İZMİR’İN Gaziemir İlçesi’nde faaliyet gösteren Dünya Engelliler Derneği tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk engelli huzurevi projesi için ünlü yapımcı ve yönetmen Sinan Çetin’den destek geldi.

Proje Koordinatörü Cemal Tanık’ın yazdığı şiir, internette izlenme rekorları kıran Gizem Güneş tarafından bestelendi.

Gizem Güneş ile İzmirli Grup Tual’in seslendirdiği şarkının klibini ise Sinan Çetin çekmeye karar verdi. Ekim ayında televizyon ekranında izlenilecek kliple, hem engellilerin sorunları anlatılacak, hem de projeye bu yolla çağrı yapılacak.

Asansör Semti’ndeki Dream Stüdyo’da kayda alınan şarkının sözlerini yazan, bestesini yapan ve seslendirenler ise ilk kez geçtiğimiz gün İzmir’de bir araya geldi. Cemal Tanık, maddi kaynak arama çalışmalarından arta kalan zamanında “Okyanuslar Kadar Derin” adını verdiği bir şiir yazdı. Tanık şiirini, söylediği şarkıları video paylaşım sitelerine yükleyerek izlenme rekorları kıran Antalyalı Gizem Güneş’e gönderdi. Sözleri çok beğenen Güneş, bir beste yaptı. Kendilerine gelen bir elektronik posta ile projeden haberdar olan Grup Tual de projeye katıldı.

İnternet üzerinden sağlanan birlik, stüdyo ortamında buluştu. Önümüzdeki günlerde düzenlemeri sona erecek şarkının video klibini ise ünlü yönetmen Sinan Çetin üstlendi. Senaryo çalışmaları sürerken, klipte engellilerin rol almasına karar verildi.

Akşam

[url="http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=130457,203"]http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=130457,203[/url]

[url="http://www.engellilersitesi.com/haber/843-yasam-engelli-huzurevi-projesi.html"]http://www.engellilersitesi.com/haber/843-...vi-projesi.html[/url]

*****


Engellilerin Şarkısı


Dünya Engelliler Derneği tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk engelli huzurevi projesi Koza Bakımevleri’ne katkı sağlamak amacıyla uğraş veren Proje Koordinatörü Cemal Tanık’ın yazdığı şiir, engellilerin kaygılarını anlatan bir şarkı oldu.

Şarkıyı İzmirli grup Tual ile internette izlenme rekorları kıran Antalyalı Gizem Güneş seslendirdi. Ekim ayında piyasaya çıkacak olan şarkının klibini Sinan Çetin çekecek ve engelliler rol alacak.

Ailelerle birlikte yaklaşık 25 milyon kişinin sesi olacak ve ilk stüdyo çalışması önceki gün yapılan şarkı, bu aşamaya gelene kadar herşey internet üzerinden yaşandı. Şarkının sözlerini yazan, bestesini yapan ve seslendirenler ilk kez İzmir’in Asansör Semti’ndeki Dream Stüdyo’da bir araya geldi. İnternet üzerinden gerçekleştirilen imece çalışmasıyla ortaya çıkan şarkının düzenlemesi önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

Şarkının hikayesi

Merkezi İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde bulunan Dünya Engeliler Derneği tarafından hazırlanan ’Koza Bakımevleri’ projesine maddi destek sağlamak için yaklaşık bir yıl önce derneğe yardım için kolları sıvayan ve projenin koordinatörlüğünü üstelen Cemal Tanık, maddi kaynak arama çalışmalarından arta kalan zamanında ’Okyanuslar Kadar Derin’ adını verdiği bir şiir yazdı. İlk huzurevinin kurulması için gerekli araziyi bulan ve maddi kaynak için anlaşmalar yapan Tanık, bu kez de Koza Bakımevleri Projesi’ni geniş halk kitlelerine tanıtmanın yollarını aramaya başladı.

Sinan Çetin çekecek

Televizyonun halk üzerindeki etkisini gören, müziğin en iyi iletişim yolu olacağını düşünen Tanık yazdığı şiiri, söylediği şarkıları ünlü internet sitesi Youtube’a yükleyen ve izlenme rekorları kıran Antalyalı Gizem Güneş’e gönderdi. Bir yandan da internet aracılığı ile İzmirli sanatçılar ve müzik gruplarından yardım istedi. Tanık’ın yardım çağrısına İzmirli ünlü Rock grubu Tual’den yanıt geldi. Gelen yanıt engellileri anlatan şarkının doğuşunun başlangıcı oldu.

Cemal Tanık, bir yandan kayıt çalışmaları sürerken bir yandan da şarkıya klip çekmek için çalışma yaptığını ifade ederek, "Sadece şarkıyla kalmayalım dedik. Sonuçta bu ailelerle birlikte yaklaşık 25 milyon kişiyi ilgilendiren bir sorun. Klip için İstanbul’dan bazı isimlerle bağlantı kurduk ve sonunda bu sorunumuzu da çözdük. Ünlü yönetmen Sinan Çetin, klibi çekmeyi kabul etti. Klip senaryosunun ilk taslağını önümüzdeki hafta içerisinde kendisine göndereceğiz. Eylül ortasına doğru klibin çekimine başlanacak. Engellilerin rol alacağı klip şarkıyla birlikte Ekim ayı başında televizyon ve radyolarda dönmeye başlayacak" diye konuştu.

KAYNAK

[url="http://www.engellioto.com/forum/index.php?topic=7866.0"]http://www.engellioto.com/forum/index.php?topic=7866.0[/url]

[url="http://www.hurriyet.com.tr/ege/9797417.asp"]http://www.hurriyet.com.tr/ege/9797417.asp[/url]


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1798
favori
like
share
sandal2 Tarih: 27.09.2008 11:59
proje harika katkısı olan herkese teşekkürler
diger arkadaşlar gibi klibi bende merakla bekleyecegim.
MaRaBoGLu61 Tarih: 27.09.2008 11:48
Ücüncügöz sen ileride cok daha faydali isler yapacaksin bunu anladim

Tebrikler Gizem duyarliligin yeter

klibi simdiden merakla bekliyorum
Pedaliza Tarih: 23.09.2008 03:23
Çok güzel bir proje..Türkiye'de bir ilk olcak Gizem Güneş i duyarlılığı için tebrik ediyorum..Projenin arkasındaki isimler de çok önemli isimler.

Umarım klibide yakında izleriz