Oyun yazarlığı özellikle tiyatroda sahnelenmesi için eserler yazan kişilere denir. Bazı oyun yazarları sahne uygulamalarını açık ve detaylı olarak ifade ederken, bazıları daha esnek şekilde yazabilir. Örneğin Samuel Beckett eserlerinin nasıl oynanacağını özellikle belirtir ama Anton Çehov'un oyunları farklı uygulamalara imkan bırakır. Bazı oyun yazarlarının tarz olarak sahnelenmesi neredeyse imkansız eserler yazması tartışma konusu olmuş ve oyun yazarlığının kalitesi ya da amacıyla ilgili farklı düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bazı oyun yazarları belli gruplar ya da sahneler için yazabilirler. Bu da oyunların içerik ve formuna etki eder. Örneğin William Shakespeare belli bir grup ve izleyici kitlesini düşünerek yazmıştır. Ama genellikle oyun yazarlığı esnek bir edebiyat üretimi olarak ön plana çıkar.

Günümüzde oyun yazarları televizyon ya da sinema için de yazmaktadır. Ya da yazılan oyunlar uyarlanarak kullanılmaktadır. Fakat senarist ile oyun yazarı birbirine karıştırılmamalıdır. Yazılan eserin amacı ve kullanılacağı ortam eseri etkileyeceğinden bir senaristten ve oyun yazarından beklenenler farklı olacaktır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 394
favori
like
share