Doğum Tarihi: 1957
Doğum Yeri: Istanbul
Eğitim : Istanbul Belediye Konservatuari Tiyatro Bolumuİstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde öğrenim gördü, öğrenimi sırasında 1977'de stand-up göste başladı. 1975 ve 1984 yılları arasında Kenter Tiyatrosu’nda ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda oynadı.

1983 yılında sinema oyunculuğuna geçti. Tv skeçlerinde ve dizilerinde rol aldı. 1992 yılında ilk video kısa metrajını çekti ve sahnede perküsyon çalıp filmini seslendirerek kendine özgü bir performans sergiledi. ‘Aziz Ahmet’ adlı televizyon dizisinde yapımcılık, oyunculuk ve senaristlik yaptı.

Oyunculuktaki duru ve gerçekçi çizgisini, senarist, yönetmen ya da aktör olarak içerisinde bulunduğu TV yapımlarında da sürdürdü. Bugüne kadar dokuz sinema filminde oynadı. Bunlardan ‘Arabesk’le, ‘Sinema Yazarları En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘Muhsin Bey’le Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. İlk sekiz bölümünü çektiği ‘İkinci Bahar’ Tv dizisiyle İletişim Fakültesi En İyi Tv Yönetmeni Ödülünü aldı. ‘Gemide’, ‘Laleli’de Bir Azize’ filmlerinin müziklerini yaptı. Uğur Yücel, son olarak ‘Eşkiya’ ve ‘Balalayka’ filmlerinde rol aldı.

1998'de kendi filmlerini çekmeye karar verdi. Filmlerini gerçekleştirebilmek amacıyla televizyon için prodüktörlük ve oyunculuk yapmaktadır. Tiyatro, müzik performansları ve filmler hazırlamaktadır. Türkiye’de her kesimden geniş bir izleyici kitlesinin saygısını kazanmıştır. Her yıl bir uzun metraj çekmek hayalindedir. Senaryosunu da kendi yazdığı Yazı Tura ilk uzun metrajıdır.

2006 yilinda kendisinin yazip yonettigi Hayatimin Kadinisin isimli yapimda Turkan Soray ile birlikte basrolu paylasmistir.

Son olarak Hirsiz Polis dizisindeki Aksak karakteriyle, ekran karsisinda kendisini izleyenlere oyunculuk adina bir solen sunmustur.Ödülleri

24. Antalya Film Şenliği, 1987, Muhsin Bey, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
41. Antalya Film Şenliği, 2004, Yazı Tura, En İyi Film
41. Antalya Film Şenliği, 2004, Yazı Tura, En İyi Senaryo
41. Antalya Film Şenliği, 2004, Yazı Tura, En İyi Yönetmen
16. Ankara Film Festivali, 2005, Yazı Tura, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü
Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali, 2005, Yazı Tura, En İyi Film
24. İstanbul Film Festivali, 2005, Yazı Tura, En İyi Yönetmen
24. İstanbul Film Festivali, 2005, Yazı Tura, Halk Jürisi Ödülü
12. Adana Altın Koza Film Şenliği, 2005, Yazı Tura, En İyi Yönetmen

Oynadığı Diziler
Hırsız Polis
Alacakaranlık
Karanlıkta Kosanlar

Oynadığı Sinema Filmleri
Hayatımın Kadınısın
Balalayka
Eşkiya
Aziz Ahmet
Arabesk
Muhsin Bey
Selamsiz Bandosu
Teyzem
Milyarder
Asik Oldum

Yönettiği Yapımlar
Filmleri - Yönetmen

İkinci Bahar 1999
Karanlıkta Koşanlar 2001
Yazı Tura 2003
Ramon 2005

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share