Bir ulusun kültürel değerlerini en iyi yansıtan unsurların başında el sanatları gelir. Toplumların sanat anlayışlarını ve yaşam tarzlarını anlamak için el sanatlarına bakılır. El dokumaları yüzyıllar boyunca desenleri ve dokuma yöntemleriyle kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

El sanatları teknolojisi, el ve makine nakışları, el dokumacılığı dallarına ayrılmıştır.

El dokumacılığı alanında lise düzey-inde eğitimini tamamlamış olan öğrenciler meslek yüksek okullarının halı ve kilim, tekstil dokuma, dokuma, halıcılık, tekstil, pamuk pazarlama, iplikçilik, bölümlerine sınavsız geçiş hakkına sahiplerdir.

Dokuma mezunu öğrencileri tekstil fabrikalarında, halı üreten fabrikalarda ve dokuma atölyelerinde çalışabilirler. Ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayinde bu meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Lise düzeyinde meslekî eğitimini meslek liselerinin nakışçılıkla ilgili bölümlerinde tamamlamış olanlar meslek yüksek okullarının el sanatları, geleneksel el sanatları, halıcılık ve desinatörlüğü, halı ve kilim, halıcılık, kuyumculuk ve takı tasarımı, takı tasarımı ve süs taşları işlemeciliği, uygulamalı takı teknolojisi bölümlerine sınavsız geçiş hakkına sahiptir.

Nakış bölümü öğrencileri fakültelerin; nakış öğretmenliği, çiçek örgü dokuma öğretmenliği, dekoratif sanatlar öğretmenliği, tekstil dokuma ve örgü öğretmenliği bölümlerini okuyarak alan öğretmeni olabilirler.

Teknolojik gelişmelere paralel olarak nakışçılık mesleğinde verimliliğin arttığı gözlenmektedir. Özellikle elde kullanılan makinelerin yerini elektronik makinelerin alması, desen çizimlerinde bilgisayardan yararlanılması, bir makinede 15’e kadar iğne kullanılabilmesi, makinelerin işleme alanının genişlemesi gibi teknolojik gelişmeler göze çarpmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 549
favori
like
share