Aşağıda yazmağa çalıştığım teknikler,Internete gezip yabancı sitelerden tercüme değildir. Alabalık avı, Yurdumuzun çoğu yerinde bu tekniklere benzer şekilde yapılmaktadır. Ancak zaman, zaman bana gelen mesajlarda farklı tekniklerle avlanan avcılara da rastlamaktayım, özellikle yöreye has yemler avlanmada farklılık göstermektedir.

Alabalık avında dikkat edilecek hususlar

Alabalık, oksijeni bol soğuk sularda yaşar. temiz olmayan, su sıcaklığı 15 drc. üzerinde olan sularda zor bulunur .
Yazın sıcak havada, özellikle gölde zor balık tutarsınız, şansınızı zorlamayın.
Gölgenizi suya düşürmeyin, avlanırken mümkün olduğunca güneşi karşınıza almaya çalışın.
Bölgedeki doğaya uygun giyinin.
Sessiz olun.
Yağmurdan sonraki bulanık suda avlanmayın, balık saklandığı kayanın altından kolay kolay çıkmaz
Yağmurdan sonra dereye fazla yaklaşmayın. Sizin bulunduğunuz bölge az yağmur yağmış bile olsa daha yükseklere yağan yağmurlar sizin bulunduğunuz bölgeyi etkileyebilir ve beklemediğiniz bir selle karşılaşabilirsiniz.Öncelikle atıp çekme tekniğinde karışıklara neden olan, yem tanımına açıklık getirmeye çalışayım. Atıp çekme tekniğine, genel olarak kaşık atma denir. Bu av tekniği rapala , kaşık, iğne takılmış sasi ve döner kaşık ile yapılır. Rapala ve sasi net olarak ayrılır ancak kaşık ile döner kaşık genellikle birbiri ile karıştırılır. Kaşık ismi yurdumuzda bu yemlerin yemek kaşığına benzemesinden dolayı verilmiştir. Fakat alabalık avında kullanılan kaşıklar yemek kaşığına çok fazla benzemez. Yemek kaşığına benzeyen yemler çoğunlukla turna avında kullanılır.

Ben alabalık avında rapala ve sasi hiç kullanmadım, nadiren de olsa kaşıkla avlanırım ama çoğunlukla türkçe karşılığı döner kaşık olan mepss le avlanırım.( aslında bir marka adı olan mepss dilimize iyice yerleşti ve çok yaygın olarak kullanılıyor )

Atıp çekme tekniğinde makinanızın turu fazla, kamışınız esnek ve uzun, misinanızda 0,20 - 0,25 olmalıdır. (incesi sağa sola sürtünüp kolayca kopar kalınıyla da yeminizi uzağa atamazsınız,)

Uygulaması kolaydır ancak eğer derede avlanıyorsanız su derinliğinin en az 30 cm olması gerekir, ayrıca derenin içinde kaya ve ağaç dallarının az olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli kayaya ve ağaca taktığınız yeminiz balıkları huzursuz eder. O nedenle at çek yaparken suyun kaya önünde oluşturduğu derin bölgeye yeminizi atar ve çekmeye başlarsanız makinanızı iki üç tur attırmadan ilk alabalığınızı yakalarsınız. ( böyle bir kaya önünü uzaktan gördüğünüzde arkadaşlarınıza çaktırmadan oraya ilk giden siz olun. Ama çabuk gideceğim diye de pata küte gitmeyin)


