[URL=http://imageshack.us]

Konya Meram ilçesi,Atatürk Caddesi’nde, Anıt Meydanı’nda bulunan Atatürk Müzesi 1912 yılında Vali Konağı olarak yapılmıştır. Konyalılar tarafından 19 Temmuz 1928’de Atatürk’e bağışlanmıştır. Atatürk Konya’ya geldiği zamanlarda bu binada kalmış, çalışmalarını burada sürdürmüştür.

İki katlı ahşap çatılı bu yapı, 1940-1963 yıllarında Vali Konağı olarak kullanılmış, 17 Aralık 1964’te de Atatürk Evi-Kültür Merkezi olarak ziyarete açılmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100.Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı bu binayı restore etmiş, teşhir ve tanzimini yaptıktan sonra 17 Nisan 1982’de Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmıştır.

Müze oldukça sade bir yapı olup, bodrum, zemin ve üst kattan meydana gelmiştir. Yapımında kesme taş, moloz taş ve tuğla kullanılmış, üzeri meyilli ahşap bir çatı ile örtülmüş, kiremitle kaplanmıştır.

Atatürk Müzesi’nde Atatürk’ün kişisel eşyaları, giysileri, ve Konya’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini içeren fotoğraf, belgeler ve gazete küpürleri sergilenmektedir. Müze içerisindeki panolarda Atatürk’ün konya’ya gelişleri, şehirde yaptığı ziyaretler ve bu evde tuttuğu günlük notlar ve aldığı kararları gösteren fotoğraf ve belgeler bulunmaktadır. Vitrinler içerisinde Atatürk’ün anılarını yasıtan, günlük yaşamında kullandığı elbise, kürk, şapkalar, çizme ve ayakkabıları, bastonu, av tüfeği, hokka takımı ve yaşamının son günlerinde istirahat koltuğu ile çeşitli mutfak malzemeleri burada teşhir edilmektedir. Atatürk’ün anılarını yaşatan eşyaların çoğu Anıtkabir Müzesi’nden getirilmiştir.


Anıt Meydanı, Atatürk Caddesi
Tel: (0332) 351 89 59
Fax: (0332) 353 23 43

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 647
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 31.01.2011 14:31
konya atatürk müzesi - konya atatürk evi - konya atatürk evi ve müzesi - konya atatürk köşkü

Konya-Atatürk Müzesi1912 yılında yapılmış olan tarihi ev, Atatürk caddesi üzerinde bulunmaktadır. iki katlı olup, yapımında kesme, moloz taş ve tuğla kullanılmıştır.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından sonra, 3 Ağustos 1920’de Konya’ya gelen Atatürk, burada bir gece kalmış, çeşitli görüşmeler yapmıştır. Bu tarihten ölümüne kadar toplam 12 kez Konya’ya gelen Atatürk, birçok kez “Atatürk Evi” olarak bilinen bu evde kalmıştır.1923 yılında hazine adına tescil edilen ev Vali Konağı olarak kullanılmış, Atatürk’ün Konya ilini ziyaretlerinde kendisine tahsis edilmiştir. 1927 yılında hazineden Konya Belediyesi tarafından satın alınan ev 19.07.1928 tarihinde Konyalıların Atatürk’e şükranlarının bir ifadesi olarak Atatürk adına tescil edilmiş ve tapusuna “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir.” kaydı konulmuştur.Atatürk’ün ölümünden sonra tekrar vali konağı olarak kullanılan köşk, 1963 yılında Konya Valiliğinden Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş, bir yıl sonra da “Atatürk Evi ve Müzesi” adıyla ziyarete açılmıştır. Atatürk Müzesi, Atatürk’ün doğumunun 100.yılında İl Kutlama Komitesi Başkanlığı’nın talepleri üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce restore edilerek, sergileme ve düzenlemesi de yeniden yapılmış ve 17 Nisan 1982 tarihinde “Atatürk Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Yapılan düzenlemelerde, Atatürk Evi’nin mimari özelliklerinin korunmasına büyük özen gösterilmiştir.Müzede bulunan panolarda, Atatürk’ün Konya’ya gelişleri, şehirde yaptığı ziyaretleri, bu evde tuttuğu günlük notları gösteren belgeler, fotoğraflar ve gazete kupürleri yanında, Atatürk’ün sözleri yer almaktadır. Vitrinlerde ise Atatürk’e ait elbise, pardesü, pabuç gibi giyimler yanında, sofra takımları, salonları, dinlenirken kullandığı şezlong gibi bazı eşyalar teşhir edilmektedir. Atatürk pulları koleksiyonu da bir vitrin içerisinde sergilenmektedir.