Kemer - Antalya


Türkiye’nin en güneyinde bulunan bir cennet Kemer. Antalya’ya 42 km uzaklikta son yillarda çok büyük hizla büyüyen 5 yildizli tatil köylerinin adeta hizmet yarisi yaptigi büyülü bir yer Kemer. Antalya’dan Kemer’e daha giderken büyüsüne kapilmaya baslarsiniz.

Küçüklü büyüklü koylar ve toroslarin eteginde çam agaçlaarinin tertemiz havasinda ilerken Akdenizin mavisiyle çam agaçlarinin yesilinin bir birine girdigini iki rengin birbiriyle dansina sahit olursunuz. Sinirsiz aktivite sunar size Kemer, kalabaliktan uzak durma niyetinde olanlara da pek çok imkan sunuyor. Akdeniz`in turkuvaz renkli kiyilarinda tekneyle çevre turlarina katilabilir, ya da jeep safarilere katilarak Toros daglarinin patikalarinda farkli heyecanlar yasayabilirsiniz. Kemer’de nereleri gezebilirsiniz:
Ikiz Kayalar Kemer - Çamyuva arasinda , yolun sag tarafinda volkanik 2 kayanin

çarpici bir biçimde sanki göktasi düsmüs gibi gözlemlenen alan bir tabiat harikasi olusturmustur. Kemer`e varmadan önce karsiniza çikan köprünün sagindan ilerlediginizde ulasacaginiz Karatas (Ikiz Kayalar) ayni zamanda profesyoneller için zorlu bir kaya tirmanma noktasidir. Kilise: Bazikal tip planinda olan kilise, ortada apsisli bir orta nef, narteks,eksonarteks,güneyinde bir sapel, kuzeyinde baptisteryum ve çevresindeki diger yapilarla kompleks bir yapi özelligi göstermektedir.Tabani iri taneli mozaiklerle süslüdür. Gözetleme yeri: Marinanin kuzeyinde bulunan yüksek tepenin güney ucunda, etrafi poligapol örme tekniginde yapilmis duvarlarla çevrili, güney yönünde iki kule ile bir giris, kuzey - dogu yönünde de bir kule bulunmaktadir.

Selçuklu Av Köskü: Antalya yönünden Kemer`e giriste kavsaktan 200 metre sonra sagdaki ormanin içinde bir Selçuklu Av Köskü bulunmaktir.Bu köskün 700 yildir ayakta kalmayi basarmasinin nedeni orman içinde yer almasi ve görünmemis olmasidir. Av köskünün hangi Selçuklu sultani zamaninda yapildigi bilinmemektedir.Ancak büyük olasilikla Sultan Alaeddin Keykubat ( 1219 - 1236 ) zamaninda yapildigi sanilmaktadir. Ayisigi Yörük Parki: Yazin alçak yerlerde yasayip, kisinsa Toros Daglarinin yükseklerindeki yaylalara çikan yöre insanlarinin (yörükler) yasam tarzlari Kemer`in içindeki Yörük parkinda görülebilir.Yörüklerin yasam biçimlerini özgün boyutlarda görmek isteyenler ise Gödene ve Sögütcuma yaylalarina çikabilirler.Bu amaçla civar köyler de gezilebilir. Olympos Antik Kenti Olympos, sahip oldugu tarihsel degerleri, 3200 metrelik sahili, endemik bitkileri, Caretta Caretta`lari, Chimera`si, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhtesem dogasi ve pansiyon olarak kullanilan meshur agaç evleri ile hakli bir üne sahiptir.

Anayoldan portakal agaçlarinin kokusu esliginde Olympos`a indiginizde bungalow tipi agaç evlerle karsilasiyorsunuz. Burasi gezgincilerin en önemli duragi. Yörede yapilasma yasak oldugu için konaklama bu agaç evlerde yapiliyor. Tahtali (Olympos) Dagi`nin güney yamacindaki dogal Adrasan Limani ile Phaselis antik kenti arasinda yer alan diger bir Likya kenti olan Olympos, Helenistik dönemin özelliklerini tasimaktadir.Romalilarin istilasina kadar korsanlara siginak olman kent, günümüzde ulusall park olarak koruma altina alinmistir.Akropol, hamam, tapinak, tiyatro ve nekropol kentte yer alan antik yapilarin bir bölümüdür.Olympos koyunun etrafi duvar ve kulelerle çevrilmistir.Kente Venedik, Ceneviz ve Rodos sövalyeleri tarafindan insa edilen kaleler bulunuyor.Kentin ortasindan geçen irmak antik çaglar boyunca ulasimi saglayan bir kanal görevini görmüstür. Olympos, Kemer`den 38 km uzakliktadir.Denizden de yat turlariyla ulasim mümkündür.

Magara ve Anit Mezarlar Kemer - Beldibi mevkiinde tarih öncesi döneme ait bir magara bulunmaktadir.Yol üzerinde Akyarlar tünelinin yakininda bulunun Beldibi magarasi prehistorik döneme aittir.Mezolitik çaga ait seramikler, çömlek parçalarinin yani sira asi boyasiyla yapilmis olan yaban keçisi figürleri ilgi çekicidir.

Kemer`in batisinda yükselen Tahtali (Olympos) daginin yamacinda görülmeye deger tarihi zenginliklere sahip bir magara bulunmaktadir. Çamyuva - Göynük sinirinda tarihi zenginlikler içeren bir diger magara ve Göynük beldesi içinde bir kral mezari yer almaktadir. Chimera (Yanartas) Olimpos`un kuzeyinde Çirali plajinin üst kisminda ilginç bir dogal güzellik, mitolojik Yanartas yer almaktadir.KanatliPegasus`un sirtindaki Belleraphon, ates soluyan canavari burada öldürmüstür.Hala yanmakta olan atesin öldürülen canavarin agzindan çikan alevler oldugu söylene gelmistir.Bizansli demirciler tarafindan kutsal sayilan bu bölgede insa edilen tapinagin kalintilari Yanartas`in yaninda yer alir.Bazi tarihçilere göre Olimpiyat atesi ilk kez bu noktadan getirilmistir.Yaz kis yanan bu atesin asli yanici bir gazdir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 479
favori
like
share