İnşaat mühendisliği malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır.

İnşaat mühendisliğinin genel faaliyet alanları * Mühendislik yapıları, yani şehirleşmede alt yapılar, köprü, karayolu, tünel, demiryolu, hava alanı, liman.
* Su temini ve dağıtımı, kanalizasyon ağı, su arıtma istasyonu.
* Elektrik enerjisi üretimi, sulama ve doğal afetlerden korunmak için baraj ve gölet.

İnşaat mühendisleri yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yapar (statik hesap). Bu hesaplamalara göre aks aralığı,kolon, kiriş boyutları ve donatı yoğunluğu bulunur. Sanılanın aksine mekanları tasarlamazlar, tasarım taşıyıcı sistemi direkt ilgilendirmiyorsa mimar tarafından yapılır. Taşıyıcı sistemi ilgilendiren tasarımlar mimar ve mühendis arasında birkaç kez gidip gelerek tamamlanır. Endüstri devrimi öncesi mimarlıkla birlikle yapılan meslek gelişen teknoloji ve hesaplamalarla mimarın uğraşmaması için ayrılmıştır. Belediyeden bir projenin onay alabilmesi için lisanslı bir İnşaat Mühendisi tarafından yapıldığını belirten imzayı taşıması gerekir.

Uzmanlık dalları
* Yapı anabilim dalı
* Yapı İşletmesi anabilim dalı
* Yapı Malzemesi anabilim dalı
* Geoteknik anabilim dalı
* Ulaştırma anabilim dalı
* Hidrolik anabilim dalı
* Jeodezi ve Topoğrafya
* Kıyı ve Liman anabilim dalı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 899
favori
like
share
Han Tarih: 10.03.2009 11:26
~Bir Insaat Harikasi~

# BU GÖKDELEN ELEKTRİĞİ KENDİSİ ÜRETİYORBahreyn'in başkenti Manama'daki Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi , dünyada kendi elektriğini üreten tek gökdelen olarak biliniyor.

Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi'nin (DTM) ortasındaki 26'şar metre uzunluğunda olan ve ilk kez 8 Nisan 2008'de çalıştırılan 3 rüzgar pervanesi, binanın elektrik ihtiyacının büyük kısmını sağlıyor.

DTM, 240 metre uzunluğunda ikiz gökdelen kompleksinden oluşuyor. Bahreyn'in başkenti Manama'da İngiliz mimar Tom Wright tarafından inşa edilen DTM, kendi rüzgar türbinlerine sahip dünyanın ilk gökdeleni.

İnşaat projesi ödül alan 50 katlı bina, Bahreyn'in simgesi haline gelmiş bulunuyor. Bina, aynı zamanda Bahreyn Finans Limanının ikiz kulelerinden sonra Bahreyn'in en yüksek ikinci binası olarak dikkat çekiyor. DTM binasının bazı örneklerinin, halen Dubai'de yapım aşamasında olduğu belirtiliyor.

BAHREYN TİCARET LİMANI
DTM'nin hemen karşısındaki Bahreyn Ticaret Limanı gökdeleni de ülkeye gelenlerin ilk dikkatini çeken yapılardan biri. Ticaret limanının bulunduğu bölgeye 7 gökdelen daha dikilmesi planlanıyor. Denizin üstüne yapılacak yeni gökdelenlerle yeni bir şehir doğacak.
Haydi Tarih: 24.02.2009 20:00
mühendislik denince akla gelen ilk bölüm.
bilgi için teşekkürler.
Han Tarih: 28.11.2008 16:51