A,D,E,K vitaminleri yagda ; diger vitaminler suda çözünürler. Vitamin eksikligi ortaya çikmadan önce bazi belirtiler verir.Bu belirtilerin iyi degerlendirilerek eksikligin yerine konmasi için vitamin takviyesi yapilmalidir.

A VITAMINI
Kilo alamama, boyun uzamamasi, gözün parlakligini yitirerek asiri kurumasi, gözyasinin yetersiz salgilanmasi, kuru ve pullanmis deri, halk arasinda tavuk karasi diye adlandirilan gece körlügü( serum düzeyi 20µg/dl altinda olursa) görülür.
Tedavisinde A vitamini günde 25000 Ü bir-iki hafta verilir. Protein bakimindan zengin beslenme önerilir.

VITAMIN D: RASITIZM
Kemiklerde kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Huzursuzluk, bas terlemesi, kasinti, uyku bozukluklari, ileriki asamalarda kas güçsüzlügü (Özellikle karinda kurbag karni) ,kafatasinda yumusama, asimetri, büyümüs bingildak, kafatasi büyüklügü ve geciken bingildak kapanmasi , dislerin geç çikmasi, dis çürümeleri, dis minesi bozukluklari, kaburgalarda kemik - kikirdak bilesiminde rasitik tesbih taneleri, güvercin gögüsü, harrison olugu, uzun kemiklerin bükülmesi, kemiklerde çabuk kirilmalar sirt kemiginde egrilikler, kalça kemiginde deformiteler görülebilir.En büyük sebebi yetersiz alinim ve az güneslenmedir.
Korunmak için 1 yasina kadar günde 400-800 Ü Vitamin-D, 2 yasin sonuna kadar günde 0,25 mg flor, 3 yasin sonuna kadar günde 0,5 mg flor verilir.Eger içme suyunda flor 0,3 mg/lt den fazla ise ek olarak flor verilmez.(Dis minesinde leke yapma tehlikesi)

E VITAMINI
Metabolik hizin çok arttigi okul ve ergenlik çaginda zararli maddeleri temizleyici etkisi vardir.Eksikliginde hemolitik anemi, ödemler (vücutta sivi toplanmasina bagli sislikler) görülebilir.
VITAMIN K
Nomal durumlarda barsaklardaki bakteriler tarafindan yapilir. Pihtilasma faktörlerinin sentezi için gereklidir. Eksikliginde kanamalarda artis (diseti, yaralar, burun, mide- barsak sistemi kanamalari vs.)
VITAMIN B1: THIAMIN
Büyüme döneminde sinir sisteminin gelisimi ve hizli metabolizma için B1 vitaminine ihtiyaç vardir. Özellikle gelismis ülkelerde besinlerin asiri kaynatilmasi içindeki B1 vitamininin büyük ölçüde yitirilmesine neden olur. Eksikliginde kusma, istahsizlik, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpintisi, morarma, kalp yetmezligi, merkezi sinir sistemi bozukluklari, emziren annede sütteki thiamin eksikligine bagli olarak bebekte görülen kalp yetmezligi, ses kaybi, görme refleksi eksikligi ile karakterize infantil beriberi hastaligi görülebilirBeğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2115
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 24.09.2008 20:32
B1 vitamini eksikliği: Büyüme döneminde özellikle sinir sisteminin gelişmesi ve metobolizma için B1 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Eksikliğinde kusma, iştahsızlık, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı, morarma, kalp yetmezliği, merkezi sinir sistemi bozuklukları, ses kaybı, görme bozuklukları ile beriberi hastalığı yaşanabilir.

B2 vitamini eksikliği: Tek başına bu vitaminin eksiklik belirtilerinin görülmesi nadirdir, genellikle diğer vitaminlerin de eksikliği ile birlikte ortaya çıkar. B2 vitamini eksikliği çocuklarda büyümenin yavaşlaması, kilo kaybı, canlılıkta azalma ve sindirim sorunları gibi durumları da beraberinde getirir.

B3 vitamini eksikliği: Kolay yorulma, sinirlenme, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kusma ve ishal, dilde yanma hissi, kızarma, diş eti hassasiyeti, ağız kokusu, deride ışığa karşı hassasiyet, cildin sertleşmesi, huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı ile başlayan, ellerde titreme, artan endişe, korku, kaygı duyguları ile devam edip psikoz tablosuna kadar giden sinir sistemi şikayetleri ortaya çıkar.

B5 vitamini eksikliği: Rafine ve işlenmiş yiyeceklerle beslenme ve antibiyotik etkisiyle barsak bakterilerinin ölmesi sonucu ortaya çıkar. Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk hissi ilk oluşan yakınmalardır. Topuklarda yanma ve ağrı, mide asitlerinde azalma ile iştahsızlık, kusma, barsak bozuklukları ve krampları, uykusuzluk, cilt bozuklukları, akne oluşumu, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik yakınmalarda artış eksiklik ile birlikte görülen etkilerdir.

B6 vitamini eksikliği: Eksiklik belirtileri diğer B Vitaminleri eksikliğinde görülenlere benzemektedir. Nevrit, EEG değişiklikleri, koordinasyon bozuklukları, duyu kusurları, dalgınlık, uykusuzluk, bebeklerde ve çocuklarda havale, kansızlık, huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, görme problemleri, sık enfeksiyonlara yakalanma, adale zayıflığı ve krampları oluşabilir.

B9 vitamini eksikliği: Eksiklik belirtileri B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. İştahsızlık, kilo kaybı, dilde şişme ve kızarma, ishal, huzursuzluk, enfeksiyonlara yatkınlık ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

B12 vitamini eksikliği: Hayvansal gıda alınmadığında bu eksikliğin etkileri kolaylıkla oluşur. Özellikle tam vejetaryen anne çocuklarında doğumdan itibaren eksiklik arazları ortaya çıkar. Sinir sistemindeki liflerde hasar oluşur. Bu durum ciddi sorunlara; pernisiyöz anemi denilen bir kansızlığa yol açabilir.

Biotin eksikliği: Eksikliğinin ortaya çıktığı durumlarda, halsizlik, iştahsızlık, adale incelmesi ve ağrıları, kuru, pullu ve hassas bir cilt, kansızlık ve kalp sorunları, saçlarda beyazlama ve dökülme, kan kolesterol seviyesinde artma ve gözlerde kızarma görülür.

C vitamini eksikliği: Eksikliğinde oluşan en ağır durum skorbüt hastalığıdır. Bunun dışında diş eti kanamaları ve çekilmeler, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık ve zor iyileşme, deride küçük kanamalar, halsizlik ve iştahsızlık görülen diğer belirtilerdir. Eksikliğin artması durumunda burun kanamaları, ağız içinde yaralar, diş kayıpları, eklem şişmeleri, kemik ağrıları ve nefes darlığı görülmektedir. Çocuklarda büyümenin yavaşlaması, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin azalması ve sık mikrobik hastalıkların gelişmeye başlaması gibi bir çok sağlık sorununun C vitamini ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

K vitamini eksikliği: K vitamini özellikle pıhtılaşma için oldukça gerekli bir vitamindir. Eksikliği diş etinde kanamalar, yaralar, burun kanamaları gibi şikayetler yaratabilir


MiSS-FENER Tarih: 18.09.2008 23:21
Faydalı Bilgiler İçin Teşekkürler..