Biyografisi
1967 yılında Almanya'da okuma amacıyla Münster kentinde bulunan Vestfalya Üniversitesi'ne (Westfälischen Wilhelms-Universität) kaydını yaptırdı. 1971 yılında da bu okulu bitirdi. 1981 yılında Yabancılardan Sorumlu Sosyal Danışman olarak Volkshochschule Duisburg'ta göreve başladı. 1983 yılında Okula Uyum Projesi ve Gençlere Destek Olma Kurumu'nda genel müdür olarak çalıştı. 1985 yılında Almanya'nın Essen kentinde Alman hükümetinin finansal desteğiyle Türkiye Araştırmalar Merkezi'ni kurdu. 1990 yılında Essen'de bulunan bir üniversiteden Profesörlük ünvanını aldı (Universität-Gesamthochschule Essen).
1993 yılında Alman Sosyal Demokrat Parti'sine (SPD) üye olarak politik çalışmalara katıldı. Aynı dönemde tanıştığı Psikiyatrist İnci Şen ile hayatını birleştirdi. Kemalist ve cumhuriyetçi bir düşünce anlayışına sahiptir.

Ödülleri

* Türk-Alman Dostluk Ödülü (Deutsch-Türkischer Freundschaftspreis) Münih 2005
* Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Onur Ödülü (Verdienstorden_des_Landes_Nordrhein-Westfalen|Verdienstorden des Landes Nordrhein-Westfalen) 1997 (Almanya'da verilen en önemli ödüllerden biridir.
* Großes Bundesverdienstkreuz (Bundesverdienstkreuz 2003)

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 391
favori
like
share