İşte Özgür Dünya (2007)


Vizyon Tarihi: 19 Eylül 2008

Oyuncular: Kierston Wareing,Juliet Ellis,Leslaw Zurek,Joe Siffleet
Colin Caughlin,Maggie Russell

Yönetmen: Ken Loach

Senaryo: Paul Laverty

Müzik: George Fenton

Görüntü Yönetmeni: Nigel Willoughby

Tür: Dram

Yapım: İtalya, Almanya, İspanya, Polonya 2007 96 dakika (Renkli)

Dil: İngilizce


Ken Loach, "Özgürlük Rüzgârı" nın hemen ardından çektiği bu son dramıyla günümüz Londra'sına dönüyor ve kamerasını yeniden toplumsal konulara çeviriyor. "İşte Özgür Dünya", yasadışı göçmen işçiler meselesini kurbanların değil, suçluların gözünden ele alıyor. İş yerinde gördüğü kötü muameleden bıkmış olan ve oğlunun geleceği için endişe eden Essexli genç kadın Angie, kendi işini kurmaya karar verir: Londra'da bir barın arka tarafında kurduğu ofiste göçmen işçilere iş bulacaktır. Angie başarı ve servet basamaklarını tırmanırken, dünyayı döndüren para illetiyle ne kadar ileri gidebildiğine tanık oluruz.

2006 Altın Palmiye ödüllü “Özgürlük Rüzgarı”nın ardından ödüllü yönetmen Ken Loach, Britanya devletinin, tartışmalı göçmen sorununu ele alış biçimi üzerine aydınlatıcı bir saptamayla geri dönüyor. İronik başlığıyla “Burası Özgür bir Dünya”, her yıl Britanya’nın kapısını çalan göçmen kalabalığının en diplerinde yer alan, vasıfsız ve İngilizce bilmeyen insanların durumuna ışık tutuyor.

İş yerinde gördüğü kötü muameleden bıkmış olan ve oğlunun geleceği için endişe eden Essexli genç kadın Angie, kendi işini kurmaya karar verir: Londra'da bir barın arka tarafında kurduğu ofiste göçmen işçilere iş bulacaktır. Angie başarı ve servet basamaklarını tırmanırken, dünyayı döndüren para illetiyle ne kadar ileri gidebildiğine tanık oluruz.

Angie, ev arkadaşı Rose ile birlikte bir iş bulma ajansı kurar ve çete reisleri, iş bulma ajansları ve işlere yerleştirdikleri göçmen işçiler arasındaki alacakaranlık kuşağını mesken tutar. Bu, “esnek” işgücü adı verilen Anglo-Sakson mucizesinin, küreselleşmenin, çift vardiyaların ve sayısız mutlu, ama çok mutlu müşterinin (yani bizim) önünde şekillenen bir öyküdür.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 308
favori
like
share
keder Tarih: 24.09.2008 12:42
gelsin bakalım izleriz