Yukarıda uygulaması kolay dedim ancak derede avlanmaya gittiğinizde büyük hayal kırıklığınada uğrayabilirsiniz. Suyun akış hızı bazen öyle artarki attığınız meppsi çekerken suya hiç batmayan yeminiz suyun yüzeyinden zıplaya, zıplaya gelir. Karların erimesiyle akış hızı artan derede mepss le avlanmak zordur, derenin birkaç gün sonra akış hızı azalacaktır, o zaman avlanmak daha verimli olacaktır.
Bazen de su seviyesi öylesine düşerki yem sürekli kayaya yosunlara takılır. Ancak hiç bir zaman derede su bitmez. Şelale,çağlayan yapan derenin kaya altlarında gölcükler oluşur.( biz böyle yerlere ayna deriz) Alabalıkta bu aynaların içindeki taşların, kayaların altına saklanır. Fakat bu aynaların genişliği 2-3 mt.kareyi geçmez. Şimdi siz gelinde burada balık yakalayın. İşte burada ustalık konuşur. İyi bir balıkçı o suya yaklaşmadan 7-8 metreden o bölgeye adeta noktasal atış yapar ve oradaki balığıda alır.

Gölde avlanırken işiniz daha kolaydır ancak özellikle yazın sıcak havalarda avlanırken yeminizin batmasını bekleyip daha derinden gelmesini sağlamalısınız.


MEPPS'LE 47 CM LİK ABANT ALASININ YAKALANIŞ ÖYKÜSÜ:

Ava 2 numara beyaz ustu kırmızı benekli,turuncu saftli,vibrax marka spinner'le basladim. İlk bir saat dogru,durust olta atamadim. Cunku misinanin ustundeki su zerreciklerihemen donuyor,ve kamisin fujilerini tıkıyordu. Kamislarimdan 120 cm.uzunluğndakini seçtim. Makarada Hisar Balikciliktan getirttiğm Blue line misina vardi. Bu arada iki adet tek igneli,kurt takilmis straforlu takimida,bayagi ileri atarak Zeki'yide başınada biraktim 15,20 kere bos atistan sonra,golun 3 metre kadar dik bir yamacindan bir çam ağacını siper ederek uzun bir atis yaptim. Meppsi suzdurerek dibe indirdim.Birkac saniye bekledikten sonra ağır,ağır çekmeye basladim. :Balik hemen o an vurdu.?lkonce saza taktim zannettim. Baktimki hareket ediyor, balik olduğunu anladim. Gole hakim bir noktada olduğumdan vede suyun cok berrak olmasi nedeni ile,baligin suyun içindeki kurtuluş çabalarini net olarak izleyebiliyordum. Şimdi mesele 0,15 gibi cok ince bir takimla bu devesa baligi kıyıya alabilmekti. Yanimda kepçe yoktu. Bagirarak Zeki'den kepçe istedim. Fakat duyuramadim. 1,20 metre kamisimin kısalığı sayesinde 5 dakika kadar sonra balığı iyice kiyiya getirdim. Her an kafa atip misinayi koparabilirdi. Ancak halen 1,5 metre kadar yukarıda idim. Ani bir kararla suya atlayip, balığı bastırarak, galsemalarindan elimi sokup aldim. Bagirmalarima Muhafaza memuru Ceyhun'da koşmuş gelmişti. Zeki de birazdan göründü.Beni suya düşmüş ,yardim istiyor zannetmisler. Biraz sonra Sinan da geldi. Birbirimizi ilk olarak gormemize ragmen,kirk yillik dostmus gibi sarilistik.
Etrafta 20 ye yakin Bolulu Istanbul'lu Ankaral'i ayrica gruptanda Sinan Isildak ile Tolga Bodur vardi. Günün sonunda ve çoğunu yemli takimla olmak uzere 12 balik tuttuk. Boylari 26 cm.ile 32 cm.arasinda olup birtaneside gökkuşagi idi. Ceyhundan öğrendiğime göre diğer balikcilar toplam 4-5 balik almislar. Buda kurtun ve meppsin iyi calistigini gosteriyor. Ayrica Zeki 40 cm civarinda birini kıyıya kadar getirip alirken kaçırdı. Büyük balığın boyu 47 cm.eni 13 cm idi.
Hepinize rastgele.

Vedat ABAYOĞLU
Nisan 2003 ABANT

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7426
favori
like
share