“Backlink” web sitenizin içeriğinizi desteklemek üzere verilmiş link demektir:

back link:
sırt veriyor sizin sitenize link veren kişi, yani arka çıkıyor omuz atıyor :)
adam size sizin ona verdiğiniz link karşılığında link verirse olmaz,
sitenizin reklamını yayınlatırsanız bir yerde para verip yine sizin sitenizin içeriği beğeni kazanmış olmuyor

google ın derdi : sitelerin çeşitli arama kriterlerinde hangi sıra ile çıkmaları gerektiğini, matematiksel olarak ve sitelerin gerçekteki beğenilmişlikleri ve buna atfedilen bir değer ile tespit etmektir.

google bunu link metninden gramatik olarak mı anlıyor yoksa sadece matematiksel olarak mı yapıyor google anlamak güç, ama en önemlisi google kesinlikle bir nebze de olsa başarılı oluyor. hatta spam siteleri arama sonuçlarından etkin bir şekilde çıkarabilmek mümkün olsaydı kesinlikle daha kolay bir şekilde bu olay çözülecekti.
(inanmazsınız ama aklıma bu konu ile ilgili sayısız çözüm geliyor ve bunların google tarafından neden yapılmadığını anlayabilmiş değilim. belki de yapıyorlar ve bunu anlamayacağımız şekilde yapıyorlar; ya da yapmak istemiyorlar. ama her durumda standart arama kriterleri ile bir şey aramak zor artık google da. “yabanmersini” gibi bir şey aratın (inanın denemedim bile) alakasız bir şeyler çıkabilir, “yabanmersini ekstre” gibi ararsanız belki bir şeyler bulursunuz.

Googleın zengin olma aracı olarak kullanılabilmesi için şunu yapmak lazım :

iyi, işe yarar site..

bunu yapınca,
- insanlar size karşılıksız olarak link verirler,
- google arama sonuçları ile sitenize ulaşan kişiler olur ve bunu yaparken sitenizi arama sonuçlarında gördüklerinde açıklamalara bakarak tıklayıp tıklamamaya karar verirler. bu sonuçlarda çıkmak önemli belki ama tıklanmak daha önemli çünkü bu kendini besleyen bir süreçtir.
- insanların google a sizi şikayet etme ihtimali azalır…

Yine de emeksiz istemek gibi bir huyunuz varsa, ki Aşık Veysel e göre “Emeksiz istemek dermansız derttir” o zaman bilimum SEO tekniği uygulanabilir ve karşılıksız olarak ve talep ile reklam şeklinde “FAKE backlink” kazanılabilir. Ama bence “sahici backlink” esastır ve kıymeti olan bir şeydir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 446
favori
like
share