HIERAPOLIS ARKEOLOJI MUZESI :

Hierapolis Kenti'nin en buyuk yapilarindan biri olan Roma Hamami, 1984 yilindan bu yana Hierapolis Arkeoloji Muzesi olarak hizmet vermektedir. Muzede Hieropolis kazilarindan cikan eserlerin yaninda Laodikeia, Colossae, Tripolis, Attuda gibi Lycos (Curuksu) vadisi kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadir. Ayrica Tunc Cagi'nin en guzel orneklerini veren Beycesultan Hoyugu'nden elde edilen


eserler muzenin onemli bir bolumunu olusturmaktadir. Caria, Pisidya ve Lidya bolgelerindeki bazi yerlesimlerden ortaya cikarilan eserler Hierapolis Muzesi'nde toplanmis ve sergilenmektedir. Hierapolis Hamami'nin bolumlerinden olan 3 kapali mekan ile dogu bitisigindeki kutuphane ve gymnasium olarak bilinen acik mekanlar muze teshir alanlari olarak duzenlenmistir. Kucuk ve buyuk bir cok eserin sergilendigi bu mekanlar; A Salonu, B Salonu ce C Salonu olmak uzere 3 kapali mekandan olusmaktadir. Acik teshirde sergilenen eserler ise daha cok mermer ve tas eserlerdir. A SALONU Bu salon,Hierapolis ve Laodikeia kazilarindan cikan eserlerden olusmaktadir. Lahitler, heykeller, mezar taslari, mimari sutun paye basliklari ve yazitlarindan ibarettir.

Grek ve Hellenistik orjinallerine bagli olarak yapilmis Roma Donemi'ne ait bu eserler icinde Tyche, Dionysos, Pan, Asklepios, Isis Rahibesi, Demeter heykelleri bulunmaktadir. Yoreye ozgu gelenegin diger bir ornegi pismis toprak lahit olup donemin guzel ornegini temsil etmektedir. Mezar taslari ise yoreye ait gelenegi simgeleyen aile mezarlari ile ilgili ornekleri olusturmaktadir. Uzerinde kitabesi bulunan Maximillian'in Lahdi ile Laodikeia kentinde ortaya

cikan ve muzenin en guzel eserlerinden biri olan Sidemara tipi lahit, bir şehir meclisi uyesine (Arhon'a) aittir.

B SALONU Bu salonda MO.4.binden beri birçok uygarlığa damgasını vuran küçük buluntular sergilenmektedir. Belirli bir kronolojiye göre sergilenen bu eserler Denizli ve çevresindeki birçok arkeolojik yerleşimlerden elde edilen eserlerden oluşmaktadır. Bu salonda dönemi itibariyle eski uygarlığın güzel örneklerini veren Beycesultan Hoyugu kazısından çıkarılmış olan eserler ayrı bir önem taşımaktadır.

Ingiliz Arkeoloji Enstitusu'nun1952-1957 yillari arasinda yaptigi kazi sonunda elde edilen bu eserler idoller, pismis toprak testi ve toren (libasyon) kablari ve tas eserleridir. ozellikle MO.4 binden bu yana en guzel ornekleri vermektedir. Salonun diger bolumlerinde ise Frig, hellenistik, Roma, Bizans donemlerine ait, pismis toprak kandiller, adakmkaplari, cam kaplar, kolyeler, madeni takilar (yuzuk, kupe, bilezik vb) sergilenmektedir.
Ayrica Kronolojik bir siraya gore sergilenmis olan sikkeler bu salonun onemli eserlerini olusturmaktadir. sikkenin ilk darpedildigi MO.6.yuzyildan bu yana, Hellenistik, Roma, Bizans ve Selcuklu ile Osmanli donemlerine ait altin, gumus ve bronz sikke orneklerini bu salonda gormek mumkundur. C SALONU Hierapolis Tiyatrosu'nun sahne binasinin fasadini susleyen eserlerin bir cogu restore edilerek muzenin bu salonunda teshir edilmistir. Sahne kabartmalarinin bir kismi yerinde (Insitu) olup bir kisminin ise mulajlari alinarak sahne binasindaki yerine kopyeleri

konulmustur. Bu salonda yeralan eserler; Apollon ile Artemis'e ait mitolojik kabartmalar, Dionysos'un eglence alaylari ve Roma Imparatoru Septimus Severus'un tac giyme torenine ait kabartmalar, Persephone'nin Hades tarafindan yeraltina kacirilmasi, Apollon, Leto, Artemis, Hades ile ilgili heykeller, sfenksler, Attalos ve Eumenes'in bust heykelleri ile mimari kabartma ornekleri yer almaktadir. Ayrica kentin tanricasinin (Hierapolis'in) tac giyme toreni ve tiyatro ile ilgili meclis kararlarini belirten yazitlar onemli eserlerdir.
Müze Tel : ( +90-258) 272 20 34
Ziyarete açık günler : Pazartesi hariçs; hergün
Ziyarete açık saatler : Yaz :08.00-19.00, Kis : 08.00-17.00ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

İlimiz merkezi Uçancıbaşı Mahallesinde bulunan ve bugün müze olarak kullanılan binanın yapım tarihi ile ilgili kesin bir belge yoktur. Ancak 19.yy. sonlarında Rum asıllı ve sonradan Türk tabiyetine geçen Kimon Vandazoflus tarafından yaptırıldığı halk bilgilerinden anlaşılmaktadır. Yapı iki katlı olarak inşa edilmiş olup, her iki katta da orta sofaya açılan odalardan oluşmaktadır. Üst katın boydan boya uzanan sofası giriş cephesinde bu cepheyi hareketlendiren çıkma bir


balkonla açılır. Arka cepheye ise, iki kat boyunca yükselen ve sonradan ilave edildiği anlaşılan bölüme açılmaktadır.
Ana duvarları kâgir, ara duvarlar ise ahşap karkas tekniğiyle yapılmıştır. Binaya giriş, ön ve arka cephede bulunan ve aynı özelliklere sahip çift kanatlı ahşap kapılardan sağlanmaktadır. Pencereler dikdörtgen şeklinde ve basık kemerlidir. Sürgülü çerçeveli pencereler, dıştan iki yana açılan kepenklerle korunmuştur. Üst örtü kırma çatı olup Marsilya tipi kiremit ile örtülüdür. Zemin kat duvarlarının üst kenarlarındaki alçı silmeler ile üst kat tabanı taşıyan ahşap direklerin üzerlerini örten yivli ve Meander bezemeli silme başlıklı dekoratif köşe payelerinden başka süsleme bulunmamaktadır. Binanın üst katında etnografik nitelikteki kültür varlıkları sergilenmektedir.
Ayrıca Atatürk'ün Denizli'ye geldiğinde kaldığı ev de müzeye dönüştürülmüştür. Burada gardrob, pirinç başlıklı karyola, divan ve barok stili bir çalışma masası teşhir edilmektedir. Odalardan biri de Denizli yöresinin geleneğine uygun olarak döşenmiştir.


Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10496
favori
like
share