Çöpçü, bir belediye veya özel kuruma bağlı olarak kamusal alanlarda temizlik işi yapan, çöplere toplayan kişilere verilen isimdir. Serbest meslek olarak da yapılır
.
Çöp arabasında çöpçüler
Çöp arabasında çöpçüler

Çöpçülük işi gececi ve gündüzcü kısımlarına ayrılır. Mahallelerde, sokaklarda ya da konutlarda belediyenin çöp kazanları ya da çöp varilleri bulunur. Çöp arabalarıyla gelen çöpçüler çöp kazanını aracın arkasına boşaltırlar, yeri temizlerler. Çöp arabası, çöplüklere giderek çöpleri boşaltır.

Sabah çöpçüleri mahallelerde belirli bölgeleri süpürmekle görevlidir. Çöpçüler iş giysileri kullanır. Sokak süpürmede uzun saplı çalı süpürgeleri ve kürekler kullanılabilir.

Serbest çalışan çöpçüler ise, iki lastik tekerlekli el arabasına monte ettikleri büyük çuvallara, çöpten kağıt ve benzeri atıkları toplayıp satarak geçinirler.

Genellikle ara sokaklarda ortaya çıkarlar. Korkunç görünmelerine rağmen içlerinde minicik bir kedi yatmaktadır, korkmayınız çevreye zararı yoktur. Uysaldırlar, çöpçüler üzerine birçok belgesel çekilmiştir. Ülkemizde nesilleri tükenmekte olduğundan MVKD (Milli Varlıklarımızı Koruma Derneği) tarafından güvence altına alınmışlardır...

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 515
favori
like
share