Dilencilik, yardıma muhtaç olduğunu iddia ederek başka insanlardan yiyecek veya para isteme. Geçimini bu şekilde sağlayan kişiye dilenci denir. Dilencilik dünyanın en eski mesleklerinden biridir.


Dilencilik şekilleri [değiştir]Dilencilerin çok az bir kısmı gerçekten yardıma muhtaç olmakla beraber tamamına yakını toplumun insaf, acıma, yardımseverlik ve dindarlık duygularını sömürerek kolay ve haksız kazanç elde etmeye çalışırlar. Bunu gerçekleştirmek için daima yoksul görünümlü olmaya dikkat ederler. Engelli olmak veya engelli çocuğu olmak daima avantaj sağladığı için çoğu kez engelli veya hasta taklidi yaparlar. Bazı durumlarda dilenci çetelerinin eline düşmüş çocuklar sakat bırakılır veya engelli rolü oynamaya zorlanır.

Bir köşe başında bekleyerek geçenlerden para isteme. Bu tür, en yaygın dilencilik şeklidir.
Sokaklarda gezerek, dükkan önleri, otobüs durakları gibi işlek yerlerde yardım dilenme. Bu tür dilencilik hastanede mahsur kalma, parasızlık nedeniyle yolda kalma gibi mazeretler ileri süren dilenciler tarafından en çok tercih edilen şekildir.
Kapı kapı dolanarak ev sakinlerinden yardım dilenme. Bu tür dilencilik de yolda kalma veya hastanede mahsur kalma mazeretlerini kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bazı durumlarda sadece işitme ve/veya konuşma engelli olduğunu belirten bir pankart taşırlar.
Yoksul görünümlü olmayan, genellikle prezentabl kişiler tarafından yapılan dilencilik. Bu tür dilencilikte dilenci, benzin bitmesi, cüzdanını kaybetme vs. gibi mazeretler ileri sürerek insanları dilenci olmadığına, gerçekten yardıma ihtiyacı olduğuna inandırmaya çalışır. Çoğu kez yardım eden kişilerin adresini isteyerek parayı geri gönderme sözü verirler.
Gelişen teknoloji ile birlikte dilencilerin çalışma şekilleri de değişmiştir. Günümüzde dilenci çeteleri cep telefonu ile haberleşerek zabıta veya polis kontrollerine karşı birbirlerini uyarmakta, aynı bölgelerde dilenmemeye dikkat etmektedirler.


Türk Ceza Kanunu'nda dilencilik Madde 229

(1) Çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilencilikte araç olarak kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu suçun üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımları ya da eş tarafından işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(3) Bu suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır.

T.C. devleti, yardıma muhtaçları İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na yönlendirerek ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1052
favori
like
share
nichole Tarih: 28.01.2009 10:43
devlet bu tip adamları yakalıyor sonra salıyor çözüm bu durumda yok. ama yakalayınca araştırıp gerçekten ihtiyacı varsa takip ederek giderse ve eğer tekrar dilenirsede hapse atsa ve devem ederse cezayı katlayarak artırırsa belki çözüm olur.
cobra_R Tarih: 14.01.2009 00:21
Ben bir ara 3-4 sene önce hastane de hasta olarak yatıyordum...O zaman, bizim odamıza birisi girdi ve dedi ki:
Allah rızası için yardım edin!..Annem ameliyata alındı paramız yok, sigortamız yok ne olur yardım edin!" diye yalvarıyordu..Fakat ben o adamın yalancı olduğuna dail şüphe ettim..Kimseye de bir şey diyemedim...Birkaç kişiden para kopardı gitti...Aradan 5- 10 dakika geçti ki, Hastane de hademelik yapan birisi girdi ve bize dedi ki:"Abiler, az önce buraya bir hastam var diye, ameliyat için para isteyen kimse girdi mi?" dedi.."Evet, girdi" dedik...Hademe dedi; "Yahu abilerim, bu adam sahtekarmış, ameliyathane de kimseler yok, ben doktorlara da sordum, öyle bir hasta bize gelmedi dediler.." diye bizlere anlattı ama o sahtekarı kim bulacaktı ki?..Topladığı paraları alıp toz olup gitmiş...
Bunları niye anlatıyorum..Dilencilik asla bir meslek değildir,ama gayri resmi meslektir...Gerçek fakirler dilenmezler...Onları bulmamız lazım ki hayır yapalım..Yoksa hep enayilerden oluruz..Vicdanlarımızla değil, aklımızla hareket edelim..Benden söylemesi...


Doğru söylüyorsun terrakiperver kardeşim... gerçek ihtiyacı ve muhtaç olan kişiler dilenemezler dilenmekten utanırlar... Ama günümüz insanı bunu bir iş olarak görüyo bunlarda alın teri dökmeden para kazanma alışkanlık haline gelmiş...Allah böylelerini bildiği gibi yapsın ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ise yardım etsin...
DİDEM Tarih: 13.01.2009 18:32
haklısın havin ,sanırım bu mesleği yaygınlaştıran bizleriz para vermessek dilenciler ortadan kalkacak
NaZ Tarih: 13.01.2009 18:26
Sanirim ülkemizdeki en yaygin "meslek"
DİDEM Tarih: 13.01.2009 18:17
önceleri üzülüp para veriyordum,fakat tv de izlediğim bir proğramdan sonra vermemeye gayret gösteriyorum:5:
TVde izlediğim dilenci
kendini sakat gibi gösteren dilenci , akşam evine giderken ayağa kalkıp mercedes arabasına binip gitti:72: bidaha ben para verirmiyim hiç:160: sana
ChE Tarih: 12.01.2009 20:36
dilencilere hayatta para vermem
Han Tarih: 08.01.2009 11:52
Ne kadar karli bir meslek olduguna dair birkac ornekleme verelim;

-Sivas'ta donan dilenci Kazım Ceylan'ın banka hesabından 60 bin YTL çıktı, evinde 10 bin YTL bulundu.

-Malatya'da, Üzerinden 18 Bin 800 YTL Çıkan Dilenci, Kabahatlar Kanunu Gereği 50 YTL Para Cezası Kesildikten Sonra Serbest Bırakıldı.

-MUŞ’TA rahatsızlanınca hastaneye götürülen dilenci Yusuf Yaşar’ın (74) evinde ve üstünde yapılan aramada 22 bin 448 euro bulundu.

Daha bir suru haber var...

Sylar Tarih: 08.01.2009 11:31
Geçenlerde daha bir hafta önce hatta. Yaşlı amcam dilencilik yapıyormuş. Tanınan biri olmuş sanırım artık çevresinde. Hastalanınca hastaneye kaldırılmış. Üzerinden yanlış kalmamışsa aklımda 45 Bin YL. çıkmış.
Amcam güle güle harca artık lütfen.
Hastane görevlilleri bankaya yatırmış parayı.
oLci Tarih: 08.01.2009 11:22
Beni hep kandırıyor bu dilenciler ya