Biyomedikal Cihaz Teknikeri

TANIM

Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır.
GÖREVLER Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; - Kullanımını ilgililere gösterir, - Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, - Bakım ve onarımını yapar, - Kalibrasyon (ayarları yapma, test etme) işlemini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Elektronik onarım aletleri - Özel test cihazları (EKG, gaz analiz cihazı gibi) - Elektrik ve elektronik malzemeler, röntgen tüpleri, özel optik sistemler vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, - Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen, - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Şekil ilişkilerini algılayabilen, - Dikkatli ve sakin, - Görme ve işitme organları sağlam kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Biyomedikal cihaz teknikerleri; hastanelerde, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaptıklarından, çalışma ortamları çalıştıkları birime göre değişebilir. Çalışma sırasında doktorlarla, ebelerle, hemşirelerle, diğer hastane personeliyle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuarlarda görev alabildikleri gibi, kendi adlarına da özel işyeri açabilirler. - Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinim giderek artacaktır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına paralel olarak çalışma alanları da giderek genişlemektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin; · Elektrik, · Elektrik – Elektronik, · Elektromekanik Taşıyıcılar, · Elektronik, · Endüstriyel Elektronik, · Gemi Elektroniği ve Haberleşme, · Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, · Otomatik Kumanda, · Telekomünikasyon, · Tıp Elektroniği, · Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, · Uçak Bakımı ve Elektroniği · Uçak Elektroniği, · Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik) Bölümlerinden mezun olanlar “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. - Meslek eğitiminde; Matematik, Fizik, Kimya, Elektrik Devreleri, Biyofizik Fizyoloji, Genel Tıp Cihazları, X-Ray Cihazları, Elektronik ve Lojik Devreler, Biyomedikale Giriş, Biyomedikal Elektronik, Biyomedikal Laboratuarı, Laboratuar Cihazları, Bilgisayar Kullanımı, Onarımı ve Bakımı gibi derslere ve konulara yer verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS)başarılı oldukları taktirde, · Biyomedikal Mühendisliği, · Elektrik – Elektronik Mühendisliği, · Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, · Elektronik Mühendisliği, · Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca, çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Kamu kesiminde görev alan biyomedikal cihaz teknolojisi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ücretler altı ayda bir belirlenmektedir. - Özel işyerinde çalışanların ücreti işverenle yapılan anlaşma sonucu belirlenir. - Kendi adına özel işyeri açanlar yüksek kazanç elde etmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3953
favori
like
share