Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü’nün “Bütçeler sırasında destek oyumu Recep İvedik gibi bol küfürlü, bizi küçük düşüren filmler için vermem” sözleri sinemacıların tepkisini çekti. Çelik oyunu Nuri Bilge Ceylan filmleri gibi yapımlara kullanmaktan yana.

Kültür Bakanlığı’nın Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü gelecek yıl Türk Sineması’na 15 milyon YTL’lik destek sağlayacak. Kurumun başında bulunan Abdurrahman Çelik, gelecek yıl içinde bol küfürün olduğu Recep İvedik benzeri filmlere destek vermeyeceklerini, küfürlü filmlere karşı olduğunu, bu filmlerin yapımcılarının destek istemesi halinde olumsuz oy kullanacağını söyledi.
Çelik ayrıca, “Küfürlü filmler Türk kültürünü yansıtmıyor ve kültürümüzü küçük düşürüyor. Öncelikle şunu belirteyim bu sadece benim görüşüm. Bakanlığın oluşturmuş olduğu destekleme kurulu vardır. Sinema Destekleme Kurulu oybirliği ya da oy çokluğuyla filmlere destek verir. Benim de bir oyum var ve ‘Recep İvedik’ benzeri filmler için hiçbir zaman olumlu oy kullanmam.5224 sayılı yasayla ne tür filmlerin desteklenip desteklenmeyeceği açıkça belirtiliyor. Bizim kültürlerimize, örf ve adetlerimize aykırı olan bir filmi desteklememiz doğru değil. Bakanlığın desteğini almış çok nitelikli filmler var, Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri gibi... Yani sonuçta bir ayırım yok. Proje bazında değerlendiriyoruz.
” diye konuştu.

Eleştirmen Murat Özer ve ‘Recep İvedik’in yapımcılarından Mehmet Soyarslan ise bu açıklamının “sansür” olduğunu ileri sürdü.
Murat Özer (Sinema Eleştirmeni, SİYAD Başkanı):
" Küfürlü projelere karşıyım demek sansürcü anlayışın bir uzantısı. Bu ülke zaten çok uzun zamandır sansürle boğuşuyor. Bir sürü insan birçok şey feda etti bu uğurda. Çelik’in açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Hayatta küfür varsa filmlerde de olacaktır. Bunun dozu filmin senaristine, yönetmenine kalmıştır."

Kaynak:Ntv

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share