Keneye çözüm bulundu!

"Dünyada kene yakalamada yoğun olarak kullanılan sıfır maliyetli yöntem, Türkiye'de malesef bilinmiyor"


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla ülke gündemine gelen keneleri yakalamada ''bayrak yöntemi'' ile başarı sağlandığı bildirildi.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Böcek Uzmanı Derya Ulaşoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaygın olarak görülen ve çok sayıda insanın ölümüne yol açan KKKA gibi çeşitli hastalıkların etkenini taşıyan kenelerin, etkisiz hale getirilmesi amacıyla çeşitli yöntemlerin denendiğini belirtti.

Kenelere karşı ilaçlama uygulamasından önce, açık arazide kene aktivitesi tespitinin yapılması gerektiğini ifade eden Ulaşoğlu, ''Kene tespitinde etkili bir yol bayrak yöntemidir. Yöntem, bir çubuğa takılı havlunun, bahçedeki yeşilliğin üzerinde gezdirilmesinden oluşuyor. Keneler, hareket halindeki havlunun canlı olduğu izlenimiyle havluya tutunuyorlar. Dünyada kene mücadelesinde yoğun olarak kullanılan sıfır maliyetli bayrak yöntemi, Türkiye'de maalesef bilinmiyor'' dedi.

Uygulama sırasında kenelerin kıyafetlere tırmanmaması ve kayganlık sağlanması amacıyla bacağın diz altından itibaren koli bandı ile sarılmasının önem taşıdığına dikkati çeken Ulaşoğlu, şöyle konuştu:

''Korunmak amacıyla koli bandı ile sarılan ayaklara, etkisi kanıtlanmış 'repellent' (uzaklaştırıcı) de sıkılması gerekiyor. Üzerinde 'repellent' yerine 'insektisid' (böcek ilacı) yazan ürünler kesinlikle kıyafetlere dahi sıkılmamalıdır. Beyaz renkli havlu, keneleri daha çok çekecektir. Her 10 metrede havlu kontrol edilmeli, havluya yapışan keneler tür teşhisi için uzmana gönderilmek üzere kapalı kutuya alınmalıdır. Havluya çok sayıda farklı tür kene yapışabilmektedir. KKKA hastalığına neden olan nairovirüs etkenini taşıyan türler bu yöntemle yakalanabilir, ancak ota tutunmayan bir tür olan 'Hyalomma spp' için yaygınlaşmaya başlayan kuru buz yöntemi uygulanabilir.

Sivas'ta bayrak yöntemi ile yapılan deneylerde çok sayıda keneyi yakaladıklarını vurgulayan Ulaşoğlu, maliyeti bulunmayan bu uygulamayı, bahçesi bulunanların rahatlıkla deneyebileceğini kaydetti.

Kene riskinin en yoğun döneminin mart ile kasım ayları arasında olduğunu, ancak Güney Afrika'da bu sürenin tüm mevsimlere yayıldığını ifade eden Ulaşoğlu, ''Kene ısırma vakalarının bahar ve yaz mevsimlerinde yoğun olmasına karşın, kış aylarında da görülebileceği dikkate alınarak, kış mevsiminde de korunma tedbirleri sürdürülmelidir'' şeklinde konuştu.

Ulaşoğlu, son dönemde KKKA hastalığında görülen artış nedeniyle yaz aylarında çok sayıda insanın kene kontrolü için ilaçlama yöntemine başvurduğunu söyledi.

Kene korkusu ile ilaçlama yaptırılmasının yanlış olduğunu ifade eden Ulaşoğlu, sadece kene aktivitesi bulunan ortamlarda ilaçlama yapılması gerektiğini kaydetti.

Kene mücadelesinde insektisid (böcek ilacı) uygulanmasının ardından 24 ila 48 saat arasında değişen bahçeye tekrar giriş süresine uyulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Ulaşoğlu, ''Kullanılan insektisidlerin aktif maddesi permethrin, deltamethrin, carbaryl ve cyfluthrin olabilir'' diye konuştu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
ADALI Tarih: 21.09.2008 21:27
sen yakala amerika yeni bir virüs üretsin ondan sonra o virüse çare aramaya kalk.bizim ne suçumuz varda cenabu ALLAH bu amerikayı bizim başımıza bela etti
CA-CHALLENGE Tarih: 21.09.2008 17:40
paylaşımın için teşekkürler
aytekin40 Tarih: 20.09.2008 01:52
bir kadın bu tehlikeli kene ile tam bir ay yaşamış (gazete haberi) doğada asla vede asla yanlış olmaz ama nedense biz egoist insanlar tüm yaratıklardan üstün olduğumuz şerefli olduğumuz gibi kültürek düşüncelerden dolayı yani işin aslı doğa ile anlaşamadığımızdan öğrenmemiş canlılar olarak çocuklarımızada öğretemiyoruz.

kene salakmı yaşadığı bir canlıya zehir pompalasın kenenin bir amacı vardır başka canlıda geçinmek...

senden geçineni sen kötü yoldan yok etmeye çalışırsan yani onu öldürürsen polis ne yapardı eskiden idam ederdi.

mantıklı ol ve keneyi yani senden geçineni kızdırmadan def et ürkme onu kopartmaman gerektiğini bil..hemen doktora git..

veya tıp ilmiyle uğraşanlar cımbı tiner vesaire şeyler bulsunlar

işte önemli olan toplumun keneden korunması değil kene ile yaşamasını öğrenmesi gereklidir.

doğadaki tavuklar kenenin can düşmanıdır keklikler tarım ilaçları bu hayvanları yok etti tabiiki sıra insana gelecek..

sonuç olarak her kene gibi canlı yaratan tarafından kendini koruması için bir silahla donatılmıştır yada savunma ile buna bir örnek sülük canlısını ele alalım

bu canlı insan kanını emiyor insana tam 130 adet bioaktif salgılar ile şifa veriyor ve 30 40 dakika emdikten sonra karnı doyan sülük artık senin etini bırakıyor

ama sen onun üzerine tuz dökersen emdiklerini tekrar sana kusuyor ve sen mikroplanıyorsun veya elinle koparırsan sülük dişleri derinde kalıyor ve o yer şişiyor

sonuçta bu veya buna benzer canlılar ile yaşamayı öğrenmek şarttır derim..korkunun ecele faydası yokjtur derim ben...
SU-PERISI Tarih: 18.09.2008 12:21
Bayrak yöntemi ile keneyi yakalamak iyi netice veriyorsa, ilaçlama yapmadan iyi maliyetide az diger taraftan keneyi öldürmek için ilaç yapıp kendi saglıgımızıda tehlikeye atıyoruz..