Ne Olacak Bu Türkçe "Character"lerin Hali?2004 de banka hesap numaraları uzayacak. Bankalar Birliği, bankacılık işlemlerinde uluslar arası finanssal standartlara ulaşılması için, çalışma başlattı. Önerilen, 1 Eylül 2004 den başlayarak havale gönderme işlemlerinin "yeni hesap numaraları" ile yapılması. Nedir bu uluslar arası standartlar başlığı altında uymamız gerekenlerden biri olan yeni banka hesap numaraları?

Özetleyelim : 26 haneli numaraların ilk iki hanesi ülke kodu, büyük ihtimalle TR olacak. İzleyen sekiz hane, kontrol amaçlı ve olası gereksinimler için saklı tutulmuş. En son on altı hane ise, banka hesap numaraları için ayrılmış. Bu durum bankalarımıza büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Eski hesap numaralarını buraya yerleştirebilecekler. Yeni sistemin banka müşterilerini en çok etkileyeceği, zorlayacağı nokta ise, Türk Abecesinde bulunan bazı harflerin, kullanılamayacak olması.

Günlük yaşamımıza bodoslama girip, baş köşeye yerleşmiş cep telefonlarımızın hali de çok benzerdi. Geçmiş sayılarda incelemiştik bu konuyu da.

Ara sıra zorunlu göçe kalkan prematüre teknolojimiz, önüne koyulan yeni ve özel kurallarla karşılaşıp, onları tek tek ve azimle geçerken, bizi biz yapan ayrımlı yanlarımız da törpüleniyor, isteğimiz dışında. Melâhat Hanım, şapkası uçuverince damdazlak kalacak sanki orta yerde. Şefik bey, adını doğru dürüst yazamayacağı gibi, küçük harflerle yazarken başka, büyük harflerle yazarken başka türlü zorlanacak, yapacağı olası bankacılık işlemlerinde. Öyle ya. Yeni sistemde artık ne "â" var, ne "ş". Ne "İ" var ne de "ı". Standart dışı bunlar. Yasadışı harfler sanki. Bir an önce çıkmalılar Abecemizden (!).

Fevri, anlamsız, uzun dönemde zarar verecek tepki ve öneriler yerine, sakin değerlendirmelere gereksinimimiz var. Avrupa'nın ikiyüzlülüğü ya da Amerika'nın çok yüzlülüğünden dem vurup, kolay çözüm önerileri ile geçirecek zaman yok çünkü. Bir an önce, önümüzü açacak, akıllı düşünce üretim mekanizmaları oluşturmalıyız Melâhat Hanım ve Şefik Beyler için.

Avrupa Birliği, Abecemizde olmayan "q" "w" "x" harflerinin eklenmesi gerektiğini vurgulamış

Çok yeni olduğundan hepimizin belleğindedir. Avrupa Birliği, ailelerin çocuklarına istedikleri adı verip nüfusa bir biçimde yazdırabilmeleri için, Abecemizde olmayan "q" "w" "x" harflerinin eklenmesi gerektiğini vurgulamış. Oysa yukarıda yazdığımız uluslar arası standartlara ulaşmak için de, "ş,ğ,ı,ö,ü" lerden de vazgeçmeliyiz. Biraz geriye çekilip tabloya uzaktan bakarsak, görüntü değişim gösteriyor. Türk yurttaşları, çocuklarına "Doğan", "ALİ", "Ömer" ya da "Müslüm" adlarını veremeyecekler artık. Ama azınlıklar, içinde "w", "x" ve "q" olan isimlerle nüfusa kayıt ettirebilecekler yeni doğan çocuklarını.

Hadi bir adım daha gidelim. Küreselleşme sonucu gelecek olan her neyse, standartlaşma değil, uzak batının değerlerini sorgusuz kabullenmek ve günlük yaşama geçirmek. Bunu kabul eden ülkeler, yeni dünya düzeninde yerlerini alacaklar. Zorlama yok yani.!

İkilem müthiş: Yeni dünya düzenini algılayıp, orada yer alacak ülkeler arasına girmek için, o ülkelerin bize verdikleri ev ödevlerini, eksiksiz ve sorgulamadan yapmak (teslimiyetçilik); ya da geçmişimize ve bizi biz yapan değerlere sahip çıkmaya çalışarak, devlerle özdeşleştirdiğimiz yel değirmenlerine yalın kılıç saldırmak (Don Kişot'çuluk) Sopanın ne tarafından tutarsak tutalım ellerimiz pislenecek yani.

Yılmaz Ersöz

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 436
favori
like
share