‘Tasarlıyorsun öyleyse varsın!’ felsefesinin hakim olduğu bir çağda yaşıyoruz. Pahalısı, ucuzu, kalitelisi, kalitesizi, yeşili, beyazı… O kadar çok alternatif var ki bunlar arasında tercihleri etkileyen artık sadece tasarımları. Genç tasarımcıların elinden çıkan küçük ama pratik bu çözümler, gerçekten de tercihlere yön verecek cinsten.Genç yeteneklere, yeni fikirlere ve tasarımlara ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetlerden biri, 2008 Endüstriyel Tasarım Yarışması. Metal, plastik, mermer ve doğal taşlardan mutfak ve ev eşyaları tasarlayan, elektrikli küçük ev eşyaları geliştiren genç beyinlerin mücadele ettiği yarışmayı İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçılar Birlikleri) bu yıl dördüncü kez düzenledi. Yarışmaya katılan projeler günlük hayatta karşılaştığımız küçük-büyük birçok soruna çözüm sunuyor. Yarışma birincisi olan ‘yarım bardak, bir kaşık’, tarif üzeri yemek yapmak isteyenlerin kafasını karıştıran ölçülere standart getiriyor mesela. İkinciliği kazanan hamsi tavası, katlanabilir kova, elektronik tandır ve orijinal tasarıma sahip mermer ceviz kıracağı… hepsi fonksiyonelliği, tasarım ve moderniteyle buluşturuyor. Zaten İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki yarışmayı tertiplemelerinin sebebini açıklarken, piyasada bulunan aynı işleve ve özelliklere sahip ürünler içinde satın alınırlılığı tasarımın belirleyeceğini vurguluyor. Bu sebeple genç Türk tasarımcılara bütün sektörler büyük önem atfediyor, çalışmalarını heyecanla karşılıyor. Peki, bu tasarımlar sadece üreticiyi mi heyecanlandırıyor? Küçük ama herkesin yaşadığı problemlere zeki çözümler bulan ürünleri görünce siz tüketiciler de bir an önce çıksa da satın alsak diyeceksiniz!


Kalorifer üzerinde çamaşır kurutmak

Kış aylarında kim kalorifer petekleri üzerinde çamaşır kurutmaz ki? ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencisi Ümit Karaca bu yöntemi pratik bir şekilde geliştirmiş. Mermer bir tabak sayesinde ayakkabılar bile kurutulabiliyor.
Hamsi tava

Hamsi pişirmenin de bir adabı var. Hamsileri tavaya özenle dizmeyi herkes yapar da şeklini koruyarak çevirmeyi sadece ustası... ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü mezunu Gülsüm Esin Işık ve Teksin Açıkgöz’ün geliştirdiği tavayla herkes adabına yakışır şekilde hamsi pişirebilecek. Hamsi tava her iki tarafından da pişirilebilen alt ve üst yüzeylerden oluşuyor. Tutacaklarındaki kilitler sayesinde birbirine kenetlenen tava pişirme ve çevirme sırasında yağ sıçramasını da önlüyor.Yeni nesil çamaşır selesi

Mine Bilgütay’ın tasarımı Elas, yıkanan çamaşırların makineden çıkartılırken yerlere düşmesine çözüm olarak düşünülmüş. Elas’ın ağız kısmı elastik olduğu için rahatça çamaşır makinesinin girişine yerleştirilebiliyor.
Yemek tarifinin pratik ölçüsü

Lale Taneri’nin bu çalışması yemek yapanların işlerini kolaylaştıracak cinsten. Çünkü yemek tariflerinde bahsi geçen yarım bardak veya çay kaşığı, tatlı kaşığı tanımlamaları hep kafa karıştırır. Malum her evdeki çay kaşığı ya da bardak aynı boyutta değil. İşte bu kafa karışıklığına çözüm ve standart getirecek cinsten bir tasarım bu.
Katlanır kova


Evlerde kova, çamaşır sepeti ve leğenler epey işe yararlar, ama çok yer kapladıkları için bir o kadar da sorun olurlar. Mine Karahisarlı’nın tasarladığı katlanabilir kova, küçük banyolar için pratik bir çözüm olmuş. Kapağını açıp çektiğinizde kova oluşuyor. Ayrıca kapağın altında temizlik bezlerini de saklayabilirsiniz.Elektronik güveç, tandır ve ızgara

Tasarımcılar Türk olunca geleneksel pişirme yöntemlerine de modernite katmışlar. Toprak güvecin elektronik versiyonunu tasarlayan (e-güveç) Barış Polat-Sinem Kök ve tandırın elektroniğini yapan Umut Demirel gibi. Sabriye Soner’in sebzeleri közleyen küçük ev aleti tasarımı da bunlardan birisi.Pasta dilimleyicisi


Mehmet Kındı ve Ümit Karaca’nın tasarladığı ürünle pastalar zahmetsiz dilimlenebilecek. Bu plastik bıçak, dairesel pastaları kişi sayısına göre 5, 6, 7, 8, 9’a bölebiliyor.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 730
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 22.09.2008 23:10
Çok Güzeller Bende Kalorifer Üzerinde Kurutmayı Beğendim..
Emeğine Sağlık Sindy..
SU-PERISI Tarih: 20.09.2008 20:00
Çok güzel tasarımlar,kova ve pasta dilimleyicisi çok hoşuma gitti.