Çocukluk döneminde süt dişlerinde oluşan çürükler ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve zamanla romatizmadan kalp hastalıklarına kadar ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar aileleri nasıl olsa süt dişlerindeki çürükler yerine gelecek yanılgısına düşmemek için uyarıyor.

Diş Hekimi Metin Şanap, çocukların diş sağlığı konusunda ailelere büyük iş düştüğünü belirterek bu konuda süt dişlerinin birinci görevinin çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak ve çocukların düzgün konuşmasına yardımcı olmak olduğunu vurguluyor. Çocuklarda süt dişlerinin sadece geçici dişlerden ibaret olmadığını ve süt dişlerinin kapladıkları alanın kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve ona rehberlik yapmakta olduğunun altını çizen Şanap, süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğini ve bu nedenle çürümeye daha yatkın olduğu konusunda aileleri uyarıyor.

Çocuklar da diş çürükleri hemen fark edilemez, ancak ağrılar başlayınca anlaşılır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve çirkin bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve romatizma ve kalp hastalıklarına kadar bir sürü hastalığa neden olabilir. Bu yüzden Diş Hekimi Metin Şanap ailelere büyük iş düştüğünü, çocuklarının 6-8 aydan itibaren sabah kahvaltısından sonra en azından çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent yada gazlı bezi ıslatarak temizlemelerini, diş fırçası kullanımına ise arka dişlerin tamamı çıktıktan sonra yani ortalama 2.5, 3 yaşında başlamalarının uygun olduğunu belirtiyor. Unutmamak gerekir ki sabah kahvaltısı ve gece yatmadan önce çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ileride yakalanabilecek kötü hastalıklara karşı korunmalarında etkili rol oynar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 377
favori
like
share