Nargile'nin Tarihi

İnsanoğlu ilk olarak milattan önce keşfetti tütünü... İbadet amacıyla yaktıkları tütün yapraklarının verdiği keyfi fark eden insanlar, o günden beri onu hayatlarında vazgeçilmez kıldı. Tütün, tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından şekillendirildi. Pipo oldu, puro oldu, sigara oldu, ağızlarda çiğnendi. Ancak hiçbir şekil, tütün ile nargile kadar bütünleşmedi.

Hindistancevizi'nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan Hintliler, asırlar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile, aradan geçen yüzyıllar sonunda bir kültür haline dönüştü. Dede torununa miras bırakacak kadar değer verdi nargilesine... Kimi zaman sultanların başucunda yerini aldı, kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan göz kamaştırıcı kültür, bugün yine o ihtişamlı günlerine yeniden dönmenin hazırlığını yapıyor. Tütüne sihir katan kültür, gün geçtikçe daha fazla ilgi, sevgi görmeye devam ediyor.

Doğu kültürünün önemli bir parçası olan nargilenin ismi Farsça'da 'Hindistancevizi' anlamına gelen "nargil" kelimesinden geliyor. Araplarca "şişa", İranlilarca ise "kalyan" olarak adlandırılan nargilenin ilk örnekleri Hindistan'da ortaya çıktı. Hindistancevizinin içi boşaltıldıktan sonra kabuğuna bir kamış sokularak yapılan ilk nargile, hintkeneviri tüketimine yeni bir boyut katarken, hindistancevizi ise zamanla yerini kabağa bıraktı. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

Önce İranlilar, sonra Araplar arasında yaygınlaştı.

Araştırmacıların 'sohbet medeniyeti' diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip, dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile, bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.[COLOR="darkorange"]Nargile'nin Kurulumu


Ser borusunu, yuvasındaki oringe temas edene kadar vidalayınız.

Şişenin içine soğuk su koyunuz. Suyun içerisine 8-10 parça da buz ilave edebilirsiniz. (Su seviyesi için bkz.4.madde)

Ser’i şişenizin ağız kısmındaki yuvasına, ser içerisindeki oringe temas edene kadar vidalayınız.

Ser borusunun su içerisinde kalan kısmı, 2 ila 3 cm civarında olmalıdır. Eğer su seviyeniz uygun değilse mutlaka ayarlayınız.

Marpucunuzu ser üzerindeki contalı özel yuvasına hava boşluğu olmaksızın takınız.

Ser ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız. Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer suda kabarcık oluşuyor, yani hava geliyor ise, ser ucu borusu veya ser'in şişeye vidalandığı bağlantı yerindeki oringleri kontrol ediniz. Gerekirse zorlamadan biraz daha sıkıştırınız.

Tütünü küçük parçalara ayırıp, kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir.

Tütün konulan lülenin üzerini, kenarlarına taşacak büyüklükte Alüminyum Folyo ile kapatınız.Alüminyum folyoyu, hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayınız. (Alüminyum Folyonun kalın olanını tercih ediniz.)

Tütünü küçük parçalara ayırıp, kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir.

Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle şekilde görüldüğü gibi deliniz.Lüleyi, ser'in uç kısmına, lüle yuvasındaki contasıyla beraber, hava almayacak şekilde takınız.

Nargile kömürünüzü yakınız. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp 3 veya 5 dakika ocağın üzerinde bekletiniz. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince, şekilde görüldüğü gibi lülenin üzerine yerleştiriniz. Başlangıçta 3 parça kömür koyunuz. Kömürler küçülüp yeni kömür koymanız gerektiğinde 2 parça kömürle idare edebilirsinizKömürünüzü, lülenin üzerine koyduktan üç beş dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Nargilenizin tam verime ulaşması 10 ila 15 dakikayı bulabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 904
favori
like
share
Mavis Gözlü Tarih: 03.05.2009 10:21
Emeginize Saglik...
keder Tarih: 24.09.2008 08:55
BEN SİGARAYI TERCİH EDERİM NARGİLEYİ İÇİNCE UYKUM GELMEYE BAŞLIYOR
SeKerR Kiz Tarih: 19.09.2008 14:08
[QUOTE=HaSaN;2926241]NarqiLesiz ßir Hayat dü$ünmek iStemiyorum ,)

Bu cümleye katiliyorum : )
hakan2230 Tarih: 19.09.2008 13:46
[QUOTE=oLci;2926254]


Ulen hakan zaten senin boyun kadar nargile ne zaman içmeye başladın..


Cadı,bi nefes çektim takla attım,bulaşmam ben nargileye,izleyici olarak devam edeceğim ben


Benim Arkadaş Var 10 Yaşından Beri İçiyo
CADIKIZ Tarih: 19.09.2008 13:08
:72::72:
oLci Tarih: 19.09.2008 13:01
SEnde vicdan azabı gibi hep tepemdesin haa
CADIKIZ Tarih: 19.09.2008 12:59
Bulasma ozaman izleyici kal:85:
oLci Tarih: 19.09.2008 12:47
[QUOTE=hakan2230;2926248]Eskiden Cafede İçerdim Baktım Olmuyor Cafeye Çok Para Gidiyo Hemen Eve Bi Nargile Aldım


Ulen hakan zaten senin boyun kadar nargile ne zaman içmeye başladın..


Cadı,bi nefes çektim takla attım,bulaşmam ben nargileye,izleyici olarak devam edeceğim ben
hakan2230 Tarih: 19.09.2008 12:44
Eskiden Cafede İçerdim Baktım Olmuyor Cafeye Çok Para Gidiyo Hemen Eve Bi Nargile Aldım