YEMİNLİ TERCÜME NEDİR?

Belgelerinizin bir dilden hedeflenen diğer bir dile, yeminli tercümanlar tarafından tercümesi yapılan belgelerinizin, ilgili noter tarafından onaylanmış şeklidir.

Yemin zaptı nedir?

Türkiye’de noterler tarafından hazırlanmış olan, tercümanın hangi dili bildiğine ve tarafsız olarak, doğru tercüme yapacağına dair hazırlanan bir evraktır.

Yeminli tercüman belgesi nasıl alınır?

Resmi olarak tercüme (çeviri) işi yapacak olan tercüman, yabancı dili ve kendi ana dilimizi bildiğini gösteren belgelerle birlikte (üniversite diploması, transkript, yüksek öğrenim belgesi, mastır belgeleri vs.) tercüme bürolarına müracaat ederler. Tercüme bürosunun çalıştığı ilgili noter bu belgelere dayanarak, ilgili tercümana bir deneme çevirisi yaptırır ve ilgilinin o dili yeterli düzeyde bilip bilmediğini kontrol eder. Başvuruda bulunan tercümanın tercüme yatığı dilde yeterli olduğuna kanaat getirirse noter kendisine tercüme bürosunun da onayı ile yemin zaptı çıkarabilir. Tercüman noter önünde her iki dilide tarafsız ve doğru olarak tercüme yapacağına dair yemin eder.

Noter yeminli tercüme bürosu nedir

Resmi olarak faaliyette olan ve bünyesinde her dilde çeviri yapabilecek tarzda profesyonel anlamda yeminli tercümanlar bulunan noterlere bağlı kuruluşlardır, resmi olarak yeminsiz tercüme bürosu yoktur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1997
favori
like
share