General Profesör Karl Ernst Haushofer Doğumu: 27 Ağustos 1869, Ölümü: 13 Mart 1946. Alman jeopolitikacıdır. Nazi Almanyası'nda devlet başkan yardımcılığı yapan Rudolf Hess'in öğretmenidir. Nazi Almanyası'nda unutulmaya yüz tutan bir kişi ve Adolf Hitler'in arkasındaki en güçlü isimlerdendir.

Hakkında
General Prof. Karl Haushofer, gençliğinde askerliğe merak duyan bir kişiydi. Alman İmparatorluğu döneminde topçu yüzbaşı olarak ülkeye hizmet verdikten sonra, yine Alman İmparatorluğu'nun başlattığı Birinci Dünya Savaşı'nda tümgeneralliğe kadar yükseldi. Kendisi iyi bir jeopolitika eğitimi aldı. Savaşın Almanya aleyhine sonuçlanmasının ardından Haushofer bir süre Almanya'da coğrafya öğretmenliği yaptı.
Haushofer 1908 yılında İmparatorluk Japonyası'na bir dizi ağır silah eğitimi vermek için gitti. Bu esnada bir dil dehası olan Haushofer bildiği dillerden olan İngilizce, Fransızca, Rusça dillerinin yanına Japonca, Korece ve Çince gibi uzakdoğu dillerini de ekledi.
Haushofer Japonya'da bulunduğu sırada gelecekte SS olarak bilinen Alman savunma kıtalarının tasarımını, Japonya'da Kara Ejderler olarak bilinen gizli bir teşkilattan örnek almıştır. Ayrıca bu Japon geleneğinin en önemli yönü olan disiplin ve sadakat gibi konuları da SS'lere aşılayan kişidir.
Haushofer, tıpkı diğer milliyetçi subaylar gibi Almanya'nın yenilmesini ve Versay Antlaşması'nı bir türlü hazmedemiyordu. Bu sebeple sık sık eski dostlarıyla bu konu üzerinde tartışıyor ve Almanya'nın eksiklikleri hakkında planlar yapıyordu.
General Haushofer'ın en büyük planı şüphesiz, Büyük Avrasya Projesiydi. Bu proje Almanya-SSCB-Japonya ve diğer doğu devletlerinin güçlü batı devletlerine özellikle de ABD'ye karşı cephe almasını öngören bir dizi sistematik yaklaşımı bünyesinde barındırıyordu.

Nazi Partisiyle Olan İlişkileri
1919 yılında Nazi Partisi'nin kurulmasından kısa bir süre sonra Haushofer bu partiyi yakından incelemeye başladı. Kısa süre sonra Haushofer çıkarları ve idealleri için en uygun partinin Nazi Partisi olduğunu tespit etti. Öğrencisi olan Rudolf Hess'i bu partiye yaklaşması için gönderdi. Hess, kısa sürede bu partinin yeni bir üyesi ve Hitler'in sekreteri konumuna gelirken, Haushofer'da Hitler'le olan ilişkilerine derinlik kazandırdı. Hatta Haushofer oğlunu bu partinin iyi bir aşamasına taşımayı başardı.
Haushofer'ın asıl amacı Büyük Avrasya Projesinin gelişimini görmekti. Ancak planları her zaman için düzgün biçimde işlemiyordu.
1923 yılında Adolf Hitler darbe girişimde bulundu ve kötü şöhretli Landsberg cezaevine gönderildi. Cezaevinde bulunduğu sırada yanına iki ziyaretçi geliyordu. Bunlardan ilki yakın dostu Rudolf Hess'di. Diğer ziyaretçi ise Karl Haushofer'dı. Kesin olmamasına karşın Hitler'in ünlü Kavgam adlı kitabının bir bölümünü General Haushofer'ın yazdığı söylenmektedir. Özellikle de hayat sahası görüşünün temeli Haushofer'ın Büyük Avrasya Projesine dayanmaktaydı.
1933 yılında Adolf Hitler'in iktidara gelmesiyle birlikte Haushofer Büyük Avrasya Projesi'ni gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. Ancak, Hitler'in komünizm hakkındaki düşünceleri ve SSCB ile uzlaşmaz bir tavırda olması projeyi tehlikeye düşürüyordu. Ne var ki, Almanya'nın SSCB ile bir saldırmazlık paktı imzalaması Haushofer'ın ümidini yeniden canlandırdı.
Haushofer Nazilerin bir çok konuda özellikle de uzakdoğu konusundaki en büyük danışmanlarıydı. 1934 yılında Hitler'in diktatörlüğünü ilan etmesinin ardından Büyük Avrasya Projesinin ilk adımlarından Mihver Devletleri'nin oluşum süreci başladı. Karl Haushofer'ın nüfuzuyla ilk antlaşma Almanya-Japonya arasında imzalandı. Daha sonra da İtalya bu ittifaka katıldı.
1934-1939 yılları arasında Japonya Çin'in Mançurya bölgesini ele geçirdi. Almanya ise Çekoslovakya ve Avusturya'yı ilhak etti. Bu gelişmelerin arkasındaki en güçlü ve bir o kadar da gizli bir isim olan General Karl Haushofer vardı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share