Yakın Doğu Üniversitesi ile IBM işbirliğiyle hayata geçecek bir projeyle Kuzey Kıbrıs, tarihinde ilk kez süper bilgisayar sahibi olmaya hazırlanıyor. Yavru vatanın Süper bilgisayarı Kasım 2007'de faaliyete geçecek.Merkezde kurulacak Blue Gene mimarisine sahip süper bilgisayarın, saniyede 12 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip olacağı hesaplanıyor. (Üstte) YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi'nin temel atma töreninde IBM Türkiye Genel Müdürü Eray Yüksek (Altta solda) ile Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan katıldı. (Altta sağda)MELİH BAYRAM DEDE
Yavru vatan Kıbrıs, ilk kez süper bilgisayar sahibi olmaya hazırlanıyor. IBM tarafından Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) içerisinde kurulacak ve saniyede 12 trilyon işlem yapacak süper bilgisayarın, dünyanın en büyük 76. bilgisayarı olacağı tahmin ediliyor. Protokolü geçtiğimiz aylarda imzalanan projenin gerçekleşmesi için önemli bir adım geçtiğimiz günlerde atıldı. Yavru vatanın süper bilgisayarına ev sahipliği yapacak, YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi'nin temeli atıldı. Temel atma törenine, KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Başbakanı Ferdi S. Soyer, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan ve Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel ile IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek katıldı.
“AKDENİZ'İN ARAŞTIRMA ÜSSÜ OLACAK”

IBM'le yaptıkları işbirliği hakkında konuşan bilgi veren Yakın Doğu Üniversitesi Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel, “Bilgisayarların KKTC'de kurulacak olması, ülkemizi Akdeniz çanağında bir araştırma üssü haline getirecektir” dedi. Günsel, “YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi, 4 katlı bir binada toplam 1500 metrekarelik bir alana yayılacak. Merkezin en göz alıcı bölümü, 20 ton civarında olması beklenen süper bilgisayarın yerleştirileceği ve ziyaretçilerin de rahatlıkla görebilecekleri 200 metrekarelik alan olacak” şeklinde konuştu.

:4:

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 351
favori
like
share