Bu sözü din düşmanları çıkarmıştır. Arap, güzel demektir; siyah, zenci demek değildir. Bugün Arap denilen kimseler Arap değil, çoğu fellah, kimileri de zencidir. Zengibar'dan, Habeşistan'dan gelenlere de, kasıtlı olarak Arap demişlerdir.

Peygamber efendimiz Arap idi. Araplar beyaz, buğday benizli olur. Bilhassa Peygamberimizin sülalesi beyaz ve çok güzel idi. Günümüzde de bu mübarek soydan gelen seyyidler var, hiçbiri zenci değildir. Peygamberimizin vefatında, Eshab-ı kiramın hepsi, sonra da evlatları, İslamiyet'i dünyaya yaymak için, Arabistan'dan çıktı. Asya'nın ötelerine, Afrika'ya, Kıbrıs'a, İstanbul'a, her yere dağıldı. Allah'ın dinini, Onun kullarına tanıtmak için canlarını feda ettiler. Bu geniş topraklar, o mübarek şehitlerle doludur. Sultan II. Abdülhamit Han'ın amirallerinden Eyüp Sabri Paşa, Mirat-ül-haremeyn kitabında, Mekke şehrinde, iki Arap evinin kalmış olduğunu yazmaktadır. Bugün ise hiç yoktur.

Bugün kendilerine Arap denilen kimselerin yanlışlıkları ve sapıklıkları yüzünden Arap kelimesine hakaret etmek yanlış olur. Seyyidler Arap'tır. Genelde, İslamiyet'i kötülemek için Arap kötülenmektedir. İslamiyet''i kötülemek için, dinin emirlerine irtica denmesi gibidir. Bu oyuna gelmemelidir. Dinimizde ırk üstünlüğü yoktur. Ama bazı milletler diğerlerinden daha faziletli olabilir. Bunun için Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Müslüman Arabı sevmek imandandır.) [İ.Neccar]

Ebu cehil gibi dinsiz Arabı sevmemek de, imandandır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2372
favori
like
share
papatya_28 Tarih: 13.10.2012 23:44
Bir kısım Arap arkadan vurdu diye tüm Arapları aynı kefeye koymamak lazım.. Özellikle de Çanakkale de bizimle birlikte savaşıp şehit olan Arapları da göz önünde bulundurmak lazım..

Güzeldi, üstünlük takvadadır.. Emeğinize sağlık olsun
M.Kutsi Çil Tarih: 01.12.2008 06:56
Hepsi iyi güzel de,arapların İngiliz altınları karşılığında,Türk askerini arkadan vurmalarına ne diyeceksiniz? Ki bu Türk askerinin Arabistanda bulunuş sebebi,Arapları korumaktı.Başta yazmadım,olaylar birinci Dünya savaşı sırasında oluyor.
talha50 Tarih: 15.11.2008 05:06
Allah´in indinde Hic Bir irkin bir birin den üstünlügü yoktur
Ancak Takva sahibleri haric.
CiCeGiM Tarih: 13.11.2008 22:08
Allah razi olsun..
RAVZA Tarih: 10.10.2008 22:40
ARKADAŞIM SEN YA MEVZUYA HASIL OLAMADIN YADA VEDA HUTBESİNİ HİÇ DUYMADIN. kırmızı tenlinin siyahtan siyahından ondan hiç bir ayrıcalığı YOKTUR BİLMEM ANLADINMI? AYRICA diğer bi konuda her milletten aynı bir evde yaşayan aile bireylerinde olduğu gibi iyiside kötüsüde çıkabilir bu o aileye toptan sövmeyi gerektirmez ayrıca peygamberim arap olduğu için benim arapları bir ingilize kıyasla daha çok sevmem kimseyi ilgilendirmez.bahsettiğiniz zulmetmiş arabları neyin beklediği belli ( leheb suresi) bu beni niye araplardan soğutsun ne mutlu sahabe olabilme şerefine ermiş o canlarA .HERKES İSTEDİĞİ GİBİ DÜŞÜNMEKTE ÖZGÜR TABİKİ AMA KIZGINLIK ANINDA ARAPLARIN CÜMLESİNE SÖVEN BİRİNİ GÖRDÜĞÜMDE EBU LEHEB DENEN KAFİRİ DÜŞÜNÜRKEN CANIM PEYGAMBERİMİN ARAP OLDUĞUNU UNUTAYIMMI?
gurbet kuşu Tarih: 07.10.2008 00:10
peygamber efendimizin şöyle bir sözünü duymuştum BEN ARAPTANIM AMA ARAP BENDEN DEĞİL..diye. bu hadis doğrumudur ? Ayrıca islamiyetin özellikle o corafyaya indirilmiş olmasının sebeplerini de biliyoruz..
Bunun yanında peygamber efendimize düşmanlık eden türlü eziyet eden o insanlar akrabası ve araptılar. Yemende şehit edilen dedelerimizin karnını yararak osmanlının karnında altın var diyen ve ingilizlerle işbirliği yapanların içinde arap yokmuydu.

Peygamber efendimize olan sadakatimiz ve saygımız bize tüm araplar melektir hatası yaptırmasın. Peygamber efendimiz yaratılmışların en mükemmeli ve ALLAH (c.c) sevgili habibi. Tüm insanlığa gönderildi sadece araplara değil....
kaç_kovalaabi Tarih: 29.09.2008 23:47
Elbette insanlari ayirmak buyuk bir kotuluktur. 2- peygamberin de elbette cirkin akrabalari vardir, gormeden bu konuda konusulamaz. 3- peygamber arapti diye araplari sevmek olmaz. mecburen arap olmaliydi. yoksa araplari duzeltemezdi. acaba ingiliz olsaydi ingiliz ve ingilizce hayrani mi olurdunuz bilemiyorum. 4- hem arap guzel demektir, siyah zenci demek deildir ne demek. yoksa zenciler asagilik insanlar midir.

KARAKTER KISIYE AITTIR, IRKINA DEGIL...
RAVZA Tarih: 25.09.2008 01:20
arkadaşlar çok güzel bi konuya değinmişsiniz hakkaten biliçsizce söylenen bazı sözler bizi nereye götürüyor düşünmek lazım peygamberimiz(s.a.v.) veda hutbesinde (Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. ) demiş ayrıca biçok yerde okudum bunu paylaşmak isterim (Arapları sev! Peygamberimiz buyuruyor ki, Arap’ı üç şeyden dolayı sev, ben Arap olduğum için Kur’an Arapça olduğu için ahirette Arapça konuşulacağı için! Kim Arap’ı severse bana olan sevgisinden dolayı sevmiş, kim de Arap’a buğzederse bana olan kininden dolayı buğzetmiştir.” )
LEVIS-501 Tarih: 24.09.2008 07:21
Sadece peygamber efendimizin Arap olması bile özellikle biz Türk milletinin her daim bir sürü yakıştırma ve hakarette bulunduğu hatta düşmanlık beslediği Arap milleti ve kelimesini kullanırken biraz daha dikkatli olmak gerekliliği doğurmaktadır.

Birileri tutup araplara lanet ederken ve hepsini aynı kefeye koyarken lafının nereye gittiğine ve nelere mal olacağını hesaba katmalı...