ekranın arka plan görüntüsü. Herhangi bir desen veya resim, ekran arka planı olarak ayarlanabilir. Bu resimler kullanıcıların isteğine göre değiştirilebilir.
[COLOR="deepskyblue"]ARPANET: Dünyada kurulan ilk ağa verilen isim. Arpanet, internetin temeli olarak değerlendirilebilir. Amerikan ordusuna uzun süre hizmet veren bu ağ, günümüzde tamamen hizmet dışı kalmış durumda.

[COLOR="deepskyblue"]ASCII: "American Standard Code for Information Interchange"i temsil eder. "ASCII tablosu" her harfe belli bir nümerik kod atar. Önceleri aksanlı karakterlere karşılık gelen kodları öngöremeyen "7 bitlik" bir tablo kullanılmaktaydı. Daha sonra genişletilmiş bir tablo geliştirildi. Bu tablonun ikinci sayfası özel karakterleri ve aksanlı ulusal olanları içermekteydi. Kod sayfası adı verilen bu türde birçok tablo oluşturuldu. Farklı kod sayfalarının varlığı avantaj getirmek yerine birçok karmaşaya neden olabiliyor. Bu nedenle tüm alfabelerin karakterlerinin bulunduğu daha genişletilmiş bir tablo kullanımı tercih ediliyor: Unicode. Unicode derlemesi Windows işletim sistemleri tarafından destekleniyor.

[COLOR="deepskyblue"]AVATAR: Grafik arayüzüne sahip gelişmiş sohbet odalarında, önceden hazırlanmış yada kullanıcının kendisi tarafından yaratılan şekillere verilen isim. Bu isim Hindu dinine ait "avatara" kavramından türetilmiştir ve "iniş", daha doğrusu doğa üstü bir varlığın insan haline gelmesi anlamına gelir.

[COLOR="deepskyblue"]AVI: "Audio Video Interleave". Windows ortamında kullanılan gelişmiş bir görüntü formatı. Windows'la gelen Media Player AVI formatını oynatabilir.

[COLOR="deepskyblue"]AYGIT YÖNETİCİSİ: Bilgisayarınızdaki donanımları yönetmek için kullanabileceğiniz bir yönetim aracı. Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak mevcut donanımlarınızı görüntüleyebilir ve kaldırabilir, aygıt sürücülerini güncelleştirebilir, aygıt ayarlarını yapılandırabilir ve aygıtları değiştirebilirsiniz.

[COLOR="deepskyblue"]Sözlük: B Harfi

[COLOR="deepskyblue"]B2B (Business to Business): "Business to business" teriminin kısaltılmış hali. iki veya daha fazla şirket arsındaki elektronik ticareti simgeler. Başka bir deyişle B2B, şirketlerin birbirleri ile yaptıkları alış verişin elektronik ortamda gerçekleşmesidir.

[COLOR="deepskyblue"]B2C (Business to Consumer): "Business to consumer" teriminin kısaltılmış hali. Üretici ve tüketici arasındaki elektronik ticareti ifade eder. Yani tüketici ve üretici arasında internet üzerinden yapılan tüm alışverişler, B2C kapsamına girer.

[COLOR="deepskyblue"]BACKSPACE: Klavyenin tuşlarından birisi olan backspace, genellikle enter tuşunun hemen üzerinde yer alır. Tuşun üzerinde ise sola doğru bir ok işareti bulunur. Her hangi bir metin yazarken bu tuşa sadece bir kez basarsanız imleç ekranda bir boşluk sola kayar ve orada bir karakter varsa o karakteri siler. Backspace tuşu basılı tutulduğunda ise imleç sola doğru kesintisiz bir şekilde hareket eder ve karşılaştığı tüm karakterleri siler.

[COLOR="deepskyblue"]BAĞLANTI: İnternette ya da yerel ağ üzerinde sunulan herhangi bir hizmete ulaşmak istiyorsanız, mutlaka karşıdaki bilgisayarlar ile bağlantı kurmanız gerekir. internete bağlanmak, bağlantı terimini anlamak için verilebilecek en güzel örneklerden birisidir. Önce bir kullanıcı ismi ve şifre girmelisiniz. Hemen ardından bilgisayarınız karşı taraftaki bilgisayara bağlanır ve siz de istediğiniz internet hizmetine ulaşabilirsiniz.

[COLOR="deepskyblue"]BANNER: Bayrak ya da bez afiş anlamındadır. internet üzerinde banner, Web sayfalarında bulunan reklamları ifade eder. Bu tip reklamlar, ana sayfanın göze çarpan bir yerine veya sitelerin iç sayfalarına yerleştirilebilirler. Genellikle hareketli resimlerden oluşurlar. Üzerlerine tıklandığında, reklam verenin veya ürünün sitesine yönlendirilmenize aracılık ederler. Karakteristik özellikleri, sitede gezinen kişinin dikkatini çekmek için göz alıcı ve gösterişli olmalarıdır.
[COLOR="deepskyblue"]BANT GENİŞLİĞİ: Analog iletişimde, belirli bir aralıktaki en yüksek ve en düşük frekanslar arasındaki farkı temsil eder. Örneğin bir analog telefon hattının taşıyabileceği en düşük frekans 300 Hz ve en yüksek frekans 3300 Hz'dir. Bu frekans değerleri arasındaki fark olan 3.000 Hz ise bant genişliğini temsil eder. Dijital iletişimde ise bant genişliği, bir saniye içinde aktarılan bit sayısı (b/s) şeklinde ifade edilir.

[COLOR="deepskyblue"]BASIC: "Beginners All Purpose Symbolic Instruction Code"un kısaltması. ilk çıkan PC'lerde kullanılan bir programlama dilidir. 60'lı yılların ortalarında tecrübesiz bilgisayar kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için John Kennedy ve Thomas Kurtz tarafından oluşturulmuştur. Basit ve hızlı bir programlama dili olmasıyla ün salmıştır.

