Çiçek, yaklaşan Ramazan Bayramı'nın 9 gün olacağını söyleyerek emekli maaşlarının da bayramdan önce yani 29 Eylül'de ödeneceğini ifade etti.

İşte Çiçek'in açıklamaları:

"Bugün Bakanlar Kurulu'nda 2009 16 Mart tarihinde Türkiye'de başlayacak olan Su Forumu ile ilgili Çevre ve Orman Bakanı bilgi sunmuştur. 20 bin civarında kişi katılacaktır. Bu toplantının esas amacı Türkiye'de de ihtiyacını yakından hissettiğimiz su değerlendirme yapılmasıdır. Bu Türkiye açısından önemli. 3'er yıldan itibaren yapılıyor. İstanbul Dünya Su Başkenti ünvanını taşıyacaktır. Böylesine büyük organizasyonları Türkiye yapabilmektedir.

Bayram tatili yaklaşıyor. Kamuoyunun beklediği açıklamalar varç Bayram tatili kesintisiz olarak devam edecek. 9 günlük bir bayram tat,li olacak. Memur emeklileri 29 Eylül'de maaşlarını alacak. Bayramda köprü geçişleri ücretsiz oluyor. 29 Eylül-2 Ekim arasında) 00:00'da başlayacak bayram bitimine kadar bu uygulama devam edecektir. Toplu taşımada da ücretsiz taşıma olacaktır bayramda.

Önlisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden kendi isteğiyle ilişiği kesilenler dahil bütün dersleri için bir öğretim yılı ve sınav hakkı verilecektir yasalaşınca. İlk fırsatta imzaya açılacaktır.

2007 17 Ekim'de TBMM tezkereyi kabul etmişti. 1 yıllık süre doluyor. Bu konu hakkında spekülasyonlar yapılıyor. Bakanlar Kurulu'nda 1 yıl daha uzatılması görüşüldü. Bu konu da TBMM'ye gönderilecektir. Operasyon tezkeresinin uzatılmasında tereddütümüz de yoktur.

Yanlış değerlendirmelere imkan verecek bir yazının yazılması, haberin verilmesi çok da doğru değil. Tezkere ile ilgili teyit edilmemiş bilgileri yayınlamayın."

SORU CEVAPLAR

1- Tezkeredeki usül ve esaslar aynen devam edecek mi? Daha önce öğrenci affından yararlanacaklar mı?

Tezkerede bir değişiklik olmayacak. Af konusuna ise olumlu bakıyoruz. Sınıfta kaldığı derslerden bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilecektir. Öğrenci affı konusunda MEB tasarısı Başbakanlığa gönderilmiştir. Bunu benimsemiş olduk bakanlar Kurulu olarak. İlk fırsatta TBMM’ye göndereceğiz.
Ön lisans ve lisans düzeyinde 29.06.2000 tarihinden yasanın yürürlüğe girene kadar 3 sınav hakkı verilmiş olacaktır.

2- Tezkerenin ardından siyasi yetkilendirmeye ihtiyaç olacak mı?

O tezkere ilk kez çıkmıştı. Yazılı kavramlara baktığımızda hükümet direktifinin verilmesi gerekiyordu. Usüli esas aynı. 1 yıl daha TBMM yetkiyi verdiğinde aynı şartlarda uzamış olacaktır...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1557
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 25.12.2008 17:10
Türkiyenin tatil bakımından,dünyanın en zengin ülkesi olduğunu biliyor muydunuz?