Benjamin Disraeli, İngiliz Parlamentosu'nda milletvekili olarak ilk konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığında dinlenmediği gibi, ıslıklandı, yuhalandı ve konuşmasını bitiremeden yerine oturmak zorunda kaldı. Fakat yerine geçerken de şunları söyledi:
"Pekâlâ, sözümü burada kesiyorum; ama ileride beni dinleyeceğiniz zaman da gelecektir."
Disraeli, çok geçmeden aynı kürsüye İngiltere Başbakanı olarak çıkmayı başardı.

Benjamin Disraeli, (d. 21 Aralık 1804 – ö. 19 Nisan 1881) İngiliz politikacı ve 19. yüzyıl'da birçok kez İngitere başbakanı olmuş Yahudi asıllı devlet adamıdır.
19. yüzyıl'ın ikinci yarısında İngiliz siyasetinin, Liberal Partili William Gladstone ile birlikte en önemli ismiydi. Muhafazakar Parti'nin önde gelen liderlerinden biriydi. 1870 ve 1880 yılları arasındaki başbakanlığı döneminde İngiliz aristokratlarını da arkasına alarak İngiltere siyasetini kontrolü altına almıştır. Kraliçe Victoria'nın en çok değer verdiği siyasetçiydi. Seçimlerde ezeli rakibi Gladstone tarafından yenilgiye uğradıktan sonra siyaset sahnesinden silindi. Sınıf savaşı ve işçi sınıfı hakkındaki düşünceleri, 1950'li yılların İngiltere'sindeki pragmatik ve merkezci ekonomi politikaları üzerinde etkili olmuştur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share