Dr. Lale Akgün (d 17 Eylül 1953, İstanbul, Türkiye), Türk asıllı bir sosyal demokrat (SPD) Alman siyasetçi ve psikolog.

Biyografisi
1972'de lise mezuniyet sınavını (Abitur) başarıyla geçti. Tıp, Toplum bilimi ve psikoloji okudu. 1981'de Philipps-Universität in Marburg'dan mezun oldu. 1987'de Fen-Bilimleri Fakültesinde Albertus-Magnus-Universität Köln'den bravörünü aldı.

Albertus-Magnus-Universität, Köln'de hocalık yaptı. Bir çok psikoloji alanında yapıtları ve makaleleri vardır. Msl. Uyuşma ve Entegrasyonun Pisiko-Sosyal Etkileri sayılabilir. 1981 le 1997 arası Köln şehrinin aile danışmanlığını yaptı. Yönetime yakınlığının psikolojisi projesini işleme geçirdi. 1992'den beri Köln şehrinin Yönetim ve Toplum Arası Pisiko-Sosyal Dairesinin amir yardımcılığında bulundu. 1997 ile 2002 arası Solingen şehrinin Kuzey Ren-Westfalen Eyaleti Göçmen merkezinin müdürlüğünü yaptı.

Ver-di sendikası ile Türkdanış (AWO) üyesidir. Kindernöte e.V. (Çocuk yardım) derneğinin kurucu üyesi. Köln-İstanbul kardeş şehir projesini destekleme derneği üyesidir. Göçmen ve entegrasyon projelerinde çalışmaları vardır.1982'den beri Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesidir. 2001 Marttan beri de SPD Köln semtinin parti yönetici kurulundadır.2002'den beri Alman Federal Parlamentosunun (Bundestag) milletvekilidir.Evli ve bir kızı vardır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share