Orman endüstri mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen tomruk, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

Görevler
Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımı, kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, Orman ürünlerini işveren adına satın alır, İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler, Tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir, Kesme ve soyma, kaplama üretiminde teknik hizmet verir, Levha üretiminde çalışmaları koordine eder.

Kullanılan Alet ve Malzemeler
* Ağaç işleme makineleri
* Bilgisayar
* Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri (aydınger kağıdı, şablon, kalem vb.).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Orman endüstri mühendisi olmak isteyenlerin;

Üst düzeyde genel yeteneğe, Üstün matematik ve fen bilimleri yeteneğine, Bir işi planlama ve yürütme gücüne sahip, Ekonomi ve ticarete ilgi duyan, Yaratıcı ve yeniliklere açık, İşbirliği yapabilen ve başkalarını yönetebilen, Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.Ayrıca sabırlı olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları
Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Ağaç işleri endüstri mühendisleri, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışırlar.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
Orman endüstri mühendisleri özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen kağıt, karton fabrikalarında, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha,yönledirilmiş yonga levha (OSB), kontraplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde ve işlenmiş ağaç sektörüne yardımcı yan mamul üreten firmaların ürünlerinin (PVC, işleme makinaları, tutkal vb.) pazarlama departmanlarında çalışabilirler. Orman Endüstri Mühendisleri yüksek lisans eğitimi aldiktan sonra kamuda Çevre ve Orman Bakanlıklarında yüksek mühendis olarak iş imkanı bulabilirler.Bu işleri yapabilecek diğer mühendislik dalları arasındaki arkadaşların veya mimarların sektördeki istihdamları Orman endüstri mühendislerinin rekabet gücünü kırmaktadır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı orman fakültelerinin "Orman Endüstri Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir. Bölüme girebilmek için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gereklidir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
Eğitim süresince; Genel Matematik, Genel Kimya, Genel Fizik, Genel Botanik, Analitik Kimya, Fiziksel Kimya, Organik Kimya, Orman Ürünleri Kimyası, Teknik Resim, Odun Anatomisi, Dendroloji, Fiziksel ve Mekanik Ağaç Teknolojisi, Ormancılık Bilgisi, Ekonomi, Lif Teknolojisi, Kereste Endüstrisi, Makine Bilgisi, Otomasyon, Kağıt Endüstrisi, Odun Zararlıları, Ergonomi, Lif Levha Endüstrisi, Fabrika Planlaması, Üretim Planlaması, Yatırım Planlaması, İş Etüdü, Proje, Yöneylem Araştırması, Genel muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Lif Teknolojisi, Emprenye Tekniği, Odun Patolojisi, Yüzey İşlemleri, İç Mekan Konstrüksiyonları, Mobilya Endüstrisi ve kültür dersleri verilir. Ayrıca iki ay staj yapma zorunluluğu vardır. Öğrenciler 4. sınıfın sonunda bir hafta süren zornlu bir teknik gezi yapamaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 422
favori
like
share