[COLOR="deepskyblue"]BAŞLAT: Görev çubuğunun sol tarafında yer alan ve bilgisayarın tüm özelliklerinden yararlanmamızı sağlayan ince ve uzun tuşa "başlat" ismi veriliyor. Başlat tuşuna basıldığında uzunca bir menü açılır ve bu menü yardımıyla tüm programlara, kontrol paneline, ağ bağlantılarına ve diğer tüm seçeneklere ulaşılabilir. Windows XP'de klasik ve normal olmak üzere iki farklı başlat menüsü kullanmak mümkün.

[COLOR="deepskyblue"]BAŞLIK ÇUBUĞU: Pencerenin en üst kısmında yer alan ve adını içeren yatay çubuğa verilen isim. Başlık çubuğu pencere isminin yanı sıra program simgelerini de içerir. Program simgesinin üzerine bir kez tıkladığınızda küçük bir menü açılacaktır. Ekranı Kapla, Simge Durumuna Küçült, Taşı ve Kapat gibi farklı pencere seçenekleri bulunur. Sağ kısımda ise pencereyi minimize etmenizi tam ekranda açmanızı ve kapatmanızı sağlayan küçük düğmeler vardır. Yardım içinse "?" düğmesi seçilmelidir. Ancak bu düğme her pencerede bulunmaz. "?"ni seçtiğinizde okun yanında küçük bir soru işaret belirir.
[COLOR="deepskyblue"]BAUD: Modemin iletişim kurma hızını temsil eder. Baud hızı, hattın durumunun kaç kez değiştiğini gösterir. Birbiriyle iletişim kurabilmeleri için modemler aynı baud hızında çalışmalıdır. Bir modemin baud hızı diğerinden daha fazla olacak biçimde ayarlanmışsa, hızlı olan modem genellikle baud hızını yavaş olan modeme uyum sağlayacak şekilde değiştirir. Bu da hızlı modemin tam kapasite ile çalışmaması sonucunu doğurur.

[COLOR="deepskyblue"]BBS: Bulletin Board System'in kısaltılmış hali. iletişim için pano sistemi anlamına gelir. Bir ya da daha fazla bilgisayarın modem aracılığıyla bir veri merkezine bağlanması demektir.

[COLOR="deepskyblue"]BCC: Blind Carbon Copy'in kısaltılmış hali. Elektronik postanın sunduğu bu imkanla ilk alıcı farkına varmadan mesajın kopyasını farklı alıcılara göndermek mümkündür. Bunu yapabilmek için e-posta penceresinin "gizli" satırına istediğiniz kullanıcı ya da kullanıcıların e-postalarını yazmanız yeterli olacaktır.

[COLOR="deepskyblue"]BELGE: Herhangi bir yazılımla oluşturulan ve benzersiz bir dosya adı verilen, kendi içinde bütünlüğe sahip çalışmalara verilen isimdir. Örneğin Word ile yazdığınız her doküman kendi başına bir belgedir.

[COLOR="deepskyblue"]BELGELERİM: Windows işletim sistemlerinde gördüğümüz ve önemli belgeleri saklamakta kullanabileceğimiz klasöre verilen isimdir. Belgelerim klasörü Windows'un yüklü olduğu sabit diskte yer alır ve masaüstünde, bu klasöre ulaşmamızı sağlayan özel bir kısayol simgesi bulunur. Bu kısayol Windows kurulumu sonrasında masaüstünde belirir ve klasöre ulaşmak da büyük ölçüde kolaylık sağlar.
[COLOR="deepskyblue"]BELLEK: Bilgisayarlarda kullanılan en önemli bileşenlerden birisidir. Ancak bir bilgisayar sisteminde çok farklı bellek türleri bulunabilir. RAM adı verilen sistem belleği, işlemci ve sabit disk arasındaki veri akışının hızlandırmakla görevlidir ve DDR, RAMBUS gibi çeşitleri vardır. SRAM ise işlemcilerin ön belleğinde kullanılan teknolojidir ve işlemcinin işlem hızını arttırmakla görevlidir. Bellek kartları; yani flash bellek teknolojisi ise daha çok depolama amaçlı kullanılır ve dijital cihazlarda karşımıza çıkarlar (dijital fotoğraf makinesi gibi).

[COLOR="deepskyblue"]BELLEK KULLANIMI: Herhangi bir yazılım ya da donanımın çalışması için ne kadar bellek kapasitesine ihtiyaç duyduğunu simgeler. Eğer toplam bellek kullanımı çok yüksek olursa, sistemin çalışma hızı da büyük oranda azalabilir.

[COLOR="deepskyblue"]BENCHMARK: Benchmark, yazılımların ya da donanımların verimin kontrol eden küçük test uygulamalarına verilen genel isimdir. Bir ekran kartının ne kadar hızlı çalıştığı, bir bilgisayar sisteminin olması gerektiği kadar güçlü olup olmadığı ya da bir yazılımın sistemi ne kadar zorladığına kadar hemen her türlü ölçüm işlemi, benchmark yazılımları ile mümkün olabilir.

BETA: Deneme amacıyla hazırlık aşamasında kullanıcıların hizmetine sunulmuş yazılımlardır. Çoğu yazılım üreticisi ürünlerinin son sürümünü çıkarmadan önce beta sürümünü dağıtırlar. Beta sürümleri belgesiz, garantisiz ve çoğu zaman da kısıtlı bir süre için dağıtılır. Bu dağıtım işlemi, ticari sürümün piyasaya çıkmasıyla durur.
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1136
favori
like
share