TANIM

Ev tekstil ürünlerinin (mutfak takımları, nevresim takımları, tül ve perdeler, banyo takımları, yatak örtüsü ve pikeler, hurçlar, yastıklar, sehpa, masa ve dolap örtüleri v.b) model tasarımları, kalıp hazırlama, kesim, dikim, süsleme, ütü, ürün kontrolü ile paketlemesini yapan kişidir.


GÖREVLER

Yapılacak ürün ile ilgili model tasarımı yapar, Uygun kumaş ve süsleme malzemelerini seçer, Kullanılacak kumaş ve süsleme malzemelerinin miktarını hesaplar, Ürün ile ilgili kalıpları hazırlar, Parçaların kesimini yapar, İşe uygun makineyi seçer ve kullanır, Uygun dikiş ve süsleme tekniklerini çalışır, Ürünün ütüsünü, kontrolünü ve paketlemesini yapar. İş akışı ile ilgili planlamayı yapar, Alanı ile ilgili moda ve gelişmeleri takip eder.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Modeller, Kumaşlar, Süsleme ve dolgu malzemeleri, Dikiş ve nakış makineleri, Kesim bıçakları ve ütüleri, Kalıplar, Makas, Cetvel, Dikiş malzemeleri, Bilgisayar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ev tekstil konfeksiyon teknisyeni olmak isteyenlerin ; Yaratıcı çalışmalar yapabilen, Dikiş dikme ve nakış işlemekten hoşlanan, Uzun süre ayakta ve makinede çalışmaya dayanıklı, Göz, el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, Dikkatli ve tedbirli, Araştırıcı, Modayı, gelişmeleri ve piyasayı takip eden, İnsan ilişkilerinde başarılı,
kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ev tekstil konfeksiyon teknisyenleri, ev tekstili konfeksiyon ürünlerinin üretimini yapan fabrika, atelye ya da özel butiklerde çalışırlar.
Çalışma ortamı makinelerin çalışmasından dolayı gürültülü ve tozludur. Kesici ve elektrikli aletlerle çalışıldığı için iş kazası riski olabilir. İşveren, diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halinde çalışılır.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüzde bu meslek oldukça önem kazanmaktadır. Konfeksiyon alanında çalışmak isteyenlerin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Bu alan emekyoğun yapısı nedeniyle geniş bir istihdam yapısına sahiptir. Çalışmalar daha çok özel sektör tarafından yapılmaktadır. Kişiler kendi işletmelerini de açabilmektedirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin Eğitimi, Anadolu Kız Teknik / Anadolu Kız Meslek / Kız Meslek Lisesi Tekstil Konfeksiyon Alanının Ev Tekstili dalında verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için; Anadolu teknik ve Anadolu kız meslek liselerine girmek için, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına müracaat etmek, tekstil konfeksiyon alanını tercih etmek ve başarılı olmak gerekmektedir, Kız meslek lisesi için öğrencilerin en az ilköğretim okulu mezunu olması, bünyesi ve sağlık durumunun gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olması gerekmektedir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi, Anadolu kız / Anadolu Meslek Liseleri, Kız Meslek Liselerinde 4 yıldır. Anadolu Teknik liselerinde ve teknik liselerde de 4 yıldır. Eğitimde; Öğrencilere önce konular hakkında bilgi verilir.
Anlatılan konuların uygulama teknikleri gösterilir. Bilgi ve tekniklere göre öğrencinin uygulama yapması sağlanır. Araştırmacı ve yaratıcı yönleri geliştirilir. Dikkatli, pratik, kurallara uygun çalışma alışkanlıkları kazandırılır. Ayrıca; Tekstil konfeksiyon ile ilgili temel bilgi ve beceriler kazandırılır. Ev tekstil konfeksiyon alanına giren tüm ürünler ile ilgili uygulamalar yapılır. İşletmelerde mesleki eğitimi yapılarak öğrencilerin iş ortamını ve sektörün uygulama tekniklerini tanımaları sağlanır.


MESLEKTE İLERLEME

Meslek elemanları çalıştıkları işyerinde bölüm şefi ve atölye şefi düzeyine kadar ilerleyebilir. Meslek lisesi tekstil konfeksiyon bölümü mezunları istedikleri taktirde meslek yüksekokullarının Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Tekstil, ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gerekli koşulları sağlamaları halinde bu bölümlere yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Giyim Öğretmenliği ve Hazır Giyim Öğretmenliği, Moda Tasarımı (Endüstriyel sanatlar yüksekokulu) Moda Tasarımı Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği Lisans programlarını tercih etmeleri halinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

3308 sayılı kanun gereği 3. sınıfta işletmelerde eğitim görürler. İşletmelerde eğitim gördükleri sürede asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere ücret alırlar. Öğrenciler eğitim süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilir. Eğitim tamamlandıktan sonra aylık kazanç çalışılan işletmenin ücret politikası ve toplu iş sözleşmelerine göre belirlenmektedir. Kendi işyerlerinde çalışanlar ise yaptıkları işin yoğunluğuna göre kazanç sağlamaktadırlar.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları , Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi , Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1626
favori
like
share