TANIM

Elektrik mühendisi; elektrik enerjisinin en ekonomik yollarla üretilmesini, dağıtımını, elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve sistemi kurup çalışmasını sağlayan kişidir.


GÖREVLER

Elektrik mühendislerinin yaptıkları belli başlı işler şöyle özetlenebilir:
- Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santrallerin yapımı, çalıştırılması ve bakımı,
- Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi,
- Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi,
- Bu işler için gerekli iş gücü ve paranın hesaplanması.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ölçü aletleri (Avometre, voltmetre,vatmetre, toprak meğer vb.)
- El aletleri,
- Yüksek gerilim eldiveni,
- Yüksek gerilim neonlu ıstaka,
- Transformatör, jeneratör ve elektrik motorları,
- Bilgisayar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Elektrik mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip,
- Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
- Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,
- Başkalarını yönetebilme, başkaları ile işbirliği yapabilme gibi kişilik özellikleri bulunan,
- Bir işi planlamadan önce derinliğine araştırma yapan,
- Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığı olan,
- Yeniliklere açık,
- Dikkatli, sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Elektrik mühendisleri fabrikalarda, elektrik santrallerinde, şantiyelerde, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında çalışırlar. Genellikle büroda çalışsalar da zaman zaman santrallerde gürültülü, şantiyelerde tozlu ortamlarda görev yapmaları gerekir. Elektrik dağıtımında çalışanlar ise görevlerini açık havada yürütmektedirler. Elektrik mühendisleri çalışırken; inşaat, makine, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisleri ile, tekniker ve teknisyenlerle, topoğraflarla, teknik ressamlarla, müteahhitlerle işbirliği halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Kamu sektöründe; Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş., İller Bankası, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Makine Kimya Enstitüsü, Türk Hava Yolları gibi makine ve sistem montajı yapan kuruluşlarda çalışırlar. Kendi bürolarını açabilirler.
- Elektrik enerjisinin kullanım alanının yaygın olması, elektrik mühendislerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.
- Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, mühendislik fakültelerinin “Elektrik Mühendisliği”, “Elektrik-Elektronik Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

İlgili bölüme, lise mezunlarının katılabileceği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilmektedir. Bölüm için yeterli ” Sayısal (SAY)” puan almak gereklidir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yılında Matematik, Fizik ve Kimya derslerine ağırlık verilir. Bu derslerin yanısıra daha sonra yapılacak uygulamalarda kullanacağı bilgisayar programlaması, teknik çizim ve ekonomi konulu dersler okutulur. Ayrıca bu bölümlerde araştırma ve geliştirme faaliyetleri için ayrılmış alanda uygulama yapabilecekleri labaratuar olanakları da bulunmaktadır. Eğitim süresince staj yapma ve bitirme ödevi hazırlama zorunluluğu vardır.


MESLEKTE İLERLEME

- Elektrik mühendisleri, başmühendislik, grup mühendisliği, şantiye şefliği gibi pozisyonlara yükselebilirler. Ayrıca çalıştıkları işletmelerde çeşitli kademelerde yöneticilik yapabilirler.
- Lisansüstü eğitim yapabilirler (yüksek lisans, doktora ).


BENZER MESLEKLER

Elektronik mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nca verilen öğrenci kredisi ile şartları uyan öğrenciler çeşitli kuruluşların vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler.
- Eğitim sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, teknik hizmet sınıfından ücret alır, zam ve tazminatlarından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar için, mesleğin ilk yıllarında ücret biraz düşük, deneyim kazandıktan sonra, yabancı dil bilgisi de olanların ücret düzeyleri yüksektir


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2448
favori
like
share