Manken veya model, sanat, moda veya reklam için poz yapan veya kendini sergileyen bir kişidir.

Modelcilik, oyunculuk, dans etmek veya mim sanatçılık gibi kamu performanslardan değişiktir, halbuki kapsamının sınırları pek tanımlanmadı. Rolün türünü ne olursa olsun, bir film veya oyunda olmak genellikle modelcilik olarak sayılmıyor. Mamafîh, mankenler genellikle fotoğraflarında duygu göstermelidir, ve birçok manken kendini aktör olarak tanımlanıyor.

Manken türleri, moda, <>, fitness, bikini, güzel sanat ve vücut kısmı türlerini kapsıyor. Her manken güzel değil; karakter mankenler normal veya komik tipli insanları resmediyorlar (çoğunlukla reklamlarda).
Konu başlıkları


* 1 Moda
o 1.1 Süper model
o 1.2 Moda mankenlerinin tarihi
* 2 Fitness mankenleri
* 3 İş durumları
* 4 Dipnot
* 5 Dış bağlantılar

Moda
Dolce & Gabbana için mayo modelciliği yapan erkek manken.
Dolce & Gabbana için mayo modelciliği yapan erkek manken.

Moda mankenleri çoğunlukla giysilerinin tanıtımını yapmak için kullanılıyorlar. Moda modelcilik genellikle iki ayrı kategoriye (fotoğrafik ve podyum), ve aşağıdaki altkategorilere bölündürülebilir:

* İskele veya podyum modelciliği
* Yazınsal (yani dergiler, gazeteler, v.d. için) modelciliği
* Moda katalog modelciliği
* Reklam kampanyaları
* Basım modelciliği
* Sergi salonu modelciliği
* İç çamaşır modelciliği
* Mayo modelciliği
* Fitness modelciliği
* <> (daha kilolu mankenlere ait) modelciliği.

Süper model [değiştir]
Adriana Lima
Adriana Lima

Süper modeller, çok para kazanan ve dünyanın en iyi moda mankenleridir. Bu (çoğunlukla dişi olan) ünlüler en çok saygı değeri olan moda dergilerinde, kataloglarında ve moda defilelerinde çıkarlar.

"Süper model" tanımını yaratan kişi, Lisa Fonssagrives idi[1]. Hem 200 tane Vogue dergi yayınlarının baş sayfalarında poz vermesi hem de adı küresel tanımaya sahip olması, Vogue'un gelecekteki süper modellerini ünlü yapılmasının öneminine yol açtı. Fonssagrives, kariyerinin en yüksek noktasında hem sosyete hem de antika bir kişi olabilirdi, ve böylece herhangi bir Amerikan kadın onunla anlaşabilirdi. O, 1930-lu, 1940-lü ve 1950-li yıllarındaki her moda dergisinin baş sayfasında poz verdi, Town & Country`den Vanity Fair`e.

Diğer dünyaca ünlü süper modeller Twiggy, Gia Carangi, Lisa Snowdon, Tyra Banks, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Elle Macpherson, Elizabeth Hurley, Claudia Schiffer, Kate Moss, Gisele Bündchen, Karolína Kurková, Gemma Ward, Milla Yovoviç ve Adriana Lima gibi ünlü isimlerdir.

Ünlü erkek modeller de var, örneğin Tyson Beckford, Marcus Schenkenberg, Scott McGregor ve Evandro Soldati.

Moda mankenlerinin tarihi

İlk gerçek moda mankeni, genellikle Marie Vernet Worth adlı, dükkânda çalışan, Parisli bir kadın olduğunu inanılıyor. 1853'te, Charles Frederick Worth adlı modacı kocasını yardım etmek için, ilk profesyonel mankeni oldu.[2]

Fitness mankenleri

Fitness modelciliğinin vuruşu atletik ve sağlıklı bir vücut formundadır. Fitness mankenleri vücut geliştirmecilere benziyorlar, ama kaslardaki vuruşu daha azdır. Fitness mankenlerinin vücut ağırlıkları, genellikle moda mankenlerinin ağırlıklarına benziyor (veya ağırlıklarından biraz daha ağır), ama daha az vücut yağı yüzde oranına sahip olmaktadır çünkü ağırlıklarının sebebi kaslarıdır.

İş durumları

Modelcilik harika bir meslek olduğunu gösteren stereotibine karşın, ABD İşçi İstatistikleri Bürosu'na göre, 2006'da mankenlerinin medyan ücreti sadece saatte $11,22 idi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2242
favori
like
share