Doğum Korkusu
Sağlıklı bilgi edinin: Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki soruları paylaşın.


Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin: Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye çekilebilir. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog yardımı gerekebilir.


Doğum sonrasındaki hayatınızı planlamaya çalışın: Nerede doğum yapacağınız, doğuma girecek doktor, doğum esnasında sizinle birlikte olacak yakınlarınız, eve döndükten sonra size destek olacak kişiler ve çalışıyorsanız işyerinizle ilişkiler gibi konuları doğumdan önce planlayın.


Kendinize zaman ayırın: Doğum öncesindeki aylarda rahatlamak için kendinize ve sizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmaya çalışın. Bu aktiviteler stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.


Yardım alın: Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım alın.Kaynak: ekolay.net/kadin

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 23.09.2008 00:41
Emeğinize Sağlık..
kuber Tarih: 20.09.2008 22:18
doğumun çok zor olduğunu tanıdıklarım anlatmıştı ama ben kimseyi kaide almadım yani hiç etkilenmedim ama gerçekten çok kötü arkadaşlar rabbim doğum yapacak olanların yardımcısı olsun
Nerqish Tarih: 20.09.2008 20:44
[COLOR="SlateGray"]Tr de genelde erken anne olundugu icin cok korkuluyor bilinclenmek cok onemli tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 20.09.2008 20:15
Toplumumuzda abartılı anlatımlarından dolayı pekçok anne adayı dogum korkusunu yaşar.