6 adet bıldırcın
1 adet kuru soğan
1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 yumurta sarısı
½ kg un
20 gr yaş veya kuru maya
tuz.1 çay kaşığı toz şeker.

Hazırlanması:

temizlenmiş bıldırcınlar derince tencere içinde 1 çay bardağı yağ ile iyice kızartılır ve rendelenmiş veya çok ince kıyılmış soğan ilave edilerek kavrulması sağlanır.
Yeterince tuz eklenir ve etler yüzecek miktarda su ile etler pişene.soğanlar eriyene kadar orta ateşte pişirilir.

Ateşten alınan malzeme delikli kepçe ile kenara alınır (etler sadece)
ayrı olarak bir kapta süt,yumurta sarısı ,maya ve şeker çırpılarak et suyundan katılıp maya kabartılarak unun tamamı katılır ve topak olmayacak şekilde boza kıvamı tutturulana kadar karıştırılır az gelirse un ve su kontrolü yapılır.(öncelikle kullanılacak su pişen etlerin soğanları erimiş suyu olacak)kenara sarılarak mayalanması(göz göz kabarana dek)beklenir.
Krep(akıtma)sade yenecekse etler başka yemekte değerlendirme için kaldırılır.
Sade tüketim için parmak dilimli kaşar veya dil peyniri tavsiye edilir
dolama içli için:
pişen etlerin sadece göğüs etleri ince ince didiklenerek tel tel edilir.diğer tarafları ile unlu çorba yapılırsa ziyan olmaz ve yemekte hazır sayılır.

Arzuya göre ince kıyılmış çiğ soğan ve cevizle harmanlanıp krepler(akıtma)rulo edilirken içi malzemeyle doldurularak servis edilir.
not: aynı hazır edilen içi dolu krepleri(akıtma) fırın tepsisine dizerek üzerlerine yaprak şeklinde kesilmiş kaşar ile örterek kaşarlar eriyene kadar fırınlanırsa güzel sıcak veya soğuk kanepe elde edilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 681
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.09.2008 15:32
Tarif için saol bugulu gözler,eline saglık.