Necip Fazıl'dan bir Ramazan hatırası...


Çocuktum. 6-7 yaşlarında var yoktum. Bir Ramazan günüydü. Çemberlitaşta oturduğumuz büyük Konaktan sokağa çıktım. İleride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan birini gördüm. 10 para mı, 20 para mı, ne verdiğimi hatırlayamadığım bir horoz şekeri satın aldım. Şekeri eme eme Konağa dönmek üzereydim ki, üzerime hamal kılıklı bir adam çullandı. Yarı ciddi, yarı şakacı bir edâ ile haykırdı:

[COLOR="lemonchiffon"]- Şu bacaksıza da bak! Sokakta, elâlemin karşısında yiyor!

Ödüm patlamıştı sanki... Şekeri yere attım ve evime doğru koşmaya başladım.

Adam beni kapıya kadar kovaladı. Konağın açık kapısını bu herifin suratına çarparcasına kapatıncaya kadar adeta baygınlık geçirdim.

Şimdi, masum çocuklara değil, Ramazan günü açıkça ve iftihar edercesine sigaralarını tüttüren her vasıf dışı insanlara o hamal kılığı içindeki saffet ve hassasiyetle hitap etmek istiyorum:

[COLOR="lemonchiffon"]- Günahınızı niçin Allahla aranızda bırakmıyor ve sanki onun reklâmını yaparcasına, zedelediğiniz Allah hakkına kul hakkını da ekliyorsunuz? Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!

Hamalın kovaladığı çocuk bugün 75 yaşında ama, kovalayanın soyundan kimse kalmadı.


[COLOR="lemonchiffon"]21 Temmuz 1980

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 516
favori
like
share
mihmandar Tarih: 23.09.2008 11:58
Kahin yazın için teşekkürler,

evet bizim çocukluğumuzda horoz şekerler vardı hatta 2. seçenek olarakta düdük şekerler vardı hem öttürür hem yerdik, çok çeşitli yiyecekler yoktu ama çok mutlu çocuklardık.

Allahtan utanmayan Kullardan zaten utanmaz, lokanta kafe vs gibi kapalı alanlarda yiyene birşey diyemem ama sokaklarda parklarda hiç hoş olmuyor.
Sylar Tarih: 23.09.2008 09:52
Bir arkadaşım anlatmıştı... Okul yada dershane kantini olmalı. Bir kız oturmuş yemek yiyormuş. Amacı sadece konuşmak olan arkadaş gidip rahatsızsınız herhalde demiş. Kız ise tersce sizi ilgilendirmez demiş.

Bilemiyorum artık sokakta yada başka bir yerde ramazan süresince yemek yiyen yada içen birini görmek beni şaşırtmıyor...
keskinkilic_68 Tarih: 23.09.2008 09:30


[COLOR="lemonchiffon"]- Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!Daha ne denilebilir ki...
Pedaliza Tarih: 23.09.2008 04:31
Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!

Tamamen katılıyorum.Tutmadığımız günlerde evde annemiz ,babamıza belli etmezdik.Sahura kalkar iftarı beklerdik.Ne kaldı ki sokakta yiyip içmek..

Bu gerçektende büyük saygısızlık..derekesi dibe vurmuş bir durum..

Allah islah etsin.